Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Candace Bushnell, Katie Cotugno - „Reguły dla dziewczyn”

Dodano: 2020-09-30 12:53:14
mat. prasowe
mat. prasowe

Dwie bestsellerowe pisarki z list New York Timesa – Candace Bushnell, autorka „Seksu w wielkim mieście” i Katie Cotugno, autorka „99 dni lata” – połączyły siły, by napisać błyskotliwą, feministyczną powieść o dziewczynie, która po incydencie z drapieżnym nauczycielem walczy o to, by nagłośnić problem seksizmu w szkole.


W połowie września nakładem wydawnictwa HarperCollins ukazała się powieść młodzieżowa „Reguły dla dziewczyn” autorstwa znanej z cyklu „Seks w wielkim mieście” Candace Bushnell oraz Katie Cotugno – bestsellerowej pisarki New York Timesa. Autorki inspirowane akcją #metoo postanowiły rzucić światło na problem seksizmu, który dotyczy głównie dziewczyn i to już od najmłodszego wieku. Książka ukazuje wewnętrzną przemianę bohaterki, która zderza się z szokującą rzeczywistością, przez co jej dotychczasowe wyobrażenie świata pryska jak bańka mydlana. To otwierające oczy wydarzenie wymusza na niej dostrzeżenie stereotypów, którymi sama również się kierowała, i przewartościowanie swojego świata.

O książce

Zaczyna się dużo wcześniej, niż sięgasz pamięcią: stopniowo uczysz się reguł dla dziewczyn…

Marin z wprawą lawiruje między tymi niepisanymi zasadami. Jako wzorowa uczennica i redaktorka szkolnej gazetki marzy o tym, by dostać się na Uniwersytet Browna. Jej przyszłość rysuje się w jasnych barwach, w czym utwierdza ją pan Beckett – młody, charyzmatyczny nauczyciel angielskiego, który nigdy nie skąpi jej pochwał i zawsze chętnie spędza z nią czas, dyskutując o książkach.

Kiedy jednak „Bex” posuwa się za daleko i próbuje się do niej dobrać, dziewczyna jest zaszokowana i przerażona. Czyżby go sprowokowała? Czy to jej wina? 

W końcu Marin zdobywa się na odwagę, by opowiedzieć o wszystkim dyrektorowi, lecz ani on, ani nikt inny nie chce jej wierzyć. W związku z tym dzień w dzień zmuszona jest stawać oko w oko z Bexem, który teraz chce się na niej zemścić.

Ale Marin nie daje za wygraną. Wykorzystuje do walki szkolną gazetkę i zakłada feministyczny klub książki, znajdując sprzymierzeńców wśród osób, po których nigdy by się tego nie spodziewała, jak choćby dyżurny casanova Gray Kendall, którego dotąd uważała za płytkiego, stereotypowego sportowca. Gdy sytuacja w szkole i w jej życiu prywatnym coraz bardziej się komplikuje, Marin musi wymyślić, jak odzyskać kontrolę i wprowadzić nowe reguły.

O autorkach

Candace Bushnell to ciesząca się uzna­niem krytyków pisarka, która dzieli swo­je życie między Nowym Jorkiem a Sag Harbor. Jest autorką takich bestsellerów z listy „New York Timesa”, jak Dzienniki Carrie, „Seks w wielkim mieście”, „Seks w wielkim mieście… i co dalej?”, „Szminka w wielkim mieście”, „Piąta aleja”, „Cztery blon­dynki”, „Za wszelką cenę” oraz „Carrie w wiel­kim mieście”, które sprzedały się w milio­nach egzemplarzy. Książka „Seks w wielkim mieście” stała się inspiracją dla hitowych produkcji HBO – serialu i dwóch pełnome­trażowych filmów – a na kanwie „Dzienni­ków Carrie” powstał telewizyjny prequel wyprodukowany przez stację CW. „Szmin­ka w wielkim mieście” również doczekała się swojej serialowej wersji i zyskała dużą popularność wśród widzów NBC. Obecnie trwają prace nad ekranizacją najnowszej powieści autorki „Seks w wielkim mieście… i co dalej?”, do której prawa nabyła spółka Paramount Television.

Katie Cotugno to bestsellerowa autorka „New York Timesa”. W swoim dorobku ma takie powieści, jak Top Ten, 99 dni lata, 9 days and 9 Nights, Fireworks oraz How to Love. Studiowała kreatywne pisanie, literaturoznawstwo i edytorstwo w Emerson College i uzyskała tytuł magistra sztuk pięknych na Lesley University. Była nominowana do nagrody literackiej Pushcart Prize, a jej teksty pojawiły się między innymi w magazynach „The Iowa Review”, „The Mississippi Review” i „Argestes”. Katie mieszka w Bostonie.

Podziel się:

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTP [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => polecamy/r// [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => recommend [controller] => recommend [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^polecamy/r/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTP ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => recommend [_controller:protected] => recommend [_action:protected] => show [_uri:protected] => polecamy/r/425/candace-bushnell-katie-cotugno-reguly-dla-dziewczyn [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [id] => 425 [title] => candace-bushnell-katie-cotugno-reguly-dla-dziewczyn [uri] => polecamy/r/425/candace-bushnell-katie-cotugno-reguly-dla-dziewczyn [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => polecamy/r/<id>/<title> [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => recommend [controller] => recommend [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^polecamy/r/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1695852777 ) ) </div> </body> </html>