Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Raport z rynku OC w 2020 roku

Dodano: 2021-01-12 15:39:39
fot. artykuł sponsorowany
fot. artykuł sponsorowany

Rok 2020 był pod wieloma względami niespodziewany i pełen dziwnych wydarzeń. Czy jednak sytuacja światowa wpłynęła na rynek ubezpieczeń obowiązkowych OC? W tym tekście sprawdzimy, jak kształtowały się ceny i porównamy obecną sytuację do poprzednich lat.


Gdzie kupić OC?

Najlepszym miejscem, ze względu na pandemię i nie tylko, jest bez wątpienia Internet. Wystarczy tylko, że wejdziesz na stronę jednej z porównywarek ubezpieczeń OC/AC, by w szybki sposób znaleźć ofertę, która będzie idealna. Ważnym atutem kalkulatorów ubezpieczeń samochodowych jest również fakt, że oferty, które się w nich znajdują, są często o wiele korzystniejsze niż to, co można znaleźć w stacjonarnych biurach. Sprawdź swoje OC/AC: https://kalkulator.najtaniejuagenta.pl/kalkulator/oc-ac/

OC w ostatnich dwóch latach

W ciągu dwóch ostatnich lat można było zauważyć stabilizację cen ubezpieczenia OC. Z kolei w roku 2020 wahania wysokości składek również nie były oszałamiające z wyjątkiem ostatniego kwartału. Klienci bowiem mogli liczyć aż na 5.5% obniżkę cen w stosunku do ofert dostępnych w pierwszych trzech kwartałach.

Gdzie za OC płaciliśmy najmniej?

W roku 2020 najdroższe polisy były oferowane klientów mieszkającym w województwach: pomorskim, dolnośląskim i mazowieckim. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ tego typu trend utrzymuje się już od kilku lat. Jeśli zaś chodzi o najtańsze OC, to niskimi cenami mogli cieszyć się przede wszystkim kierowcy z podkarpackiego, opolskiego i świętokrzyskiego. Różnica między „najdroższym” a „najtańszym” województwem wyniosła aż 38%.

W których miastach było najtaniej i najdrożej?

W tej kategorii również nie ma z byt wielu zaskoczeń. Najwięcej tradycyjnie już płacili mieszkańcy Wrocławia, Gdańska i Warszawy. Z kolei kierowcy z Opola, Rzeszowa i Kielc mogli wybierać spośród tanich ofert. Różnica pomiędzy Wrocławiem a Opolem wyniosła aż 47,8%.

Ceny polis w kontekście wieku?

Standardowo najmłodsi kierowcy musieli zadowolić się najdroższymi ofertami. Jest to spowodowane przez fakt, że w oczach ubezpieczycieli niosą ze sobą bardzo duże ryzyko wypadku. Z kolei kierowcy w wieku 62 lat zapłacili średnio jedynie 557 zł, co w porównaniu do składki dla 18-latka (2125 zł) jest prawie czterokrotnie mniejszą kwotą.

Stan cywilny a OC

Kawalerowie i panny nie mogą zaliczyć 2020 roku do udanych. Ich polisy były bowiem najdroższe w Polsce i wynosiły średnio 950 zł. Mniej powodów do narzekań mają z kolei osoby w związkach małżeńskich. Ich polisy kosztowały średnio 595 zł. Ta grupa została również objęta największą obniżką cen w wysokości 1%.

Marka pojazdu a wysokość składki

Ten trend utrzymuje się już od wielu lat. Kierowcy, którzy poruszają się pojazdami marki: Skoda, Toyota i Fiat mogą liczyć na najniższe składki w średniej wysokości 620 zł. Klienci, którzy zdecydowali się na samochody BMW, musieli zapłacić nieco więcej, bo aż 835 zł. Różnica pomiędzy najtańszą a najdroższą polisa wynosiła aż 39,4%.

Czy paliwo miała znaczenie?

W 2020 roku najwięcej za ubezpieczenie OC płacili posiadacze samochodów z instalacją LPG. Ich polisa kosztowała średnio aż 711 zł. Lepszymi cenami cieszyli się kierowcy pojazdów elektrycznych – 492 zł. Różnica wynosiła 44,5%, co jest już z całą pewnością zauważalne w budżecie każdego kierowcy.

A co z płcią?

Zgodnie z prawem ubezpieczyciele nie mogą różnicować cen swoich produktów w kontekście płci. Oszem, można było zauważyć pewne wahania, ale mimo wszystko w Polsce mężczyźni i kobiety płacą za polisę mniej więcej tyle samo. Jest to najsprawiedliwszy układ, który nie powinien być zmieniany.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Podziel się:

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTP [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => polecamy/r// [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => recommend [controller] => recommend [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^polecamy/r/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTP ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => recommend [_controller:protected] => recommend [_action:protected] => show [_uri:protected] => polecamy/r/454/raport-z-rynku-oc-w-2020-roku [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [id] => 454 [title] => raport-z-rynku-oc-w-2020-roku [uri] => polecamy/r/454/raport-z-rynku-oc-w-2020-roku [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => polecamy/r/<id>/<title> [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => recommend [controller] => recommend [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^polecamy/r/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1701935400 ) ) </div> </body> </html>