Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

A za czym kolejka ta stoi?

Dodano: 2018-09-14 14:40:29

Dość nietypowy widok… kolejka przed muzeum… kościelnym muzeum sztuki! Z zasady nie kłamiemy, wiec to nie żart, a święta prawda. Wzmożony ruch dał się zauważyć w weekendy, ale i w tygodniu liczba gości odwiedzających MAW znacznie wzrosła. Obecna wystawa czasowa „Beksiński – In hoc signo vinces” przyciąga tłumy i wzbudza emocje, o czym można się przekonać czytając wpisy do Księgi Pamiątkowej. Podkreślmy, że emocje dość skrajne. Od uwielbienia dla twórczości artysty do zadziwienia, „co Beksiński robi w muzeum Kościelnym!” A to znaczy, że zgodnie z zamysłem artysty, jego twórczość jest bodźcem dla widza. 72 prace, obrazy, grafika i zdjęcia – można oglądać jeszcze do 30 września. Potem prace wrócą pod opiekę właściciela.


- Państwo na „Beksińskiego”, czy na całość Muzeum?

- A co jeszcze Państwo macie?

A mamy… 2 kondygnacje z wystawą stała. Nasze swoiste „corpo” to sztuka dawna, dzieła sięgające średniowiecza i prace współczesne. W podziemiach muzeum, w naszym „Skarbcu” prezentujemy najcenniejsze zbiory - złotnictwo i ornaty. Dzięki pozyskanym funduszom udało się umieścić cenne zbiory w nowoczesnych i dobrze oświetlonych gablotach. A ceglane i kamienne wątki to autentyczne fundamenty dawnego Pałacu Dziekana (XVI – XVII w).

- Prosimy skorzystać z windy, zawsze wygodniej – proponujemy zacząć zwiedzanie od poziomu -1, a potem prosimy wjechać na +1

Na piętrze – zmiana tematyki, sale przestronne – taki muzealny „openspace” , a tam klimat dawnego saloniku, meble, zegary, portrety, kabinety, sekretery, żardiniery… „smaczki” danych czasów. I wątek kryminalny w tle…

To był listopad 1620 roku, w Warszawie rozpoczynały się obrady sejmu, przybył król ze świtą i …zamachowiec. Szlachcić sandomierski, Michał Piekarski już 10 lat planował, jak zabić króla. Historia wyjątkowa w dziejach Polski, a co po tych wydarzeniach zostało… ganki, zwane mostkami. Droga łącząca Zamek Królewski z lożą królewską w świątyni św. Jana Chrzciciela, tzw. korytarzyki królewskie, to obecnie część Muzeum. Warto wejść w nie, aby zobaczyć uroczy placyk Kanonia i dzwonnicę katedry z wysokiej perspektywy.

- A gdzie jesteście?

- Zapraszamy na warszawskie Stare Miasto, na ul. Dziekania 1 – tuż obok katedry

Podziel się: