Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

„Aida”. Najnowszy musical Teatru Roma

Dodano: 2019-11-18 15:45:09
mat. prasowe
mat. prasowe

Muzyka Eltona Johna, oryginał wyprodukowany przez Disney Theatrical Productions. „Aida” na deskach Teatru Muzycznego Roma.


Przesłuchania do ról rozpoczęły się w marcu. Zgłosiło się na nie blisko pół tysiąca kandydatów! Ostatecznie, na scenie zaprezentowało się czterdziestu aktorów. Warszawska premiera musicalu odbyła się 26 października.

Światowa premiera „Aidy” odbyła się 23 marca 2000 roku na Broadwayu. Musical został skomponowany przez legendę muzyki pop Eltona Johna do słów Tima Rice’a, jednego z najbardziej znanych autorów tekstów do licznych musicali. Autorami libretta są: Linda Woolverton, Robert Falls i David Henry Hwang, a oryginalna inscenizacja została wyprodukowana przez Disney Theatrical Productions.

Miejscem akcji jest starożytny Egipt, a fabuła opowiada o zakazanej miłości Aidy, nubijskiej księżniczki wziętej do niewoli przez Egipcjan, i Radamesa, kapitana egipskiej armii zaręczonego z Amneris, córką faraona. Libretto jest oparte na operze Giuseppe Verdiego pod tym samym tytułem.

Musical na deskach światowych teatrów

Po broadwayowskiej premierze inscenizacje tego tytułu pokazywane były w krajach na całym świecie – m.in. w Australii, Czechach, Holandii, Kanadzie, Korei, Japonii, Peru, Szwajcarii, a także na Węgrzech i we Włoszech – ale jak dotąd musical „Aida” nie był jeszcze wystawiany w Polsce. 

Spektakl otrzymał 4 nagrody Tony (m.in za najlepszą muzykę oryginalną), a „Time Magazine” zaliczył go do dziesięciu najlepszych produkcji teatralnych roku 2000. W recenzji magazynu „Entertainment Weekly” znalazło się zdanie: „To bardzo poruszająca i przejmująca opowieść.”

Podziel się:

netgraf.pl