Około 500 prac Witkacego można już zobaczyć w Muzeum Narodowym. Wystawie towarzyszą liczne atrakcje

Fot. Bartosz Bajerski / Muzeum Narodowe w Warszawie

Od 8 lipca do 9 października wystawa „Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia” jest dostępna dla zwiedzających w Muzeum Narodowym w Warszawie. Można zobaczyć tam blisko 500 prac Witkacego w tym obrazy, rysunki, pastele i fotografie ze zbiorów własnych oraz z muzeów i instytucji w Polsce, a także rzadsze dzieła z prywatnych kolekcji. 

To nie jest konwencjonalna wystawa, tak jak konwencjonalna nie była sztuka Witkacego. Podczas jej przygotowywania kuratorzy skupili się na postawie twórczej artysty. Nie zastosowali narracji chronologicznej, a dzieła podzielili według tematów poruszanych przez artystę. To m.in.: kosmos, ciało, historia, ruch, pierwotna wizja artystyczna, psychologiczna intensywność przeżycia metafizycznego, refleksja socjologiczna. Na wystawie można zapoznać się również z performatywną i paraartystyczną stroną działalności Witkacego. 

Jego bezkompromisowość i konsekwencja w podążaniu własną drogą fascynują do dziś. Witkacy czerpał inspirację z różnych dokonań artystycznych i naukowych, reagował na otaczającą go nowoczesność. Był świadkiem historii, I wojny światowej i rewolucji październikowej, rejestratorem przejawów przyspieszenia cywilizacyjnego, przyczyniającego się do mechanizacji życia jednostki. Jego wybory i intuicje nierzadko okazują się aktualne — pisze Muzeum Narodowe w opisie wystawy. 

Wydarzenia towarzyszące wystawie

Oprócz wystawy Muzeum Narodowe przygotowało również wydarzenia towarzyszące. 14 i 21 lipca odbędą się pierwsze wykłady poświęcone twórczości Witkacego, na których eksperci opowiedzą o różnych jej aspektach. Ponadto Muzuem przygotowuje także liczne warsztaty i inne intrygujące wydarzenia. Szczegółowe informacje można znaleźć tutaj.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.