Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Koncert, przedstawienie, a może konferencja - jakie mikrofony do wystąpień wybrać?

Dodano: 2021-07-16 14:43:05
fot. artykuł sponsorowany
fot. artykuł sponsorowany

Organizacja karaoke, koncertu czy konferencji wymaga solidnie przygotowanego planu, który obejmuje najważniejsze czynniki wpływające na jakość odbioru wydarzenia przez widzów.


Jedną z najważniejszych kwestii jest jakość nagłośnienia oraz dobór właściwych mikrofonów, które doskonale przenoszą dźwięk i ułatwiają jego docieranie do odbiorców. Jakie mikrofony do wystąpień wybrać?

Rodzaje mikrofonów do wystąpień - jaki wybrać?

Mikrofon do karaoke oraz wystąpień powinien wyróżniać się dokładnością i czystością w przekazywaniu dźwięku tak, by odbiór słów czy śpiewu był przyjemny dla ucha widza. Obecnie na rynku istnieją dwa najpopularniejsze grupy mikrofonów konferencyjnych, a ich zastosowanie zależy w dużej mierze od warunków użytkowania modelu. Co warto o nich wiedzieć?

· mikrofony dynamiczne - ich budowa opiera się na połączeniu cienkiej membrany z cewką, która jest ulokowana w wytwarzanym przez magnez polu magnetycznym. Wyróżnia je niska próba czułości na dźwięk, dlatego są często wybierane na zewnętrzne eventy, koncerty, karaoke, czy sale o bardzo słabej akustyce. Ich niewątpliwą zaletą jest solidna budowa, która pozwala na doskonałą odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz warunki pogodowe.

· mikrofon pojemnościowy - jego działanie przebiega nieco inaczej niż w poprzednim modelu, ze względu na inną budowę. Mikrofon pojemnościowy składa się z ruchomych okładek oraz wysokiej jakości, stalowej siatki membranowej, które pozwalają na precyzyjne rejestrowanie dźwięku oraz jego niezakłócony odbiór. Bardzo często wykorzystywany są jako mikrofon studyjny, ze względu na dobre parametry, pozwalające wykorzystać go do profesjonalnych celów.

Jaki mikrofon sprawdzi się najlepiej? Parametry, na które warto zwrócić uwagę!

Zakup odpowiedniego mikrofonu na konkretne wydarzenie jest bardzo ważne. Zwrócenie uwagi na jego funkcjonalność, jakość odbierania i przekazywania dźwięku oraz czułość pozwala uświetnić każdy koncert, konferencję czy inny event. Na jakie elementy zwrócić uwagę, aby podjąć decyzję o zakupie możliwie najlepszego urządzenia?

· rodzaj złącza - na rynku dostępne są modele ze złączem USB, jack czy XLR, niemniej jednaj najwygodniejszym modelem jest mikrofon bezprzewodowy. Umożliwia swobodne poruszanie się po sali, bez obaw o zbyt krótki kabel, który uniemożliwiłby zmniejszenie dystansu z publicznością.

· czułość - to bardzo ważny parametr, który pomaga określić, jak precyzyjnie mikrofon "zbiera" fale akustyczne, które drgają w sali konferencyjnej czy na zewnątrz. Najlepszą czułością wyróżniają się modele pojemnościowe, niemniej jednak do sali o słabej jakości akustycznej poleca się zakup modelu dynamicznego,

· szum własny mikrofonu - to cecha, która określa poziom napięcia powstającego w mikrofonie, podczas rejestrowania dźwięku w kompletnie wyciszonym pomieszczeniu. Im mniejszy poziom szumu własnego, tym wydajniejszą pracą wyróżnia się konkretny model, ze względu na możliwość zbierania z otoczenia nawet najmniejszych drgań akustycznych,

· dodatkowe funkcje modelu - warto postawić na model, który posiada dodatkową regulację poziomu głośności. To dobre rozwiązanie podczas koncertu, karaoke czy przedstawienia, kiedy z każdą minutą publiczność staje się częścią wystąpienia.

Zakup mikrofonu tylko z pozoru jest trudnym zadaniem. Znajomość jego najważniejszych parametrów pomoże dopasować jego właściwości do potrzeb organizatora wydarzenia.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Podziel się:

netgraf.pl