Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Współwłaściciel pojazdu - kiedy, jak i dlaczego warto go dopisać?

Dodano: 2023-09-19 09:51:09

Pojazd może posiadać jednego właściciela, ale może też należeć do kilku osób jednocześnie. Jest to możliwe dzięki rozwiązaniu jakim jest "współwłaściciel pojazdu". Proces rejestracji może wydawać się skomplikowany, ale w praktyce okazuje się, że z systemem rejestracji można się sprawnie poruszać.


Definicja współwłaściciela pojazdu

Zgodnie z polskim prawem o ruchu drogowym, współwłaściciel pojazdu to osoba, która jest współposiadaczem pojazdu na równi z właścicielem. Współwłaścicielstwo pojazdu może wynikać z różnych sytuacji prawnych, takich jak małżeństwo, spadkobranie, zakup pojazdu na raty lub wspólny zakup.

Procedura rejestracji współwłaściciela

Aby dodać współwłaściciela, trzeba przede wszystkim złożyć odpowiedni wniosek w Wydziale Komunikacji. Wniosek powinien zawierać dane zarówno właściciela, jak i osoby, która ma zostać dopisana jako współwłaściciel.

Podstawowe wymagania Ważne jest, aby przestrzegać niektórych warunków podczas składania wniosku o dopisanie współwłaściciela pojazdu. Oba podmioty muszą być pełnoletnie i posiadać pełną zdolność do czynności prawnych. Konieczne jest także okazanie dowodów osobistych obu stron oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu. W przypadku, gdy wniosek składa małżeństwo, wymagane jest przedłożenie odpisu aktu małżeństwa

Kiedy można dodać współwłaściciela

Możliwość dodania współwłaściciela jest dostępna praktycznie w każdym momencie. Może to mieć miejsce bezpośrednio po zakupie pojazdu, ale także w dowolnym późniejszym terminie. Warto jednak pamiętać, że zmiana ta wiąże się z koniecznością wymiany dowodu rejestracyjnego na nowy, zawierający dane obu właścicieli.

Adnotacja rejestrowa dla współwłaściciela

Do dowodu rejestracyjnego pojazdu jest dołączana adnotacja rejestrowa, która potwierdza fakt współwłaśścielstwa. Jest to mały, kartonowy dokument, który zawiera dane obu właścicieli i luźno dołączony jest do dowodu rejestracyjnego. Adnotacja rejestrowa jest wymagana m.in. w trakcie kontroli drogowej, czy w przypadku zgłaszania sprzedaży pojazdu.

Wnioski

Dopisanie współwłaściciela pojazdu to proces, który wymaga spełnienia pewnych wymogów i złożenia odpowiedniego wniosku. Wiedza na temat dopisywanie współwłaścicieli jest użyteczna w sytuacjach, kiedy to decydujemy się na zakup pojazdu razem z inną osobą bądź chcemy podzielić się z nią prawem do korzystania z pojazdu. Pamiętajmy, że zawsze warto skonsultować takie kwestie z ekspertem lub prawnikiem, aby uniknąć potencjalnych problemów prawnych w przyszłości.

Pomimo, że procedura może wydawać się na początku skomplikowana, to z odpowiednim przygotowaniem może przebiec sprawnie i bez przeszkód. Owocem tej pracy jest dodatkowy komfort związany z możliwością korzystania z pojazdu przez dwie lub więcej osób, jak również jasno określone prawo własności w przypadku ewentualnych sporów. Jest to zdecydowanie rozwiązanie warte rozważenia przez wszystkich, którzy planują wspólne zakupy samochodu, czy też chcą podzielić się prawem do użytkowania pojazdu ze swoim partnerem lub partnerką.

MATERIAŁ SPONSOROWANY

Podziel się:

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTP [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => polecamy/r// [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => recommend [controller] => recommend [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^polecamy/r/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTP ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => recommend [_controller:protected] => recommend [_action:protected] => show [_uri:protected] => polecamy/r/1089/wspolwlasciciel-pojazdu-kiedy-jak-i-dlaczego-warto-go-dopisac [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [id] => 1089 [title] => wspolwlasciciel-pojazdu-kiedy-jak-i-dlaczego-warto-go-dopisac [uri] => polecamy/r/1089/wspolwlasciciel-pojazdu-kiedy-jak-i-dlaczego-warto-go-dopisac [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => polecamy/r/<id>/<title> [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => recommend [controller] => recommend [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^polecamy/r/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1695697575 ) ) </div> </body> </html>