Polska Akademia Nauk rozpoczęła przygotowania do likwidacji Muzeum Ziemi w Warszawie, które mieści się przy alei na Skarpie 20/26. Zgromadzone tam zbiory trafią do Muzeum Geologicznego ING PAN w Krakowie. Jak przyznaje w przesłanym do naszej redakcji piśmie dyrektorka Biura ds. Komunikacji i Informacji Naukowej PAN Anna Bracik, ta decyzja jest podyktowana kwestiami finansowymi.
Polska Akademia Nauk nie ma możliwości dalszego finansowania Muzeum Ziemi w obecnej formule. Wynika to z przewidywanych wysokich kosztów renowacji siedziby Muzeum oraz ograniczeń budżetowych Kancelarii PAN uniemożliwiających kontynuację zatrudniania pracowników placówki – czytamy w oficjalnym piśmie.
Zbiory mają zostać przetransportowane do krakowskiej placówki, a docelowo mają trafić do większego gmachu, który jednak jeszcze nie powstał. Ma to związek z planami budowy dużego obiektu, w którym zmieściłyby się nie tylko zbiory Muzeum Ziemi, ale również Muzeum Instytutu Zoologii i Instytutu Paleobiologii PAN. Jak powiedział w rozmowie z Radiem Kolor prezes PAN, odbyły się już wstępne rozmowy z Ministerstwem Kultury dotyczące budowy „obiektu godnego Muzeum Historii Naturalnej”. Teraz plany te Akademia potwierdza również w przesłanym do nas piśmie.
Włączenie zbiorów Muzeum Ziemi do zasobów Instytutu Nauk Geologicznych PAN umożliwi ich dalsze wykorzystanie do działalności naukowej oraz ekspozycyjnej. Docelowo zbiory te winny być eksponowane w instytucji muzealnej gromadzącej cenne kolekcje Muzeum Ziemi PAN, Instytutu Paleobiologii PAN oraz Muzeum i Instytutu Zoologii PAN. Polska jest jednym z nielicznych krajów europejskich nieposiadających muzeum historii naturalnej z prawdziwego zdarzenia – czytamy.
O planach PAN jako pierwsze informowało Radio Kolor, w rozmowie z naszym reporterem prezes PAN, prof. Marek Konarzewski przyznał, że rozważa sprzedaż siedziby Muzeum Ziemi, czyli pałacyku Branickich i will warszawskiego architekta Bohdana Pniewskiego Sejmowi lub Senatowi RP. Teraz instytucja informuje, że nie została podjęta jeszcze żadna wiążąca decyzja o sprzedaży działki.
W przypadku rozważania takiej decyzji, zostanie ona podjęta z poszanowaniem zobowiązań obligujących PAN do zachowania funkcji kulturowych siedziby Muzeum Ziemi PAN – czytamy w piśmie wysłanym do naszej redakcji.
„Zniszczenie pracy i dorobku pokoleń”
W rozmowie z Radiem Kolor dr Gwidon Jakubowski, który w warszawskim Muzeum Ziemi pracuje od 61 lat decyzję PAN o likwidacji tej placówki nazwał zniszczeniem pracy i dorobku pokoleń. Kwestionował on również szczerość intencji Akademii. Według niego kosztowny remont jest jedynie pretekstem do likwidacji i sprzedaży muzeum.
Petycja w obronie Muzeum Ziemi
Na doniesienia dotyczące planów PAN zareagował również dr Adam Przywara, który stworzył w internecie petycję w obronie instytucji. Zwraca się on do prezesa PAN o docenienie potencjału tej instytucji i wyraża sprzeciw wobec sprzedaży działki. Protestuje również przeciwko pozbawieniu mieszkańców stolicy dostępu do białego pałacyku Branickich i willi Pniewskiego, czyli budynków będących siedzibą Muzeum Ziemi, a jednocześnie ważnymi punktami na architektonicznej mapie stolicy. Autor petycji sprzeciwia się też przeniesieniu zbiorów do Krakowa.
Kolekcje Muzeum Ziemi posiadają bezcenny potencjał i są historycznie związane z Warszawą, a ich przeniesienie do Krakowa będzie oznaczało wyrwanie z kontekstu badawczego. Od dziesięcioleci Muzeum Ziemi odwiedzają warszawiacy i turyści poszukujący wiedzy o Ziemi – czytamy w petycji.
Petycję „Ocalmy Muzeum Ziemi PAN w Warszawie!” podpisało już prawie 3500 osób. Można ją znaleźć tutaj.