Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Wianki nad Wisłą 2018 już za kilka dni!

Dodano: 2018-06-18 14:17:52

Wielki pikniki świętojański, regaty, wodowanie wianka, wieczorne koncerty oraz pokaz ogni sztucznych. Tak na podzamczu 23 czerwca zainaugurujemy gorący początek lata…


Już tylko tydzień dzieli nas od wydarzenia, które od wielu lat przyciąga nad Wisłę tysiące widzów. 23 czerwca w Multimedialnym Parku Fontann od godz. 14.00 powstanie świętojańskie miasteczko, w którym atrakcji będzie bez liku, a wśród nich folklor i obrzędy sobótkowe z różnych regionów polski, kiermasz kulinarny i rzemiosł, strefa balonowa, aleja wiankowa oraz strefa wodna.

Mała scena

W trakcie pikniku na małej scenie wiankowej odbędą się warsztaty polskich tańców tradycyjnych z udziałem zespołów i kapel folklorystycznych oraz widowiska obrzędowe z udziałem publiczności.

Harmonogram:
14.00 –15.00 Warsztaty tańca (np. kujawiak)
15.00 –16.00 Inscenizacja obrzędu „Swaty”
16.00 –17.00 Warsztaty tańca ( np. oberek)
17.00 –18.15 Inscenizacja obrzędu „Wesele” 
18.15 –19.00 Korowód z „weselnikami” 
19.15 –19.45 Koncert Czessband z nauką tańców warszawskich

Prowadzącym program małej sceny będzie, Piotr Zgorzelski –etnolog, tancerz, muzyk, współzałożyciel warszawskiego Stowarzyszenia „Dom Tańca”.

Strefa balonów

W tym roku czeka na wszystkich szczególna atrakcja. Pod skarpą w Multimedialnym Parku Fontann zostaną zaprezentowane dwa balony, które jeśli pozwolą na to warunki atmosferyczne będą  unosiły uczestników pikniku ponad Podzamcze. Atrakcji balonowych jeszcze nie koniec. Swoje podwoje w ten dzień otworzy AKADEMIA BALONOWA, a w niej:
-prezentacja papierowych modeli balonów na ogrzane powietrze, rysowanie róży wiatrów, poznawanie kierunków i empiryczne doświadczanie, skąd wieje wiatr i jak rozpoznać zachowanie się balonu na różnych wysokościach, wyjaśnianie praw fizyki i chemii, które pozwolą zrozumieć zasady zachowania się balonu.

Największy wianek w Warszawie

Konstytuując tradycję i w tym roku na terenie pikniku powstanie Warszawski Wianek Świętojański. Wspólne dekorowanie rozpocznie się już o godz. 14.00 a wieczorem – rów nież zgodnie z tradycją – imponująca czterometrowa kwiatowa kompozycja zostanie zwodowana na Wiśle. 
Rytuał tworzenia wianków z polnych kwiatów i puszczania ich na wodę był w dawnych czasach zarezerwowany jedynie dla panien i kawalerów, którzy w Noc Kupały wróżyli dla siebie rychłe zamążpójście. Ta piękna tradycja przetrwała do naszych czasów i ewoluowała, ponieważ podczas Wianków nad Wisłą każdy może wziąć udział w zabawie. Tegoroczny wianek będzie zwieńczony Syrenką, symbolem stolicy. 

Strefa wodna 

Jak wiadomo tradycja Nocy Świętojańskiej bardzo mocno związana jest z wodą. W tym roku dla wszystkich wodniaków przygotowaliśmy piknik żeglarski, a na nim: targi drobnego sprzętu turystycznego, prezentacja łódek, symulator żeglarski do treningów na sucho, edukacja żeglarska dla dzieci: nauka węzłów oraz nauka pierwszej pomocy. Dla wszystkich wygłodniałych żeglarzy otwarty będzie targ rybny. 
Atrakcje na Wiśle Wyścig o puchar Wianków. Rejsy wycieczkowe Omegami na odcinku od Mostu Śląsko –Dąbrowskiego do Gdańskiego Zajęcia i rejsy na Omegach dla początkujących. Rejsy wycieczkowe na 8 –10 różnych jednostkach pływających na odcinku od Mostu Śląsko -Dąbrowskiego do Gdańskiego. Parada wszystkich jednostek pływających 

Dodatkowe atrakcje

W tym roku innogy Polska, będąca po raz kolejny sponsorem głównym Wianków, przygotowała w sąsiedztwie Parku Fontann strefę zielonej energii. Uczestnicy zabawy, przy dźwiękach muzyki, będą tu mogli odpocząć na kolorowych leżakach, a także napić się orzeźwiającej lemoniady, przygotowanej we współpracy z Warszawską Kranówką. Dodatkowo, w trakcie koncertów rozdawane będą świetlne wianki, znane i lubiane przez uczestników, tworzące wyjątkowy nastrój po zachodzie słońca. Nie zabraknie również atrakcji dla dzieci, które będą mogły samodzielnie złożyć kolorowe wiatraczki z papieru.
Więcej informacji o strefach sponsorskich znajdziecie na stronie www.wawawianki.pl oraz na  facebooku

Gwiazdy na scenie

BAJM, DŻEM, DARIA ZAWIAŁOW oraz TEN TYP MES to gwiazdy polskiej sceny muzycznej, które w noc Świętojańską powitają lato nad Wisłą. Po tak ekscytującym koktajlu muzycznym wystąpi W&W, czyli holenderski duet DJ-ów i producentów muzycznych - Willem van Hanegem i Wardt van der Harst, obecnie wielkie gwiazdy muzyki EDM.

TEN TYP MES – godz. 20.00
DARIA ZAWIAŁOW – godz. 20.40
DŻEM – godz. 21.30
BAJM – godz. 22.20
W&W – godz. 23.05

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Organizatorem imprezy jest Stołeczna Estrada, Instytucja Kultury Miasta Stołecznego Warszawy. 
23. edycja Wianków nad Wisłą odbędzie się dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

Podziel się: