Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Dlaczego warto jeść nowalijki – poznaj zalety świeżych młodych warzyw

Dodano: 2022-06-10 12:12:48
fot. artykuł sponsorowany
fot. artykuł sponsorowany

Warzywa to nieodzowny element zdrowej diety. Późna wiosna i wczesne lato to czas, kiedy na straganach targowisk i w sklepach pojawiają się nowalijki. Jakie warzywa zaliczamy do nowalijek i dlaczego warto je włączyć do swojej diety?


Nowalijki – co to znaczy?

Mianem nowalijek określa się młode warzywa, które pojawiają się w sezonie wiosennym w sprzedaży po raz pierwszy. Wybierając się na wiosenny targ, warto zwrócić uwagę na młode warzywa, które pojawiają się w sprzedaży po raz pierwszy. Są zwykle trochę mniejsze, od tych dojrzałych dostępnych latem, jednak niepowtarzalna chrupkość i sprężystość oraz aromat nadaje im wyjątkową wartość. 

Najpopularniejsze nowalijki to:

 • szczypiorek; 
 • sałata;
 • cebula dymka;
 • szczaw;
 • rzodkiewki;
 • młoda marchew;
 • młoda pietruszka;
 • pomidory;
 • ogórki;
 • botwinka;
 • kapusta;
 • pierzyca siewna (rzeżucha).

Nowalijki znajdujące się w ofercie sklepowej można podzielić na szklarniowe (dostępne przez dłuższy okres) i gruntowe (dostępne jedynie w okresie ich zbioru z pola uprawy). W swoim menu nowalijki są chętnie wykorzystywane przez catering dietetyczny we Wrocławiu, Łodzi, czy innych miastach gdzie dostępna jest oferta diety pudełkowej. Są doskonałym dodatkiem do sałatek, kanapek, zdrowych koktajli i zup kremów. 

Wyhodowane w Polsce nowalijki szklarniowe pojawiają się w sprzedaży już w marcu, a te pochodzące z gruntu są dostępne dopiero w okresie maja i czerwca. 

Które wobec tego wybrać? Jeżeli tylko jest taka możliwość, sięgaj po warzywa pochodzące z gruntu, najlepiej z upraw ekologicznych. Są zdrowsze i bezpieczniejsze dla człowieka, gdyż w trakcie ich produkcji nie wykorzystuje się szeroko pojętej chemii rolnej i syntetycznych środków ochrony roślin. Jako nawóz stosuje się kompost lub nawozy zwierzęce. Mają one bardziej intensywny smak i zapach, ze względu na wyższą dostępność do światła słonecznego. Dodatkowo zwykle do upraw szklarniowych stosuje się nawozy mineralne (w tym azotowe), które mogą kumulować się w znacznej mierze w korzeniu rośliny. Duże zagęszczenie wymaga stosowania środków ochrony roślin przed chorobami. Przed dopuszczeniem danej partii uprawy do sprzedaży kontrolowany jest poziom pestycydów i pozostałości nawozów. Najwięcej szkodliwych substancji pochłaniają przede wszystkim rzodkiewka, szpinak, kapusta, szczypiorek i sałata. Najmniejsze ilości azotanów kumulują ogórki i pomidory. 

Nowalijki – dlaczego warto je spożywać?

Młode i świeże warzywa są bogatym źródłem witamin i składników mineralnych. Dodatkowo zawierają substancje bioaktywne o działaniu antyoksydacyjnym. Warzywa i owoce są też ważnym źródłem błonnika pokarmowego w diecie. Włókno pokarmowe zapewnia uczucie sytości, wpływa na pracę przewodu pokarmowego i reguluje rytm wypróżnień. Młode warzywa, szczególnie te świeże z tegorocznych zbiorów powinny być dodawane do każdego posiłku. 

W okresie zimowym dostęp do świeżych warzyw i owoców jest mocno ograniczony, a w ofercie sklepów znajdują się importowane produkty, które przez długi proces od zbioru do talerza mogą nie w pełni spełniać nasze oczekiwania co do smaku, zapachu i konsystencji. Dodatkowo zwykle cena towarów pochodzących z zagranicy jest odpowiednio wyższa. Warto wówczas zwrócić uwagę na mrożonki, które są pełnowartościowym produktem, zastępującym świeże warzywa i owoce. Proces mrożenia jest jednym z bezpieczniejszych sposobów utrwalania żywności, w trakcie którego dochodzi jedynie do niewielkich strat witamin, szczególnie witaminy C. 

Jednak nie można w żadnym razie porównywać doznań organoleptycznych związanych ze spożywaniem świeżych warzyw i owoców, do tych uprzednio zamrożonych. 

Nowalijki przed spożyciem należy dokładnie umyć lub nawet namoczyć, aby pozbyć się pozostałości azotanów. Przechowywanie powinno odbywać się w warunkach chłodniczych, a przed włożeniem do lodówki należy nowalijki zawinąć w mokrą szmatkę lub wilgotny ręcznik papierowy. 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Podziel się:

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTPS [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => polecamy/r// [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => recommend [controller] => recommend [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^polecamy/r/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTPS ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => recommend [_controller:protected] => recommend [_action:protected] => show [_uri:protected] => polecamy/r/739/dlaczego-warto-jesc-nowalijki-poznaj-zalety-swiezych-mlodych-warzyw [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [id] => 739 [title] => dlaczego-warto-jesc-nowalijki-poznaj-zalety-swiezych-mlodych-warzyw [uri] => polecamy/r/739/dlaczego-warto-jesc-nowalijki-poznaj-zalety-swiezych-mlodych-warzyw [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => polecamy/r/<id>/<title> [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => recommend [controller] => recommend [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^polecamy/r/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1679579716 ) ) </div> </body> </html>