Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Ile się czeka na zwrot podatku z Holandii?

Dodano: 2022-06-21 12:12:25
fot. artykuł sponsorowany
fot. artykuł sponsorowany

Zwrot podatku z Holandii wynosi nawet kilkaset euro, nic więc dziwnego, że Polacy pracujący legalnie za granicą chcą jak najszybciej odzyskać pieniądze od Belastingdienst, czyli holenderskiego urzędu skarbowego. Ile będziesz czekać na zwrot podatku z Holandii? Co zrobić, aby przyspieszyć wydanie decyzji podatkowej?


Podstawowe zasady zwrotu podatku z Holandii w 2022 roku

Możesz ubiegać się o zwrot podatku z Holandii nawet do 5 lat wstecz. To oznacza, że w 2022 roku masz prawo do złożenia zeznania podatkowego i otrzymania nadpłat za lata przepracowane od 2017 do 2021 roku. Chociaż to rozwiązanie wydaje się atrakcyjne dla emigrantów zarobkowych, ma pewne wady.

Po pierwsze – zwlekanie z deklaracją podatkową znacząco wydłuża oczekiwanie na zwrot nadpłaconej kwoty. Główną przyczyną jest obowiązkowe weryfikowanie dochodów ogólnoświatowych przez Belastingdienst, który wymaga przedstawienia zaświadczenia UE/WE, wydawanego przez polski urząd skarbowy. Dzięki dokumentowi można zweryfikować, czy podatnik niezameldowany w Holandii ma prawo do rozliczenia się na zasadach rezydenta, co oznacza zastosowanie korzystnych ulg podatkowych.

Po drugie – Belastingdienst może Ci wysłać wezwanie (Aangiftebrief) do zaległego rozliczenia i nałożyć karę za niedotrzymanie ustawowych terminów. Minimalna grzywna wynosi kilkaset euro, więc może się okazać, że jest porównywalna do zwrotu podatku z Holandii. Osoba, która otrzyma pismo, ma 10 dni na dopełnienie formalności.

– Rozliczenie się w Holandii jest obowiązkowe dla każdego Polaka, który pracuje tam legalnie i spodziewa się nadpłaty przekraczającej 16 euro lub niedopłaty wynoszącej co najmniej 47 euro w rocznym rozliczeniu. Belastingdienst ma jednak prawo wysłać wezwanie do złożenia deklaracji podatkowej niezależnie od przewidywanego wyniku rozliczenia – doprecyzowuje ekspert z euro-tax.com.

Za pomocą prostego kalkulatora dostępnego na https://euro-tax.com/zwrot-podatku/z-holandii/ możesz oszacować wysokość zwrotu podatku z Holandii. Wystarczy podać rok, w którym była wykonywana legalna praca w tym kraju, wynagrodzenie brutto i sumę potrąconego podatku.

Ile wynosi maksymalny czas oczekiwania na zwrot podatku z Holandii?

Termin otrzymania decyzji podatkowej od Belastingdienst jest zależny od daty złożenia deklaracji. Podatnicy zameldowani w Holandii, czyli mający status rezydenta, powinni rozliczyć się za ostatni przepracowany rok do 1 maja. Osoby bez meldunku mają czas do 1 lipca.

Minimalny czas rozpatrywania deklaracji to 3 miesiące, a maksymalny – nawet 3 lata. Każda sprawa jest analizowana indywidualnie, a holenderski urząd nie podaje przybliżonego terminu wydania decyzji po otrzymaniu zeznania. Niemniej jednak nie martw się na zapas. Najdłuższe oczekiwanie dotyczy zwykle skomplikowanych przypadków, w których występują liczne nieścisłości wymagające wyjaśnień, np. różnice między danymi przekazanymi przez pracodawcę a pracownika.

Jak przyspieszyć zwrot podatku z Holandii?

Niestety, nie masz bezpośredniego wpływu na tempo pracy i kolejność rozpatrywania zeznań podatkowych w holenderskim urzędzie skarbowym. Jedyne, co możesz zrobić, to złożyć deklarację podatkową w Belastingdienst bez zbędnej zwłoki. Im wcześniej dopełnisz formalności, tym szybciej otrzymasz zwrot.

Jeśli obawiasz się, że popełnisz błąd podczas wypełniania formularzy, możesz skorzystać z usług firm specjalizujących się w rozliczeniach podatkowych emigrantów zarobkowych. Pamiętaj, że ewentualna pomyłka wydłuża cały proces, ponieważ tracisz czas na składanie dodatkowych wyjaśnień.

– Nasi klienci czekają przeważnie ok. 3 miesięcy na zwrot podatku z Holandii. Dzięki wsparciu w kompletowaniu dokumentów i niezwłocznej wysyłce deklaracji do Belastingdienst można uniknąć opóźnień. Wyręczamy klientów w najtrudniejszych formalnościach, również w bezpośrednim kontakcie z zagranicznymi urzędnikami – wyjaśnia ekspert z euro-tax.com.

Holenderski urząd skarbowy przyjmuje deklaracje podatkowe nie tylko online, lecz także tradycyjną pocztą. Specjaliści rekomendują rozliczanie podatku dochodowego przez internet. Z wieloletniej praktyki wynika, że wnioski elektroniczne mają większą szansę na szybsze rozpatrzenie. System Mijn Belastingdienst umożliwia złożenie deklaracji przez pośrednika mającego upoważnienie od klienta.

W jaki sposób otrzymuje się zwrot podatku z Holandii?

Belastingdienst powinien dysponować Twoim numerem rachunku bankowego, na który wyśle zwrot podatku. Wspomniany system Mijn Belastingdienst umożliwia sprawdzenie numeru konta i ewentualną zmianę przed złożeniem deklaracji.

– Najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest zwrot podatku w formie przelewu w obcej walucie lub złotych. W pierwszym przypadku klient powinien mieć konto walutowe. Jeżeli nie prowadzi takiego rachunku, nasza firma może przekazać nadpłatę na konto w złotówkach. Przelew jest bezpłatny. Odradzamy korzystanie z przekazu pocztowego, ponieważ wiąże się z dodatkowym kosztem pomniejszającym kwotę zwrotu – tłumaczy ekspert z euro-tax.com.

Urząd skarbowy w Holandii przykłada dużą wagę do informacji o formie zwrotu nadpłaconego podatku. Przy najdrobniejszych wątpliwościach może poprosić o ponowne złożenie druku z numerem konta do wypłaty środków. Takie sytuacje często powodują wydłużenie czasu oczekiwania na zwrot, nawet w sytuacjach, gdy decyzja została już wydana. Przy wyborze pośrednika w rozliczeniu podatku, warto zgłosić się do firm, które wiedzą, jak poradzić sobie ze wszelkimi komplikacjami ze strony urzędu i nie narażać podatników na dłuższy czas oczekiwania na środki.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Podziel się:

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTPS [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => polecamy/r// [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => recommend [controller] => recommend [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^polecamy/r/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTPS ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => recommend [_controller:protected] => recommend [_action:protected] => show [_uri:protected] => polecamy/r/743/ile-sie-czeka-na-zwrot-podatku-z-holandii [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [id] => 743 [title] => ile-sie-czeka-na-zwrot-podatku-z-holandii [uri] => polecamy/r/743/ile-sie-czeka-na-zwrot-podatku-z-holandii [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => polecamy/r/<id>/<title> [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => recommend [controller] => recommend [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^polecamy/r/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1680313885 ) ) </div> </body> </html>