Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Z rynku pierwotnego czy wtórnego – jakie mieszkanie kupić dla siebie w Warszawie?

Dodano: 2021-08-27 14:30:42
fot. artykuł sponsorowany
fot. artykuł sponsorowany

Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego – na które się zdecydować? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, gdyż każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie krótką analizę, która rozjaśni nieco temat i ułatwi dokonanie trafnego wyboru.


Rynek pierwotny – zalety

Świeże, pachnące nowością mieszkanie na pewno ma swoich zwolenników. Komfort życia w nowym budownictwie jest odczuwalnie wyższy niż w mieszkaniu z wielkiej płyty. Dzieje się tak z uwagi na cichobieżne windy, wózkownię, rowerownię i parking podziemny. Ogrodzone, nierzadko strzeżone osiedla dają poczucie prywatności i bezpieczeństwa. Wśród zalet nie sposób nie wymienić też prywatnych ogródków, co w przypadku starego budownictwa z wielkiej płyty jest ewenementem. Elegancka, nowoczesna elewacja, ciekawsze projekty architektoniczne, lepszej klasy materiały budowlane i wykończeniowe – to wszystko przekłada się na estetykę i przyjemność mieszkania. Nie bez znaczenia są też niższe opłaty na fundusz remontowy – w inwestycji z rynku pierwotnego wszystko jest nowe (są też zastosowane energooszczędne i nowoczesne technologie), toteż koszty utrzymania są niższe. Pełna decyzyjność i swoboda aranżacyjna również mają duże znaczenie.

Rynek pierwotny – wady

Jeśli chodzi o rynek pierwotny, wad kupionych mieszkań również nie warto ignorować. W wielu przypadkach największą jest lokalizacja. Ta często pozostawia wiele do życzenia. Deweloperzy budują tam, gdzie mają wolne działki, co w przypadku rynku warszawskiego nierzadko oznacza obrzeża, znacznie oddalone od centrum. Im dalej od Śródmieścia, tym niższe ceny za metr, co pokazuje poniższy wykres, sporządzony dla dzielnicy.

Rys. 1-2. Ceny mieszkań na Rembertowie vs. ceny mieszkań w Śródmieściu. Różnica jest niemal dwukrotna


Rynek wtórny – zalety

Rynek wtórny wciąż ma się dobrze, między innymi dlatego, że pozwala na zakup nieruchomości zlokalizowanej w bardzo dobrej dzielnicy. A jak wiedzą wszyscy inwestorzy, lokalizacja to najważniejszy parametr nabywania mieszkania. Zajrzyj na stronę adresowo.pl – mieszkania na sprzedaż Warszawa, aby zapoznać się z aktualnymi ofertami. Rynek wtórny, oprócz dostępności mieszkań w atrakcyjnych dzielnicach Warszawy, cieszy się powodzeniem również ze względu na rozwiniętą i bogatą infrastrukturę drogową oraz handlowo-usługową. Duże odległości pomiędzy obiektami wchodzącymi w skład tego samego osiedla zapewniają prywatność. Zielone drzewa, parki i skwery zapewniają z kolei błogi cień w upalnie miesiące roku.

Rynek wtórny – wady

Rynek wtórny nie jest pozbawiony wad. Problemem są często stare piony wodno-kanalizacyjne, znajdujące się w widocznych miejscach mieszkania, rury, ale też niezbyt nowe okna czy zaniedbane klatki schodowe. Stan zadbania bloku zależy w dużej mierze od samych mieszkańców oraz od sprawności działania wspólnoty. Nie bez znaczenia są też wysokie opłaty eksploatacyjne, które trzeba ponosić na fundusz remontowy.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Podziel się:

netgraf.pl