Do Ratusza trafiła petycja, której autorzy domagali się wprowadzenia zakazu sprzedaży alkoholu w sklepach i stacjach benzynowych na terenie całego miasta w godzinach od 22:00 do 6:00. Jak dowiedziało się Radio Kolor, zostanie ona odrzucona przez władzę Warszawy, tę informację potwierdziła przewodnicząca rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska. Zaznaczyła ona, że przy tej decyzji rada kieruje się głównie strachem przed nielegalnym handlem alkoholem.
Na razie niestety się to nie uda, bo musielibyśmy wprowadzić to na terenie całej Warszawy, a wtedy boimy się bardzo czarnego rynku i szarego rynku — powiedziała reporterowi Radia Kolor przewodnicząca rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska.
Przewodnicząca rady Warszawy zaznaczyła również, że Ratusz nie chce wprowadzać zakazu nocnej sprzedaży alkoholu na terenie całego miasta, ale mógłby rozważyć implikację takich przepisów na poszczególnych obszarach. Ewa Malinowska-Grupińska twierdzi jednak, że w tej chwili jest to niemożliwe ze względu na przepisy.
Warszawa jest tak dużym miastem, że nie może być jedna regulacja stosowana do całego obszaru, więc musimy poczekać na zmiany w prawie — powiedziała.
Zamiast zmiany przepisów kampania z udziałem youtubera
Władze Warszawy w zamian postanowiły walczyć z alkoholizmem na inne sposoby. Jednym z nich jest edukacja. Niedawno rozpoczęła się kampania „Nie daj się nabić w butelkę. Z alkoholem nie wygrasz”. Główną twarzą tego przedsięwzięcia jest youtuber Marcin Kruszewski z kanału „Prawo Marcina”. Akcji towarzyszy wielkoformatowy mural, który oglądać można przy skrzyżowaniu al. Jana Pawła II z ul. Anielewicza w Warszawie.
Marcin Chlewicki z Miasto Jest Nasze uważa, że edukacja nie jest wystarczająca, by zniwelować problem alkoholizmu w Warszawie.
Nie przeprowadzono żadnych konsultacji, nawet nie zapytano mieszkańców, nas jako organizacji, które zgłosiło petycję, nie zaproszono na posiedzenie tej rady miasta. Mamy poczucie, że zapadła decyzja polityczna, żeby to po prostu załatwić, uwalić i nic nie robić, tylko opowiadać bajki o edukacji — mówił Marcin Chlewicki z Miasto Jest Nasze.
Z badań i zaleceń wynika, że taki zakaz zupełnie zmienia perspektywę i podejście do alkoholu, jest też wiele osób, które są np. niepijącymi alkoholikami. Z ich perspektywy to jest bardzo ważne narzędzie, które ułatwia wyjście z alkoholizmu — dodał Marcin Chlewicki.