Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Spektakl na miarę naszych czasów. Premiera sztuki „Ghosting. Stan ducha”

Dodano: 2019-12-05 16:38:01
mat. prasowe
mat. prasowe

Muzycy spoza branży teatralnej po raz pierwszy spotykają się na deskach teatru. Trwają przygotowania do premiery wyjątkowego spektaklu muzyczno-teatralnego - „Ghosting. Stan ducha”. Między innymi z udziałem raperów: Numera Raza i Vixena i wokalistki Ani Iwanek. Za reżyserię odpowiada Jakub Wocial, a muzykę wyprodukował Filip Krzywiński i Kamil Sobiczewski


Do spektaklu powstała autorska muzyka bazująca na rapie, elektronicznym popie, R&B. Cuty i muzykę tworzy m.in. DJ Eprom.

Historia porusza temat ghostingu – współczesnego zjawiska społecznego – dotykającego ludzi, którzy komunikację międzyludzką opierają na technologiach cyfrowych. Ghosting to współczesne narzędzie manipulacji i agresji, a jego negatywne efekty są tym większe, im bardziej ludzie są zależni od komunikacji online.

To zjawisko stało się punktem wyjścia dla współczesnego spektaklu muzycznego o warszawskim blokowisku. Telefony, pety, internetowe awatary, lęk, samotność w wielkim mieście, nadzieja, miłość – te wszystkie rzeczy opowiedziane przez teatr i muzykę.

Akcja dzieje się współcześnie i opowiada historię dwóch młodych osób mieszkających na tym samym piętrze typowego warszawskiego bloku. Spektakl opiera się na złożonej relacji trzech postaci: introwertycznego informatyka, wrażliwej, zagubionej 30-latki i rubasznego, filozofującego nadzorcy bloku – bystrego obserwatora. Oprócz historii bohaterów, sztuka zawiera wątek detektywistyczno-ezoteryczny związany z historią samego budynku.

Spektakl opowiada o poczuciu osamotnienia, izolacji, braku sensu i treści w wielkomiejskim życiu. „Ghosting. Stan ducha” operuje minimalną formą i nowoczesną muzyką z instrumentalnymi partiami. Rap, elektroniczny pop i R&B to punkty wyjścia – podkłady od nieskomplikowanych progresji (m.in. DJ Eprom) i prostych perkusyjnych paternów ewoluują do transu, dance’u, trip hopu.

Największa wartość spektaklu to jego autentyczność. Dotyka prawdy czasów, w których żyjemy i opowiada o duchu współczesnej Warszawy. Swoją unikalność zawdzięcza aktorom oraz muzykom, którzy są spoza branży teatralnej i po raz pierwszy spotykają się na deskach Małej Warszawy.

Chcieliśmy stworzyć sztukę, która opowie o zniekształceniu relacji w naszych czasach. To obserwacja społeczna, ale w pewnym sensie wszyscy bierzemy w niej udział. Opowiadamy o przebudzeniu z cyfrowego snu. Jest to sztuka otwarta, którą bardzo cenię – mówi Jakub Wocial, reżyser.

Premierę sztuki zaplanowano na 20 grudnia. Kolejne spektakle odbędą się 21 i 22 grudnia na deskach Małej Warszawy na Pradze.

Podziel się:

netgraf.pl