Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Królewska Wola w Parku Moczydło

Dodano: 2018-06-04 10:13:12

Dzielnica Wola zaprasza na kolejną edycję wielkiego pikniku historycznego "Królewska Wola. Tu wybierano królów". Impreza odbędzie się 9 czerwca w Parku Moczydło, a motywem przewodnim pikniku będą czasy panowania Zygmunta III Wazy. W programie m.in. rekonstrukcja bitwy pod Kłuszynem, pokazy konne, artyleryjskie, sokolnicze oraz walki na broń białą i palną.


Impreza z roku na rok nabiera rozmachu i przyciąga coraz większe rzesze warszawiaków, zainteresowanych tematami historycznymi - Bardzo nas to cieszy, bo Wola to dzielnica na wskroś przesiąknięta historią. Wszyscy wiedzą i pamiętają o II Wojnie Światowej i Powstaniu Warszawskim. My w trakcie pikniku przybliżamy naszym mieszkańcom czasy dużo bardziej odległe - mówi Krzysztof Strzałkowski, Burmistrz Dzielnicy Wola. - W tym roku przeniesiemy się do lat 1587-1632, kiedy to przypadał okres panowania Króla Polski Zygmunta III Wazy. Warto podkreślić, że król został wybrany na Polach Elekcyjnych, które mieściły się prawie dokładne w tym miejscu - dodaje. Impreza tradycyjnie odbędzie się w Parku Moczydło i będzie miała formę pikniku wypełnionego atrakcjami dla całej rodziny.

Główną atrakcją będzie efektowna rekonstrukcja historyczna. - Mieszkańcy będą mieli okazję podziwiać profesjonalna rekonstrukcję bitwy pod Kłuszynem, która odbyła się w 1610 r. z udziałem wojsk polskich i szwedzko-moskiewskich - mówi Krzysztof Strzałkowski. Rekonstrukcja bitwy to nie lada przedsięwzięcie. Weźmie w niej udział 120 rekonstruktorów piechoty, 20 kawalerzystów oraz armaty. W trakcie 40-minutowego widowiska warszawiacy mogą liczyć na duża dawkę efektów pirotechnicznych, emocji i szczegółowego odwzorowania detali. Widowisko zostanie okraszone komentarzem historycznym i muzyką z dawnych lat. Co więcej, obozowiska obu stron konfliktu będą również starannie zrekonstruowane i otwarte dla uczestników imprezy. W polowej siedzibie wojsk króla Zygmunta III Wazy będzie można zwiedzić zbrojownię, namiot hetmana czy namioty rycerskie. W obozowisku odbędą się również prelekcje, warsztaty czy zajęcia szermierki.

Na pikniku nie zabraknie zawsze obleganej przez zwiedzających wioski. W tym roku uczestnicy znajdą w niej m. in. namiot mincerza, kuźnia, warsztaty garncarza, wikliniarza, szklarza, papiernika oraz namiot zabaw. W wiosce przez cały dzień prowadzone będą zajęcia i animacje dla dzieci i dorosłych. Podobnie jak na targowisku staropolskim, gdzie dodatkowo będzie można spróbować przysmaków z dawnych lat. W programie również: pokazy konne, walki na broń białą i palną, pokazy artyleryjskie i pokazy sokolnicze.

Impreza odbędzie się w godzinach 13:00-20:00.

Wstęp wolny.

Podziel się:

netgraf.pl