Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Ubezpieczenie mieszkania – dlaczego warto mieć OC?

Dodano: 2021-11-16 15:54:58
fot. artykuł sponsorowany
fot. artykuł sponsorowany

Coraz więcej Polaków decyduje się ubezpieczyć mieszkanie. Nie wszyscy jednak decydują się na takie rozszerzenie polisy jak OC w życiu prywatnym. Tymczasem to ochrona która bywa konieczna...


Analizując raporty Polskiej Izby Ubezpieczeń trudno nie zauważyć, że Polacy są coraz bardziej świadomi zagrożeń dla ich majątku i coraz częściej decydują się na jego ochronę. Obecnie 66% właścicieli mieszkań ubezpiecza swoją nieruchomość. Najczęściej źródłem strat w mieszkaniu jest zalanie, włamanie i pożar. Najrzadziej szkody powodują wichura i przepięcia elektryczne. Rocznie towarzystwa ubezpieczeniowe wypłacają ponad 1 mld zł odszkodowań z tytułu strat, do których doszło w mieszkaniach. Wykupując polisę mieszkaniową, warto jednak także zdecydować się na polisę OC w życiu prywatnym.

Co to jest ubezpieczenie OC w życiu prywatnym?

Ubezpieczenie OC najczęściej kojarzy się z obowiązkową polisą dla pojazdu mechanicznego, a przede wszystkim dla samochodu. W rzeczywistości jednak dostępne jest także OC w życiu prywatnym i nie ma nic wspólnego ze swoim odpowiednikiem w ubezpieczeniach komunikacyjnych.

Zacznijmy od tego, że kupując ubezpieczenie mieszkania, możemy zdecydować się na różny zakres ochrony. Jednym z dostępnych rozszerzeń podstawowej ochrony od ognia i innych zdarzeń losowych, jest właśnie OC w życiu prywatnym, nazywane również potocznie OC nieruchomości. W rzeczywistości jednak takie ubezpieczenie nie ogranicza się tylko do przestrzeni mieszkania, czy domu i obejmuje również zdarzenia, do których doszło poza nieruchomością. Po wykupieniu polisy OC zakład ubezpieczeniowy przejmuje na siebie finansową rekompensatę za szkody zarówno osobowe, jak i rzeczowe, które zostały wyrządzone osobom trzecim przez ubezpieczonego lub jego najbliższą rodzinę. Warto podkreślić, że pieniądze z OC w życiu prywatnym nie są wypłacane ubezpieczonemu, ale poszkodowanemu, czyli mamy tu podobną zasadę, jak w przypadku OC komunikacyjnego.

Jak długo jest ważne OC w życiu prywatnym?

Polisa OC w życiu prywatnym jest rozszerzeniem podstawowego ubezpieczenia mieszkania. To oznacza, że obowiązuje dokładnie przez taki sam okres, w jakim ważne jest ubezpieczenia mieszkania. Najczęściej ubezpieczeni wybierają ochronę 12-miesięczną, ale niektóre zakłady ubezpieczeń proponują również dłuższe polisy, np. na 2 lub 3 lata. Dopóki mamy ubezpieczenie mieszkania, dopóty możemy także korzystać z OC w życiu prywatnym, jeśli wybraliśmy takie rozszerzenie.

Gdzie kupić OC w życiu prywatnym?

Obecnie nie ma większego problemu z nabyciem OC w życiu prywatnym. Takie ubezpieczenie mają w swojej ofercie wszystkie zakłady ubezpieczeń, które proponują ubezpieczenia majątkowe.

– Zarówno ubezpieczenie mieszkania, jak i OC w życiu prywatnym nie powinny być wybierane w sposób przypadkowy. Konieczne jest dokładne zapoznanie się z ofertą ubezpieczycieli. W przeciwnym przypadku może się bowiem okazać, że wybraliśmy zbyt wąski zakres ubezpieczenia albo, że ryzyka, na których nam najbardziej zależało, znajdują się w wyłączeniach – zwraca uwagę ekspert internetowej porównywarki ubezpieczeń punkta.pl. – Aby wybrać korzystne ubezpieczenie mieszkania i OC, trzeba znaleźć złoty środek między ceną a zakresem ochrony. To wymaga przejrzenia wielu ofert. Najłatwiej i najszybciej można to zrobić, korzystając z internetowej porównywarki ubezpieczeń.

Jeśli chcielibyśmy ubezpieczyć mieszkanie o wartości 300 tys. zł w dużym mieście, wybierając maksymalną ochronę, polisę wraz z OC w życiu prywatnym możemy mieć już od 229 zł i to z sumą ubezpieczenia do 50 tys. zł.

Aktualną ofertę polis OC można sprawdzić w kalkulatorze ubezpieczeń mieszkań Punkta.pl oraz kupić ją online.

Kiedy przyda się OC mieszkania?

Należy podkreślić, że polisa OC w życiu prywatnym przydaje się w różnych sytuacjach. Oto kilka przykładów:

· zalanie mieszkania sąsiada, np. w wyniku awarii pralki;

· uszkodzenie szyby u sąsiada piłką dziecka;

· szkody wyrządzone przez zwierzęta domowe (np. pogryzienie osoby trzeciej);

· uszkodzenie wyposażenia podczas pobytu w hotelu;

· zarysowanie auta sąsiada przez nasze dziecko;

· potrącenie pieszego rowerem itp.

Jak widać, OC w życiu prywatnym przydaje się zarówno w mieszkaniu, jak i w jego najbliższej okolicy, ale i każdym innym miejscu.

Kiedy OC w życiu prywatnym nie zadziała?

Na koniec należy jeszcze zaznaczyć, że nie we wszystkich sytuacjach i przypadkach OC w życiu prywatnym zadziała. Dlatego właśnie ważne jest zapoznanie się z wyłączeniami zapisanymi w OWU, o czym już wspomnieliśmy w tym artykule. Te wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela mogą dotyczyć różnych kwestii. Można wymienić na przykład brak ochrony OC w przypadku:

· prowadzenia działalności gospodarczej (polisa dotyczy przecież życia prywatnego);

· agresywnych ras psów;

· egzotycznych zwierząt;

· profesjonalnego uprawiania sportu;

· zachowania pod wpływem używek;

· używania broni palnej;

· używania ładunków wybuchowych

· uszkodzenia wypożyczonego mienia;

· szkód dotyczących niektórych ruchomości (np. biżuteria) itp.

To oczywiście jedynie kilka przykładów, ponieważ katalog wyłączeń w OWU bywa czasami naprawdę obszerny.

Ubezpieczając mieszkanie, warto zdecydować się również na OC w życiu prywatnym. Dzięki temu zyskujemy także ochronę poza miejscem zamieszkania i do tego dotyczy ona wielu szkód wyrządzonych nie tylko przez nas, ale i przez nasze dzieci. Zanim jednak zdecydujemy się na polisę, warto dokładnie sprawdzić zakres ochrony w ramach polisy OC i wyłączenia.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Podziel się:

netgraf.pl