Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Co jest ważniejsze podczas odchudzania - dieta czy ćwiczenia?

Dodano: 2021-12-28 21:54:54
fot. artykuł sponsorowany
fot. artykuł sponsorowany

Motywacja do zgubienia kilogramów przychodzi do nas z różnych stron. Czasami jest to motywacja wewnętrzna – chcemy coś zmienić dla siebie, dla lepszego samopoczucia i zdrowia. Z drugiej strony, możemy czasami usłyszeć od lekarza, że to ostatni dzwonek do tego, by zadbać o swoje zdrowie. Jeszcze innym powodem, dla którego rozpoczynamy walkę z kilogramami, jest niepochlebny komentarz bliskiej osoby. Choć tak naprawdę to właśnie motywacja wewnętrzna powinna kierować nas ku zmianie nawyków żywieniowych i zwiększenia aktywności, to jednak każdy powód jest dobry, by zacząć świadomie dbać o siebie. Od czego zacząć i co jest ważniejsze, dieta czy trening?


Dieta – czyli zdrowe nawyki żywieniowe

Dieta na ogół kojarzona jest z ogromnymi restrykcjami i dużą obniżką kaloryczności posiłków. Błędnie również spostrzegana jest jako eliminacja tłuszczu, węglowodanów prostych i przejście na jedzenie tylko warzyw. Czym jest zatem zbilansowana dieta? Zbilansowana dieta, to niejako program żywieniowy, w którym wszystkie składniki pokarmowe (węglowodany, białka i tłuszcze) dostarczane są do organizmu w odpowiednich proporcjach. Innym ważnym czynnikiem, który mówi o tym, że dieta będzie zbilansowana, jest eliminacja tych składników, które są niezdrowe i zawierają tzw. puste kalorie.

Jakie są prawidłowe proporcje składników pokarmowych?

Nie da się jednoznacznie określić, ile i czego powinniśmy spożywać w ciągu dnia. Każdy z nas jest odrębną jednostką, o odmiennym zapotrzebowaniu na kalorie i składniki pokarmowe. Aby to dokładnie wyliczyć, najlepiej udać się do dietetyka, który w pierwszej kolejności poprosi nas o wyniki kompleksowych badań i przeprowadzi z nami wywiad, w którym opiszemy nasz styl życia i nasze oczekiwania względem przyszłego jadłospisu. Na tej podstawie zostanie sporządzone menu, dzięki któremu nauczymy się jeść zdrowiej i mniej kalorycznie. Po upływie kilku tygodni ponownie powinniśmy spotkać się ze specjalistą w celu omówienia postępów. To bardzo istotne, aby to, co mamy na talerzu smakowało nam, a przyrządzanie zdrowych potraw sprawiało nam przyjemność.

Trening – co ile i jak?

Jeśli ostatnia nasza aktywność była na WF-ie w szkole, to faktycznie możemy mieć spory dylemat, jaką aktywność wybrać. Na początku naszej aktywnej drogi w celu poprawy kondycji możemy wybrać spacery. Jeśli natomiast chcesz zacząć od czegoś bardziej wymagającego, co przyspieszy utratę tkanki tłuszczowej, rozpocznij ćwiczenia pod opieką trenera personalnego. Dobry fachowiec rozpocznie treningi od konsultacji i sprawdzenia stanu zdrowia. Nauczy nas poprawnej techniki wykonywania ćwiczeń i dobierze aktywność w zgodzie z naszymi oczekiwaniami i preferencjami. Dzięki współpracy z trenerem osiągniemy nasz cel zdecydowanie szybciej. Jeśli nie mamy pieniędzy na treningi możemy rozważyć chwilówkę bez bik, dzięki tej inwestycji poprawi się jakość naszego życia, a efekty współpracy z trenerem będą długotrwałe.

Co ważniejsze – dieta czy trening?

Odpowiedź jest dość prosta, najlepsze rezultaty przyniesie stosowanie zbilansowanej diety i regularna aktywność fizyczna. Nie da się bowiem ukryć, że eliminując jedno, bądź drugie wydłużamy nasz czas na poprawę wyglądu i zbudowanie formy. Sama redukcja kalorii nas wyszczupli, ale spowoduje, że ciało utraci jędrność i nadal nie wzmocni naszych mięśni, stawów i kości. Natomiast sam trening - nawet ten bardzo intensywny, nie pomoże gdy nie dbamy o nasz organizm od środka. Nie zmieniając nawyków żywieniowych łatwiej doprowadzić do przetrenowania i wycieńczenia organizmu.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Podziel się:

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTP [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => polecamy/r// [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => recommend [controller] => recommend [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^polecamy/r/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTP ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => recommend [_controller:protected] => recommend [_action:protected] => show [_uri:protected] => polecamy/r/637/co-jest-wazniejsze-podczas-odchudzania-dieta-czy-cwiczenia [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [id] => 637 [title] => co-jest-wazniejsze-podczas-odchudzania-dieta-czy-cwiczenia [uri] => polecamy/r/637/co-jest-wazniejsze-podczas-odchudzania-dieta-czy-cwiczenia [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => polecamy/r/<id>/<title> [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => recommend [controller] => recommend [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^polecamy/r/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1696040684 ) ) </div> </body> </html>