Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Podcasty

Sekrety brzmienia - 26.09.2023

Czy temat mikrofonów już został wyczerpany? Jasne, że nie. Nie samym nagrywaniem jednak dźwięk żyje. Te dźwięki należy ze sobą jakoś połączyć (od teraz: zmiksować). Zapraszam na wprowadzenie do miksu, Adam Gołaszewski.

Sekrety brzmienia - 19.09.2023

Pierwszy odcinek po wakacyjnej przerwie - pora powrócić do zgłębiania tajemnic dźwięku, a lista zagadnień jakoś nie chce się wyczerpać! Mikrofonów ciąg dalszy. Pora się z nimi rozprawić od A do Z. Dziś jeszcze nie dotrzemy do Z, ale gdzieś do połowy mikrofonowego alfabetu. Zapraszam, Adam Gołaszewski.

Sekrety brzmienia 27.06.2023

To nie jest ostatni odcinek. To odcinek zapowiadający drugi sezon, to ten, który zatrzymać ma nie tylko Was, ale i mnie w oczekiwaniu na kolejne epizody. Po raz 33. (tak, tu można dodać, że to symboliczna liczba, ale to nie o tym) zapraszam do świata audio - świata, który uwielbiam zgłębiać, świata, który nosi znamiona (jednak symbolicznie teraz będzie) wszechświata. 

Mikrofon! Bez niego nie ma radia, bez niego nie powstałby ten program, bez niego po prostu byłoby gorzej. Jak to działa? - zapraszam serdecznie, Adam Gołaszewski.

Sekrety brzmienia 20.06.2023

Za nami już reverb, a także delay. Pora rozprawić się z kolejnym efektem dźwiękowym. Efektem, z którym uwielbia eksperymentować jeden z najpopularniejszych polskich gitarzystów. Kto to taki? A to zapraszam do posłuchania, wszystko wyjaśniam i objaśniam. To już 32. wtorek, kiedy po 15-tej spotykamy się, żeby poznać wspólnie tajniki audio (choć jednak ładniej - Sekrety brzmienia). 

W tym miejscu, w którym to czytacie nadrobicie też zaległe odcinki, tak nieśmiało zachęcam, Adam Gołaszewski. 

Sekrety brzmienia 13.06.2023

Czy opóźnienia kojarzyć muszą się wyłącznie z utratą cennego czasu? Delay to jeden z efektów dźwiękowych zahaczających o temat umiejscowienia dźwięku w przestrzeni. 

Delayem można malować, można poszerzać, można ten dźwięk podkreślać w sposób dość dosłowny - poprzez jego powtórzenie. Przykład? Zapraszam, też będzie! 

To już 31. odcinek Sekretów brzmienia - proszę nadrobić zaległości, jeśli takowe macie:) - Adam Gołaszewski.

Sekrety brzmienia 06.06.2023

Podstawowe narzędzie przy pracy nad dźwiękiem - kompresor. Jego składowymi jeszcze zajmiemy się w kolejnych odcinkach, natomiast warto wiedzieć, do czego w zasadzie owy kompresor ma służyć. Czy można z nim przesadzić? Jaki sekret skrywa ten tajemniczy „polepszacz” dźwięku i czy rzeczywiście polepsza?

Kolejny wtorek, kolejne Sekrety brzmienia - zapraszam, Adam Gołaszewski.

Sekrety brzmienia 30.05.2023

Wypadałoby coś nagrać. Tylko jak? Mikrofon jest, komputer jest, interfejs też się znajdzie, to jeszcze jakiś program. DAW - bez niego ani rusz! 

Zapraszam na ciąg dalszy opowieści o nagrywaniu w każdych warunkach, Adam Gołaszewski. 

Sekrety brzmienia 23.05.2023

Własne studio nagrań - marzenie, które coraz łatwiej spełnić, coraz taniej zrealizować. Dziś nagrać dźwięk dobrej (studyjnej) jakości może nagrać każdy! Wystarczą komputer i... nasz dzisiejszy bohater.

Jak co wtorek, zapraszam, Adam Gołaszewski.

Sekrety brzmienia 16.05.2023

Jedną z podstawowych percepcji dźwięku jest pojęcie z kategorii psychoakustyki: głośność - tę najczęściej skojarzymy z decybelami. Dziś o skali logarytmicznej w przyjaznym wydaniu. Jak co wtorek, zapraszam na kolejne spotkanie z brzmieniem i jego tajnikami - Adam Gołaszewski. 

Sekrety brzmienia 09.05.2023

Jak słuchać, żeby mniej słyszeć? Dziś opowiem Wam o zbawieniu w hałasie miasta i recepcie na mniej dźwięku w dźwięku. Z pomocą przychodzą trzy litery: ANC. 

Jak to działa? Czym to jest? Zapraszam już po raz 26. na kolejne Sekrety brzmienia, Adam Gołaszewski. 

Sekrety brzmienia 25.04.2023

Po raz 25. spotykamy się, żeby na chwilę zauważyć dźwięk - zwrócić uwagę na to, co na co dzień nie przoduje na pierwszym planie. Cienko krojone i owijane druty, druty dźwięczne: struny. Tylko i aż struny. Dziś to one zawładnęły Sekretami brzmienia, na które zapraszam, jak co wtorek - Adam Gołaszewski. 

Sekrety brzmienia 18.04.2023

Druga połowa opowieści o kompakcie. Płyta CD - jaką rewolucję przyniosła? Do momentu jej powstania, trudno byłoby mówić o przeładowanym rynku muzycznym, tymczasem od jej debiutu też minęło już parędziesiąt lat... i tak oto żyjemy w tym nasyconym-przesyconym świecie dźwięku. Zajrzyjmy zatem do tego świata ponownie, jak co wtorek - zapraszam, Adam Gołaszewski. 

Sekrety brzmienia 28.03.2023

Po opowieści o winylu, czas na kolejny nośnik, teraz już mniej duszy, a więcej technologii. Temat kompaktu rozbijam na dwie części, dziś zajmijmy się małym wprowadzeniem. Nośnik optyczny, CD - poznajcie bliżej płytę - płytę kompaktową. Zapraszam, Adam Gołaszewski.

Sekrety brzmienia 21.03.2023

Jasne czy ciemne? To pytanie dotyczyć może także bębnów! Perkusyjny groove wyróżnia trzy podstawowe filary - stopę, hi-hat i werbel. Tym trzecim zajmiemy się właśnie teraz - bo to werbel właśnie w głównej mierze definiuje energię całego utworu. Proszę o werble... i zapraszam na werble, Adam Gołaszewski.

Sekrety brzmienia 14.03.2023

Czy nośniki mają duszę? Co tę duszę tworzy? Jak powstaje płyta winylowa? Pora odpowiedzieć na te pytania, czas na wyjawienie kolejnych sekretów brzmienia! Zapraszam, Adam Gołaszewski.

Sekrety brzmienia 07.03.2023

W poprzednim odcinku wprowadziłem Was w częstotliwości, a dokładniej w częstotliwość 440 Hz. Czym są Herze? Ostrzegam, będą dziwne piski! Sugeruję słuchać nieco ciszej, niż zazwyczaj - wszak dźwięk też bywa niebezpieczny! Serdecznie zapraszam, Adam Gołaszewski.

Sekrety brzmienia 28.02.2023

Kawałek pręta przypominającego widelec w świecie muzyki stanowi niemal kompas. Czym wyznacza się dźwiękowy azymut? Ile to herzów? Co mają z tym wspólnego japońskie motocykle? Tego dowiecie się z dzisiejszych Sekretów brzmienia. Jak co wtorek, serdecznie zapraszam - Adam Gołaszewski.

Sekrety brzmienia 21.02.2023

Kilkaset lat temu włoscy kompozytorzy wypracowali system, którego do tej pory nikt nie udoskonalił. Jeśli coś brzmi piano, to na pewno nie jest forte. 

Włoszczyzna decyduje o brzmieniu od wieków i to nią dzisiaj się zajmiemy. Zapraszam, Adam Gołaszewski.

Sekrety brzmienia 14.02.2023

Equalizer to dziś niemal nieodłączny element każdego zestawu audio - to dzięki niemu możemy „dodać basu” albo „odjąć środka”, poprawiając tym samym dźwięk jaki płynie z naszych głośników. Jak co wtorek, bardzo zapraszam.

Sekrety brzmienia 31.01.2023

Co ma wspólnego kostka ze zjawiskami paranormalnymi? Światem gitary rządzą nieznane ludzkości prawa. Dzisiaj ponownie spróbujemy zrozumieć świat gitary, choć nie tylko gitary. Zapraszam, Adam Gołaszewski.

Sekrety brzmienia 24.01.2023

Muzyczne esperanto. Kropki, kreski, brzuchy zamalowane bądź puste, a to wszystko rozmieszczone gdzieś na pięciolinii. Fenomen nut - część pierwsza, bo na pewno nie ostatnia. Zapraszam, Adam Gołaszewski.

Sekrety brzmienia 17.01.2023

Dźwiękowy plik, który nie idzie na skróty. Bezkompromisowy i stuprocentowy cyfrowy dźwięk. Przed Państwem format WAV.

Sekrety brzmienia 10.01.2023

Empetrójka. MP3. Standard nad standardy. Dlaczego akurat ten plik towarzyszy nam od dawna?

Sekrety brzmienia 03.01.2023

Kiedyś sprężynowy, dziś cyfrowy. Rewerberacja, dla przyjaciół po prostu reverb. Dziś o pogłosie.

Sekrety brzmienia 27.12.2022

Odkąd chodzimy po tej planecie, słyszymy w stereo. Słyszymy i najczęściej słuchamy. Dziś opowiadam o stereofonii, zapraszam.

Sekrety brzmienia 20.12.2022

Bez perkusji nie ma świąt. Tę śmiałą tezę zamierzam dziś udowodnić! Zapraszam na świąteczne Sekrety brzmienia.

Sekrety brzmienia 06.12.2022

Po tempie czas na kolejny element utworu muzycznego. Dury nie tylko brzuszne, a mole nie tylko w szafach! Przed Państwem tonacja.

Sekrety brzmienia 29.11.2022

Tempo - podstawowy składnik każdego utworu muzycznego. Niby fundament, a często nie zwracamy na te podstawy uwagi. A co w tej kwestii ma do powiedzenia rytm?

Sekrety brzmienia 22.11.2022

Panele nie tylko podłogowe, a pianki nie tylko do upieczenia nad ogniskiem. Dziś o panelach i piankach akustycznych.

Sekrety brzmienia 15.11.2022

Królestwo kabelków - wizyta pierwsza i nie ostatnia. Na początek coś małego - mały jack.

Sekrety brzmienia 08.11.2022

My nie śpiewamy perfekcyjnie, ale komputery już tak. Adam Gołaszewski w tym tygodniu zdradza sekrety części wokalistów.

Sekrety brzmienia 25.10.2022

Niby zwykła gąbka, a jednak magiczna. Stworzona do usuwania tego, co zbędne. Dziś o komfortowym słuchaniu wraz z prezentacją „co by było gdyby...”.

Sekrety brzmienia 18.10.2022

88 klawiszy, trochę drewna, metalu i filcu. Udowodnił, że wcześniej w świecie instrumentów panowało bezkrólewie. Król jest jeden. W tym odcinku posłuchacie o fortepianie.

Sekrety brzmienia 11.10.2022

Co ma wspólnego kaczka z prądem? Taki związek istnieje i powstaje przy udziale gitary elektrycznej.

Sekrety brzmienia 04.10.2022

We wtorki o 15:15 Adam Gołaszewski przedstawia ciekawostki dotyczące historii muzyki, instrumentów i podpowiada jak tworzy się współczesne hity. W pierwszym odcinku zapoznaliśmy się z genezą gitary.

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTP [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => podcasty(/) [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => podcast [controller] => podcast [action] => list [page] => 1 ) [_route_regex:protected] => #^podcasty(?:/(?P[^/.,;?\n]++))?$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTP ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => podcast [_controller:protected] => podcast [_action:protected] => list [_uri:protected] => podcasty [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [page] => 1 [uri] => podcasty [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => podcasty(/) [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => podcast [controller] => podcast [action] => list [page] => 1 ) [_route_regex:protected] => #^podcasty(?:/(?P[^/.,;?\n]++))?$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( [grupa] => 42 ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1696042026 ) )