Naukowcy z Politechniki Warszawskiej z prestiżową nagrodą. Ich wynalazek pomoże leczyć rany

fot. prhub.prowly.com/

Młodzi naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali wynalazek, który pozwala na nieinwazyjne i tanie zdiagnozowanie ran przewlekłych. Plaster umożliwia wykrycie zmian pH, które mają związek ze stanem zapalnym, dzięki temu można odpowiednio dobrać leczenie. 

Pomiar pH w opatrunku SmartHEAL działa w oparciu o sensor elektrochemiczny. Wysięk z rany dociera do dwóch elektrod – elektrody referencyjnej oraz elektrody wskaźnikowej z warstwą czułą na zmiany poziomu współczynnika. Kwasowość lub zasadowość odczynu jest wyznaczana na podstawie różnicy potencjałów elektrod. Następnie za pomocą anteny RFID wynik odczytywany jest przez pacjenta lub personel medyczny — czytamy w komunikacie. 

SmartHEAL ma być alternatywą dla tradycyjnej metody analizy procesu gojenia ran. Ponadto wynalazek warszawskich naukowców ma szansę stać się ogólnodostępnym, dzięki swojej niskiej cenie. Wprowadzenie tego projektu w życie umożliwi rzadsze wizyty u lekarzy i bardziej ukierunkowane leczenie. 

Wszyscy nerwowo odklejaliśmy opatrunki lub plastry, aby zobaczyć, co się pod nimi dzieje. SmartHEAL, inteligentny opatrunek, wygrał międzynarodową nagrodę w Konkursie Nagroda Jamesa Dysona, ponieważ dostarcza lekarzom i pacjentom kluczowej danej — poziomu pH — która mówi im, jak goi się rana. Może to poprawić leczenie i zapobiec infekcji, ratując życie. Mam nadzieję, że nagroda da zespołowi impuls do dalszego podążania trudną drogą wiodącą ku komercjalizacji — powiedział Sir James Dyson, założyciel firmy Dyson i główny inżynier.

Zwycięzcy z Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej na co dzień współpracują przy realizacji projektów naukowo-badawczych z wykorzystaniem nowatorskich mikro- i nanokompozytów elektrycznych do zastosowań sensorycznych i telerehabilitacyjnych. Dzięki swojej pracy naukowej wpadli na pomysł stworzenia SmartHeal. To właśnie ten projekt przyniósł im zwycięstwo w prestiżowym konkursie. 

Właśnie się dzisiaj dowiedzieliśmy, że jesteśmy globalnymi laureatami konkursu nagrody Jamesa Dysona. Wiąże się to z wielkim wyróżnieniem, nagrodą finansową i rozgłosem wśród mediów. To daje nam możliwość różnego rodzaju współpracy z partnerami, by sprawić, że SmartHeal stał się rzeczywistością, a nie tylko naszym obiektem badań — powiedział jeden z laureatów nagrody konkursu Jamesa Dysona Piotr Walter podczas rozmowy z Radiem Kolor. 

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.