Tematem przewodnim Punktu Zwrotnego jest branża modowa. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że rocznie produkujemy aż 62 miliony ton odzieży, a co piąta rzecz nigdy się nie sprzedaje i zostaje odpadem, a zaledwie 1 procent ubrań jest recyklingowana. Dodatkowo, produkcja ciuchów to nie tylko zużywanie materiałów, to też zużywane zasoby. Wyprodukowanie tylko jednego t-shirta to ponad 8 tysięcy litrów wody prawie dwa razy tyle ile mieści się w standardowym basenie ogrodowym.
Młodzież szkolna może już bezpłatnie odwiedzać Punkt Zwrotny, a co ich czeka w środku tłumaczy Joanna Studzińska z fundacji Mamy Projekt: – Zapraszamy grupy młodzieży szkolnej do wspólnej zabawy w czterech pokojach tematycznych. W każdym z nich, poprzez zagadki i gry można odkrywać kolejne tajemnice fast fashion. Gracze będą wyłapywali manipulacje w reklamach i Social Mediach, zobaczą cyrkularność w praktyce, gdy posegregują odpady sprawdzą jak czytać metki. Będą ratować las ścięty pod produkcję wiskozy i liczyć ile wody potrzeba do produkcji bawełny. Na koniec wszyscy spotkamy się w okrągłym forum, gdzie razem z edukatorem utrwalimy wiedzę zdobytą w Punkcie Zwrotnym. Sukces tego miejsca to angażująca edukacja, ale też dynamiczne ilustracje autorstwa Kingi Offert.
EkoCentrum Punkt Zwrotny mieści się przy ul. Jagiellońskiej 88 w dawnej bramie FSO (teraz FSO Park). Żeby wziąć udział w bezpłatnym oprowadzaniu klasy – wystarczy się zapisać