Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

ABC pielęgnacji trawnika

Dodano: 2021-06-16 15:01:10
fot. artykuł sponsorowany
fot. artykuł sponsorowany

W zadbanym otoczeniu miło jest wypoczywać i spędzać czas w rodzinnym gronie. Jak pielęgnować trawnik, by stanowił ozdobę naszego ogrodu? 


Zadbany, równy trawnik stanowi wizytówkę naszego domu i ogrodu. Nic dziwnego, że staramy się, aby murawa zawsze prezentowała się pięknie i była schludnie przycięta. Tak wypielęgnowany trawnik jest doskonałym tłem dla innych roślin, kwiatów czy krzewów.

Pielęgnacja trawnika – najważniejsze prace pielęgnacyjne

Kluczem do pięknego, zielonego trawnika jest jego odpowiednia pielęgnacja. Jeśli będziemy regularnie dbać o naszą murawę, odwdzięczy się ona eleganckim, schludnym wyglądem i soczystym kolorem. Taki trawnik aż zaprasza do wypoczynku na świeżym powietrzu. Aby uzyskać satysfakcjonujący efekt, ważna jest regularna pielęgnacja murawy, na którą składa się:

· nawadnianie,

· koszenie,

· nawożenie,

· zwalczanie chwastów i szkodników,

· zapobieganie oraz zwalczanie chorób roślin.

To od naszego zaangażowania oraz czasu poświęconego pielęgnacji zależy trwałość oraz estetyka trawnika. Jeśli chodzi o intensywność prac, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę i zaangażować się w prace w początkowym okresie wzrostu, gdyż to właśnie ten okres ma kluczowy wpływ na wygląd murawy. Zaniechanie niezbędnych prac, takich jak nawożenie czy odpowiednie napowietrzenie gleby, może być opłakane w skutkach i oddalić nas od marzeń o idealnie wypielęgnowanym trawniku.

Odpowiednie nawodnienie – przydatne w ogrodzie zraszacze i kurtyny wodne

Nawodnienie to bardzo ważny element pielęgnacji murawy. Niestety w naszym klimacie niezwykle rzadko zdarzają się lata o równomiernym, regularnym rozkładzie opadów w czasie wegetacji. Dlatego też tak ważne jest zapewnienie odpowiedniej wilgotności gleby w warstwie nośnej.

W początkowej fazie wysiewu i wzrostu konieczne jest częste nawadnianie murawy małymi, drobnokroplistymi dawkami. Najlepszą porą na podlewanie jest poranek oraz godziny wieczorne. Z kolei w kolejnych latach wzrostu trawnika powinniśmy glebę obficie nawadniać, tak by woda przenika w głąb ziemi 7-8 cm. W przypadku okresów suszy odpowiednia ilość wody to około 2-5 litrów na 1 m2.

Oczywiście jak w każdym przypadku, i tutaj ważny jest umiar, gdyż nadmierne nawadnianie może być opłakane w skutkach. Jeśli chcemy usprawnić i przyspieszyć pracę, pomocny może okazać się zraszacz do trawy. Pozwala on zaoszczędzić czas oraz umożliwia dawkowanie dokładnie takiej ilości wody, jakiej gleba potrzebuje. Co więcej, zraszacz umożliwia regulację siły i rozproszenia strumienia wody. Od lekkiej mgiełki w okresie wzrostu, do jednolitego strumienia w okresie susz. Sterownik nawadniania to również niezwykle przydatne narzędzie, które umożliwia płynne sterowanie nawadnianiem, poprzez możliwość indywidualnego zaprogramowania czasu i pory nawadniania. Z kolei zraszacz pulsacyjny wyposażony w ruchomą główkę pozwala na ustawienie konkretnego obszaru zraszania. Ciekawe rozwiązanie stanowi kurtyna wodna do ogrodu, która nie tylko nawadnia trawnik, ale również zapewnia miłą, chłodną bryzę i sprawia, że przebywanie w ogrodzie podczas upałów jest dużo przyjemniejsze.

Nawożenie, koszenie – niezbędne prace pielęgnacyjne

Składniki mineralne niezbędne do prawidłowego wzrostu roślin powinny być systematycznie uzupełniane. To pod wpływem nawożenia zwiększa się ilość darni. Dobrze dobrany nawóz wpływa również pozytywnie na kolor trawnika. Jest to więc krok, którego nie powinniśmy pomijać.

Koszenie ma na celu nie tylko przycięcie trawnika do równej, schludnej wysokości, lecz także pozwala ono na jego zagęszczenie. Koszenie jest dość pracochłonne, a poza tym powinno być wykonywane regularnie. Z pomocą mogą przyjść kosiarki nożowe i bębnowe, które sprawią, że koszenie murawy przebiegnie szybko i bezproblemowo.

Zwalczanie chwastów

Regularne koszenie trawnika przyczynia się do stopniowej eliminacji chwastów, gdyż gatunki te nie wytrzymują częstej i niskiej defoliacji. Niestety, istnieją grupy chwastów, które mimo regularnego koszenia nadal będą pojawiać się na trawniku, psując efekt wizualny całości. Aby się ich pozbyć warto mieć pod ręką przydatne narzędzia ogrodowe, takie jak nożyce i sekatory czy narzędzia do kopania. Plewiąc chwasty musimy pamiętać o tym, by wyciąć je dość głęboko, a następnie miejsca, w których rosły dokładnie ugnieść. Dzięki tak wykonanej pracy będziemy mieć pewność, że chwast został usunięty na stałe.

Idealny trawnik w ogrodzie wizytówką domu

Aby cieszyć się pięknym i równym trawnikiem, musimy pamiętać o regularnych pracach ogrodowych. Ułatwienie i przyspieszenie pracy zapewnią profesjonalne rozwiązania nawadniające, takie jak zraszacze do trawy, sterowniki nawodnienia czy kurtyny wodne. Z pewnością pozwolą nam one zaoszczędzić czas, a ponadto będą dawkować taką ilość wody, jakiej potrzebuje gleba. Zainwestujmy również w dobrej jakości kosiarkę, która pozwoli na szybkie i wygodne wyrównanie wysokości trawnika. Drobne prace ogrodowe przebiegną dużo sprawniej, jeśli zaopatrzmy się we wszelkie niewielkie narzędzia ogrodowe, takie jak łopatki, widełki, pikowniki czy grabki. Te usprawnienia sprawią, że pielęgnacja trawnika będzie prawdziwą przyjemnością.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Podziel się:

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTPS [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => polecamy/r// [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => recommend [controller] => recommend [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^polecamy/r/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTPS ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => recommend [_controller:protected] => recommend [_action:protected] => show [_uri:protected] => polecamy/r/525/abc-pielegnacji-trawnika [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [id] => 525 [title] => abc-pielegnacji-trawnika [uri] => polecamy/r/525/abc-pielegnacji-trawnika [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => polecamy/r/<id>/<title> [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => recommend [controller] => recommend [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^polecamy/r/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1686112424 ) ) </div> </body> </html>