Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Pełna Kultura w Radiu Kolor

Dodano: 2023-12-03 00:01:00

W tym roku także powracamy do azjatyckich podróży, a konkretnie do Chin. Ponownie w Radiu Kolor przybliżymy Wam historię Państwa Środka.

Specjalne wydania Pełnej kultury powracają na 103 FM. W każdą niedzielę zaprezentujemy porcję ciekawostek dotyczących Chin. Materiały pojawią się w formie audio (po godz. 17:00 na 103 FM i w formie podcastów na www.radiokolor.pl) oraz video (Facebook, YouTube i na www.radiokolor.pl).

Słuchaj i wygrywaj!

Ale aby nie kończyło się tylko na suchych faktach, mamy dla Was konkurs z nagrodami. W każdym wydaniu audycji pojawi się specjalne pytanie konkursowe. Odpowiedzi przyjmujemy pod adresem [email protected]. Co miesiąc do wygrania inna nagroda.

Powodzenia i przyjemnej podróży!

Odcinek 1 - Jak smakuje żurek w chińskim Kantonie?

Studenci Kantońskiego Uniwersytetu Spraw Międzynarodowych w Guangzhou poznają polską kulturę, język i tradycyjne potrawy w ramach Festiwalu Kultur Europejskich. Czy posmakowały im polskie pierogi i żurek? Zobaczcie sami.

Odcinek 2 - Turystyka "kwiatowa" w Chinach

Chiny to nie tylko Wielki Mur, Zakazane Miasto czy terakotowa armia. W Państwie Środka od ponad 20 lat wielką furorę robią kwiaty rzepaku, których wielokolorowe piękno przyciąga turystów z całego świata!

Odcinek 3 - Godzina dla Ziemi

Wyobraźcie sobie moment, w którym nagle gaśnie cały świat… To nie film science fiction, a akcja „Godzina dla Ziemi” - globalne wydarzenie, które od 16 lat zwraca naszą uwagę na potrzebę oszczędzania energii i promowania ochrony środowiska.

Odcinek 4 - Owoce Yangmei

Morela rubra lub woskownica czerwona – czy te nazwy coś Wam mówią? Jeśli nie, to warto poddać się zniewalającym walorom smakowym owocu znanego w Chinach jako Yangmei.

Odcinek 5 - Rewolucja czystego powietrza

Błękitne niebo nad Pekinem, poprawiający się stan powietrza i zdecydowane działania na rzecz ekologii – tak dokonują się zmiany służące poprawie tego, czym codziennie oddychamy.

Odcinek 6 - Pianistka Katarzyna Borek w Kantonie

Wybitna pianistka Katarzyna Borek od kilku lat mieszka w Kantonie, gdzie dalej realizuje się jako artystka. Jaka jest jej muzyczna historia i jak wygląda jej życie w Chinach?

Odcinek 7 - Niezwykła sztuka Taichi

Mariusz i Kamila od wielu lat wspólnie prowadzą szkołę Tai Chi Studio w Warszawie. Czym dla nich jest ta niezwykła chińska sztuka i co czyni ją tak wyjątkową?

Odcinek 8 - Tajemnice chińskiej porcelany

Piotr Gadzinowski oprowadzi Was po stolicy chińskiej porcelany - poznajcie jej historię, metody wyrabiania i tajemnice!

Odcinek 9 - Łukasz Koszuk - Polak, który uczy angielskiego w Chinach

Chcę, by moi chińscy uczniowie zobaczyli świat z szerszej perspektywy - opowiada Łukasz Koszuk, polski nauczyciel na chińskim uniwersytecie medycznym w Kantonie.

Odcinek 10 - Inicjatywa Pasa i Szlaku

China Railway Express stało się ikoną wspólnej budowy Inicjatywy Pasa i Szlaku. Pociągi na linii Yi-Xin-Europa docierają do Madrytu w 21 dni, pokonując przez ten czas ponad 13 tysięcy kilometrów.

Odcinek 11 - Herbata Tanyang Gongfu

Herbaciane przysłowie mówi: Gdzie jest herbata, tam jest dom. Poznajcie historie wytwarzania tradycyjnej chińskiej herbaty Tanyang Gongfu.

Odcinek 12 - Kawiarnia Cisza

Kawiarnia "Cisza" to wyjątkowe miejsce na gastronomicznej mapie Pekinu. Zarówno jej właściciel, jak i wszyscy pracownicy, są osobami niedosłyszącymi, którzy dzięki nowoczesnym technologiom mogą serwować pyszną kawę na najwyższym poziomie.

Odcinek 13 - Wystawa o Mikołaju Koperniku

W 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika zapraszamy Was do Chin, gdzie razem z profesorem Wu Guoshengiem przejdziemy się po specjalnie poświęconej mu wystawie i poznamy wartość jego badań dla chińskiej nauki.

Odcinek 14 - Jak wykorzystywane są budynki zbudowane na XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie?

Minął już rok od XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, a z tej okazji w stolicy Chin wybudowano wiele nowych obiektów. Jak wykorzystywane są dzisiaj?

Odcinek 15 - Biwakowanie - nowy sposób na wypoczynek

Współczesne życie w miastach, w pędzie, hałasie i zanieczyszczonym powietrzu, sprawia, że coraz więcej ludzi w Chinach szuka ucieczki od zgiełku, a spokój odnajduje na łonie natury. Jednym z popularniejszych, w ostatnim czasie w Chinach, sposobów na odpoczynek stał się kemping.

Odcinek 16 - Sklepy charytatywne w Chinach

Prostą, potrzebną i często atrakcyjną formą zmiany świata na lepsze są sklepy charytatywne, które zajmują się sprzedażą najczęściej rzeczy używanych, przekazanych na rzecz potrzebujących. Gdy coś kupujesz w takich sklepach nie tylko cieszysz się nowym zakupem, ale jednocześnie pomagasz tym, którzy mają mniej szczęścia w życiu.

Odcinek 17 - Rzeźbiarz i jego studio

Grupa chińskich studentów specjalizuje się w tworzeniu sztuki z... wełny, a ich prace obserwują dziesiątki tysięcy internautów. Jaki jest ich fenomen i jak udało im się odnieść sukces?

Odcinek 18 - Dźwięki skrzypiec budują most przyjaźni

Dzięki staraniom dwóch Wojciechów - Dutkiewicza i Proniewicza - budują się mosty przyjaźni polsko-chińskiej w rytm pięknych i eleganckich dźwięków skrzypiec. Jak do tego doszło i co jest w tym tak wyjątkowego?

Odcinek 19 - Wystawa upamiętniająca Mikołaja Kopernika w Pekinie

Mikołaj Kopernik to naukowiec, który zrewolucjonizował myślenie ludzkie o świecie, a jego dokonania naukowe są powszechnie doceniane. Jak w Chinach upamiętniono 550. rocznicę jego narodzin?

Podziel się:

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTP [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => onoffair/on// [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => onoffair [controller] => onoffair [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^onoffair/on/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTP ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => onoffair [_controller:protected] => onoffair [_action:protected] => show [_uri:protected] => onoffair/on/446/pelna-kultura-w-radiu-kolor [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [id] => 446 [title] => pelna-kultura-w-radiu-kolor [uri] => onoffair/on/446/pelna-kultura-w-radiu-kolor [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => onoffair/on/<id>/<title> [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => onoffair [controller] => onoffair [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^onoffair/on/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1702036870 ) ) </div> </body> </html>