Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Jak walczyć z niedoborem witamin?

Dodano: 2021-08-06 14:05:16
fot. artykuł sponsorowany
fot. artykuł sponsorowany

Awitaminoza, czyli znaczny niedobór witaminy lub witamin, może przytrafić się osobom w każdym wieku. Witaminy i minerały pełnią bardzo ważne role w funkcjonowaniu naszego organizmu, dlatego nigdy nie powinno ich zabraknąć.


Jakie są skuteczne sposoby na walkę z niedoborami witamin? Podpowiedzi w artykule.

Odpowiednia dieta

Kluczowa w kontekście zwalczania niedoborów witamin w organizmie może okazać się odpowiednia dieta. Bez względu na to, jakich konkretnie witamin nam brakuje, jadłospis powinien obfitować w warzywa, owoce, produkty z pełnego przemiału, chude mięso, chudy nabiał. Należy pamiętać, że niektóre witaminy, na przykład A i D, rozpuszczają się w tłuszczach. Dlatego też w naszym menu powinniśmy uwzględnić produkty, takie jak: masło, olej czy oliwa z oliwek. Odpowiednio skomponowany jadłospis pozwala nie tylko uzupełnić niedobory witamin i minerałów, ale również zachować zdrowie i szczupłą sylwetkę na długie lata. O ile jednak dbanie o zdrową dietę latem zwykle nie sprawia większego problemu, ze względu na dużą dostępność świeżych warzyw i owoców, o tyle zimą trudno kupić wartościowe produkty zawierające cenne witaminy. Warto wtedy sięgnąć po mrożone warzywa czy owoce, które zachowują pełnię wartości odżywczych. Dobrym rozwiązaniem są również kiszonki, które zawierają bardzo dużo witaminy C, witamin z grupy B oraz kwasu foliowego.

Witaminowe suplementy diety

Czasami okazuje się, że sama dieta to za mało, aby uzupełnić niedobory witaminowe. Ciekawym przypadkiem jest witamina D, której niedobór nie sposób uzupełnić odpowiednią dietą. Warto wtedy sięgnąć po dobre suplementy diety, dzięki którym dostarczymy naszemu organizmowi wszelkich, niezbędnych witamin i minerałów. Co ważne, suplementy diety można przyjmować przez dłuższy czas, aż do momentu uzupełnienia wszelkich niedoborów, a także w celach profilaktycznych. Wbrew pozorom sprawdzają się one świetnie o każdej porze roku, a nie tylko jesienią czy zimą. Ważne, aby kupować witaminowe suplementy diety w odpowiednich miejscach, a konkretnie w aptekach stacjonarnych lub internetowych. Bardzo szeroką ofertę znajdziemy na stronie: https://www.wapteka.pl/witaminy-i-mineraly,237.html – dostępne są tam nie tylko witaminowe suplementy diety w tradycyjnej formie tabletek, ale również w kroplach, syropach lub sokach. Witaminowe suplementy diety mogą przyjmować osoby w każdym wieku. Bardzo często zawierają one dodatkowe składniki, które wspomagają wchłanianie poszczególnych witamin.

Zastrzyki i kroplówki witaminowe

Sposobami na uzupełnienie niedoborów witamin są również zastrzyki witaminowe oraz kroplówki. Należy tutaj zaznaczyć, że nie są one odpowiednie dla każdego – aplikację zarówno zastrzyku, jak i kroplówki powinien zalecić lekarz. Zastrzyki stosuje się zwykle wtedy, gdy pacjent w krótkim czasie musi uzupełnić niedobory – na przykład przed operacją bądź kolejną dawką chemii w przypadku osób z chorobami nowotworowymi. Zadaniem kroplówek jest – tak jak i zastrzyków – szybkie uzupełnienie niedoborów witamin i minerałów. Kroplówki najczęściej podaje się w przypadku zasłabnięcia lub w stanie znacznego wyczerpania organizmu. Na rynku działa obecnie wiele firm, które oferują odpłatne zastrzyki lub kroplówki z witaminami. Z ich usług można korzystać doraźnie, jednak w celu długotrwałego uzupełnienia niedoborów warto zmodyfikować nieco dietę lub sięgnąć po suplementy diety z witaminami.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Podziel się:

netgraf.pl