Nie musisz wychodzić z domu, żeby zarejestrować numer

fot. artykuł zewnętrzny

Konieczność rejestrowania numerów to efekt zapisów, które rząd przyjął w tzw. ustawie antyterrorystycznej. Państwo zagwarantowało sobie wgląd w dokumenty, kto używa numeru uznawanego ewentualnie za podejrzany.

Rejestrowanie numeru: jak to zrobić?

Najpierw kilka niezbędnych informacji. Przed 2017 rokiem korzystanie z kart prepaid nie wymagało żadnych dodatkowych czynności związanych z rejestracją numeru. Jednak 1 lutego 2017 roku weszły w życie przepisy, które wymagają, by każdy, kto nabywa kartę prepaid, przekazał operatorowi swoje dane osobowe, które umożliwiają jego identyfikację. Podczas przekazywania danych (chodzi o imię i nazwisko, a także numer PESEL, ewentualnie nazwę firmy i REGON) należy potwierdzić je aktualnym dokumentem tożsamości. O tym, w jaki sposób można zarejestrować numer telefonu lub kupić starter, informują konkretni operatorzy telefonii komórkowej. Takich informacji warto szukać na stronach internetowych (np. w przypadku Red Bull MOBILE jest to https://www.redbullmobile.pl/rejestrujnumer/). Z informacji zawartej na stronie dowiemy się, że by zarejestrować numer na kartę, wystarczy zgłosić się do salonu sieci PLAY i na miejscu dokonać wszelkich formalności. To jednak nie jedyne rozwiązanie. O pomoc w kwestii rejestracji numeru telefonu można poprosić listonosza lub zarejestrować go przez własne konto bankowe. Bankowość elektroniczna również umożliwia takie rozwiązania. Wszelkie szczegóły na ten temat dostępne są na stronie internetowej redbullmobile.pl.

Rejestracja numeru to obowiązek wszystkich operatorów

Obowiązek zbierania danych swoich klientów nałożony został na wszystkich operatorów. Procedura jest zazwyczaj podobna. Trzeba podać dane osobowe i wylegitymować się dokumentem tożsamości. Możliwe jest również skorzystanie z takiej możliwości online. Takie uproszczenie jest jednak możliwe tylko wówczas, gdy przyszły użytkownik numeru jest już klientem operatora. Wówczas dane osobowe zostały potwierdzone wcześniej i aktywacja kolejnego numeru nie wymaga już tak wielu formalności. Rozwiązaniem, które szczególnie po lockdownach związanych z pandemią COVID-19, stało się dużo bardziej popularne, jest korzystanie z Profilu Zaufanego w celu potwierdzenia danych osobowych. Wówczas najczęściej dane osobowe potwierdzane są za pośrednictwem bankowości lub podpisu elektronicznego. Momentem, w którym możemy zarejestrować numer, jest także nabycie startera. Bez tego korzystanie z usług operatora nie będzie możliwe, nawet gdy w aparacie telefonicznym umieścimy kartę SIM. Według obowiązujących w naszym kraju przepisów telefon na kartę prepaid może być zarejestrowany na osobę, która ukończyła trzynasty rok życia. Jeśli chcemy zarejestrować numer dla osoby niepełnoletniej, wówczas należy posłużyć się danymi osobowymi pochodzącymi z dowodu osobistego dla dziecka lub paszportem.

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.