Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Jaki telewizor wybrać w 2021 roku?

Dodano: 2021-06-16 11:09:56
fot. artykuł sponsorowany
fot. artykuł sponsorowany

Niemal w każdym domu znajduje się telewizor, który dostarcza doskonałą rozrywkę dla całej rodziny. Aktualnie urządzenie wykorzystywane jest zarówno do oglądania ulubionych programów, jak i filmów lub seriali na platformach streamingowych, takich jak Netflix czy HBO GO. Świetnie sprawdzi się również dla miłośników grania na konsoli. Wystarczy jedynie dopasować odpowiedni model do indywidualnych potrzeb.


Technologia nieustannie się zmienia, dlatego wybór telewizora to nie takie łatwe zadanie. Przede wszystkim warto postawić na najnowsze modele, w których wykorzystano innowacyjne rozwiązania. Dzięki temu upewnisz się, że wybrana propozycja będzie miała wszystkie podstawowe funkcje. Największą popularnością z pewnością cieszą się Full HD TV. Zapewniają świetnej jakości obraz z wyraźnymi szczegółami i realistycznymi kolorami, a przy tym są dostępne w przystępnej cenie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze telewizora?

Wybór najlepszego modelu wśród telewizorów dostępnych na rynku to praktycznie niewykonalne zadanie. Wszystko to zależy od konkretnych oczekiwań. Z tego względu, przed podjęciem decyzji należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. W pierwszej kolejności warto zastanowić się, do czego będzie wykorzystywane urządzenie - oglądania programów telewizyjnych, filmów i seriali czy może do grania w gry. Duże znaczenie z pewnością ma wielkość pomieszczenia oraz miejsce, w którym stanie lub zawiśnie ekran.

Kolejnym istotnym parametrem jest oczekiwana rozdzielczość. Chociaż w nowoczesnych modelach z górnej półki dominują modele 4K i 8K, to nie zawsze okazują się najlepsze. Czasami w zupełności wystarczy wybrać Full HD (https://www.neo24.pl/telewizoryirtv/telewizory/rodzajmatrycy/fullhd.html), gdyż w niektórych przypadkach trudno zauważyć znaczącą różnicę pomiędzy tymi wariantami. Dodatkowo dobrze sprawdzić matrycę i możliwość obsługi HDR, a także wszelkiego rodzaju wbudowane funkcje czy dodatkowe opcje. Przeczytaj również: „Przegląd nowych technologii, czym jest 4K UHD?”.

Telewizor Full HD czy 4K?

Rozdzielczość telewizora ma związek z wyświetlaną liczbą pikseli na ekranie. 4K nazywany czasami również Ultra HD w zaokrągleniu wynosi 4000 pikseli w poziomie, a konkretnie 3840 lub 4096 w zależności od wybranego modelu. Z kolei w urządzeniach Full HD jest to 1920 pikseli. Teoretycznie zapewnia to ostrzejszy i bardziej wyraźny obraz. W rzeczywistości jednak różnicę można wyczuć w odpowiedniej odległości od telewizora.

Jak się okazuje, znaczna część właścicieli nowoczesnych telewizorów 4K nie wykorzystuje ich pełnego potencjału. Przy propozycjach o przekątnej 55 cali ekran powinien być maksymalnie 2,3 metra od odbiorcy. Tylko w taki sposób ma to sens, gdyż im dalej siedzi użytkownik, tym trudniej dostrzec tak drobiazgowe detale. W wielu domach TV znajduje się około 3-4 metry od kanapy. Przy takim rozkładzie pomieszczenia i standardowej przekątnej ekranu 50 do 55 cali nie ma możliwości odróżnienia rozdzielczości. Z tego względu przy odstępie 3 metra telewizor powinien mieć przynajmniej 70 cali, zaś przy 4 metrach minimum 95 cali.

Najważniejsze technologie wykorzystane w telewizorach

Aktualnie często spotykaną technologią w nowoczesnych modelach telewizorów jest HDR, czyli szeroki zakres tonalny. Pozwala uzyskać lepszą jasność i kontrast, co znacząco wpływa na szczegółowość. Należy jednak pamiętać, że ściśle łączy się z wysoką rozdzielczością, taką jak 4K czy 8K, dlatego różnica będzie dostrzegalna przy odpowiednich warunkach. Jedną z wartych uwagi technologii z pewnością jest Ambilight wykorzystywana przez markę Philips. Gwarantuje wyjątkowe wrażenia wizualne podczas oglądania. Wszystko to za sprawą wyświetlania kolorowej poświaty, dzięki której wydaje się, że obraz wychodzi poza ekran.

Dla miłośników maksymalnych wrażeń wizualnych ciekawym rozwiązaniem jest wybór sprzętu z technologią 3D. Chociaż z pewnością trzeba uwzględnić wtedy dodatkowe koszta, takie jak odpowiedni odtwarzacz czy okulary 3D, to jednak takie rozwiązanie pozwoli wznieść rozrywkę na zupełnie nowy poziom. Obecnie do wyboru są dwa warianty - pasywne, czyli polaryzacyjne oraz nieco bardziej nowoczesne - aktywne o znacznie lepszej jakości obrazu.

Funkcja Smart - dlaczego jest to obecnie standard?

Jedną ze standardowych technologii, która na ten moment znajduje się w praktycznie każdym telewizorze, jest Smart. Zamienia ona zwykłe urządzenia w centrum rozrywki umożliwiające korzystanie z różnego rodzaju multimediów. Dzięki temu jedno urządzenie posłuży do oglądania programów TV, słuchania radia, korzystania z internetu czy nawet wykonywania połączeń wideo. Dużo łatwiej można też uruchomić serwisy, takie jak YouTube czy Netflix i inne platformy VOD. Co więcej, skorzystasz z opcji parowania czy sterowania gestem.

Wybierając telewizor, warto sprawdzić, co znajduje się w nim w ramach technologii Smart. Jak się okazuje, nie zawsze zapewnia takie same funkcje. Z tego względu najlepiej zwrócić uwagę na szczegółową specyfikację, aby wiedzieć, czy w danym modelu jest wszystko to, czego potrzebujesz.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Podziel się:

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTPS [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => polecamy/r// [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => recommend [controller] => recommend [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^polecamy/r/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTPS ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => recommend [_controller:protected] => recommend [_action:protected] => show [_uri:protected] => polecamy/r/524/jaki-telewizor-wybrac-w-2021-roku [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [id] => 524 [title] => jaki-telewizor-wybrac-w-2021-roku [uri] => polecamy/r/524/jaki-telewizor-wybrac-w-2021-roku [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => polecamy/r/<id>/<title> [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => recommend [controller] => recommend [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^polecamy/r/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1686116370 ) ) </div> </body> </html>