Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Trening w domu czy na siłowni – co lepsze?

Dodano: 2021-10-26 09:16:10
fot. artykuł sponsorowany
fot. artykuł sponsorowany

Planujesz rozpocząć aktywność fizyczną, a ostatnie miesiące, w których przebywałeś w domu, zaowocowały wzrostem wagi? Nic nie szkodzi – wytężone treningi pozwolą Ci powrócić do dawnej formy. Co wybrać: trening w domu czy na siłowni?


Trening w domu – podstawowe zalety

Aktywność fizyczna podejmowana w zaciszu własnego domu ma tę zaletę, że czas jej wykonywania możesz dopasować do pozostałych obowiązków zawodowych, rodzinnych i domowych. Jeśli czas na jazdę na rowerze treningowym znajdujesz dopiero po 22.00, nie ma z tym problemu. Po prostu wsiadasz na niego i jedziesz. Nie musisz poświęcać czasu na dotarcie na miejsce wykonywania ćwiczeń ani też z niego wracać, bo potrzebny sprzęt masz w domu na wyciągnięcie ręki. Jeśli krępuje Cię wzrok innych osób, gdy wykonujesz ćwiczenia, aktywność fizyczna w domu jest najlepszą opcją.

Jakie wady mają ćwiczenia wykonywane w domu?

Stawiając na pełną samodzielność i wykonywanie ćwiczeń w domu, nie możesz zbytnio liczyć na zewnętrzną motywację. Często rodzina i przyjaciele będą Ci nieświadomie przeszkadzać w znalezieniu godziny dla siebie i zadbaniu o kondycję. W domu zwykle nie masz nad głową trenera personalnego, który nie tylko zmotywuje, ale też zgani czy wytłumaczy, jak prawidłowo wykonać dane ćwiczenie. Poza tym mało kto może pozwolić sobie na urządzenie domowej siłowni, dlatego ogranicza się zwykle do posiadania jednego czy dwóch sprzętów treningowych. Wpływa to na monotonność ćwiczeń.

Trening na siłowni – kluczowe zalety tego rozwiązania

Rozpoczęcie zajęć na siłowni niesie ze sobą wiele zalet. Jedną z nich jest motywująca atmosfera. Widok umięśnionych ciał i ciężko trenujących osób zachęca do tego, aby podjąć walkę o własny wygląd i dobre samopoczucie. W domu jest o to o wiele trudniej. Poza tym na siłowni możesz do woli korzystać z różnego typu sprzętów. W domu masz zwykle o wiele węższy zakres możliwości pod tym kątem. Mając karnet na siłownię, nie musisz wydawać ani złotówki na sprzęt treningowy, gdyż wszystko masz na miejscu. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze możesz przeznaczyć na suplementy diety – zobacz oferty, które sklepy przygotowały z okazji nadchodzącego Black Friday na odżywki. Korzystając ze sprzętu na siłowni nie dbasz też o jego konserwację ani hałasy generowane jego użytkowaniem. Poza tym nabycie karnetu samo w sobie jest już mobilizujące do regularnego uczęszczania na siłownię i nieodpuszczania tak łatwo. W domu natomiast jest mnóstwo rozpraszaczy, począwszy od telewizora, a skończywszy na domownikach domagających się uwagi.

Jakie są wady ćwiczeń na siłowni?

Współdzielenie sprzętu z innymi użytkownikami może być kłopotliwe choćby ze względu na to, że niektóry ich typ jest bardziej oblegany niż inny. Poza tym w przypadku rowerów treningowych irytująca może być konieczność ciągłego przestawiania siodełka i wysokości kierownicy do własnych potrzeb. Konieczność dotarcia na miejsce, niezależnie od warunków pogodowych panujących na zewnątrz czy aktualnego zmęczenia, również może być czynnikiem zniechęcającym. Poza tym ćwiczenia wykonywane na siłowni mogą okazać się nieodpowiednie w przypadku tych osób, które nie lubią czuć wzroku innych na sobie.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Podziel się:

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTP [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => polecamy/r// [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => recommend [controller] => recommend [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^polecamy/r/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTP ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => recommend [_controller:protected] => recommend [_action:protected] => show [_uri:protected] => polecamy/r/588/trening-w-domu-czy-na-silowni-co-lepsze [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [id] => 588 [title] => trening-w-domu-czy-na-silowni-co-lepsze [uri] => polecamy/r/588/trening-w-domu-czy-na-silowni-co-lepsze [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => polecamy/r/<id>/<title> [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => recommend [controller] => recommend [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^polecamy/r/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1695742053 ) ) </div> </body> </html>