27 sierpnia 2022 roku, będzie to świat aktywnych sportowców, zawodowców oraz amatorów.
Trasa skupia się na wspomnianych terenach nadbużańskich. Pamiętajmy, że Bug to nie tylko rzeka, która zachowała swój naturalny charakter. To tradycyjne wielokulturowe wioski z barwną historią. Nadbużańskie dwory, pensjonaty oraz Zamek Janów Podlaski – wokół których ciągnie się trasa zawodów, to prawdziwe perły Podlasia.
Triathlon i Paratriathlon Kraina Bugu powstał z myślą o osobach z niepełnosprawnościami. Przychód z opłat startowych i wpłat od sponsorów zostaje przeznaczony na mieszkania chronione, które są formą pomocy społecznej przygotowującą pod opieką specjalistów osoby tam przebywające do prowadzenia samodzielnego życia lub wspomagającą te osoby w codziennym funkcjonowaniu. Dzięki tym działaniom, osoby niepełnosprawne otrzymują szansę na normalne życie, wyjście poza margines społeczny, do którego wcześniej były spychane. Pomysł stworzenia mieszkań chronionych w Górze Kalwarii i Siedlcach wziął się z chęci usamodzielnienia osób z niepełnosprawnościami. Opieka asystentów w niewielkim zakresie oraz własne mieszkania przygotują ich do życia bez potrzeby nieustannej pomocy najbliższych – zwykle rodziców. Ludzie z niepełnosprawnościami mają prawo do normalnego życia w społeczeństwie.
Wydarzenie łączy ducha sportowej rywalizacji, super zabawę i integrację osób pełnosprawnych z niepełnosprawnymi intelektualnie lub ruchowo.
Organizatorem imprezy jest Fundacja Leny Grochowskiej oraz Grupa Arche i Stowarzyszenie Wspólnota Arche. Triathlon to kontynuacja aktywności Fundacji Leny Grochowskiej, związanej z pomocą osobom niepełnosprawnym.
Triathlon odbędzie się już po raz piąty, a Paratriathlon po raz trzeci.
Trasa Triathlonu wynosi 53 km i jest podzielona na trzy odcinki:
1. Bieg- 6,75 km na trasie Zamek Janów Podlaski- Nowy Pawłów- Zamek Janów Podlaski. Limit ukończenia biegu- 1 h.
2. Spływ kajakowy- 15 km na trasie Niemirów – Mielnik. Każdy uczestnik musi mieć założony kapok – kamizelkę. Uczestnik nie stosujący się do zasady bezpieczeństwa podlega dyskwalifikacji.
3. Rower- 31 km na trasie Janów Podlaski – Werchliś – Błonie – Rokitno- Klonowica Duża – Kapliczka- Klonowica Mała – Janów Podlaski- Zamek Janów Podlaski.
Triathlonu nie pokonujesz sam – to zawody DRUŻYNOWE.
W skład sztafety wchodzą 3-4 osoby, a każda z nich do pokonania będzie miała jeden z triathlonowych etapów. W spływie kajakowym dopuszcza się drużyny 2-osobowe.uczestniku.
Paratriathloniści zmierzą się z kajakarskim wyścigiem sprinterskim- 1,5 km w specjalnie przygotowanym zbiorniku wodnym na terenie Zamku Janów Podlaski. W Paratriathlonie w drużynie musi znaleźć się min. 2 zawodników z orzeczeniem o niepełnosprawności ruchowej lub intelektualnej. Paratriathlon ma na celu zaangażować osoby z niepełnosprawnościami w rywalizację sportową.
Natomiast w Triathlonie z Gnojna wystartuje spływ kajakowy, a w Mielniku będzie miał swoją metę. Na Zamku Janów Podlaski wystartuje i zakończy się bieg oraz wyścig rowerowy.
Zwycięża drużyna, która uzyska najkrótszy łączny czas.
Podczas wydarzenia organizowane są także bezpłatne biegi dla dzieci w wieku 5-12 lat na odcinkach 400 – 900 m, w zależności od kategorii wiekowej.
Jeśli brakuje Wam zawodnika, pracownik Fundacji Leny Grochowskiej może stać się jednym z nich. To sposób na integrację z osobami z niepełnosprawnościami i stworzenie drużyny marzeń.
Nagrody w zawodach to pobyty w Arche Hotelach oraz nagrody rzeczowe! Zarówno w klasyfikacji głównej za zajęcie 1, 2 i 3 miejsca, jak i w każdej z dyscyplin dla kobiet i mężczyzn.