Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Kiedy potrzebne będzie pogotowie elektryczne?

Dodano: 2022-06-30 14:47:19
fot. artykuł sponsorowany
fot. artykuł sponsorowany

Awarie mają to do siebie, że najczęściej wydarzają się w najmniej odpowiedniej chwili. Jednym z najbardziej uciążliwych problemów jest brak prądu lub inna usterka związana z działaniem urządzeń elektrycznych. W takim przypadku niezbędne będzie wezwanie pogotowia elektrycznego.


Historia prądu elektrycznego sięga czasów renesansu. W roku 1663 urodzony w Magdeburgu fizyk Otto von Guericke jako pierwszy zaobserwował przepływ ładunku elektrycznego, czyli prąd elektryczny. Ten niemiecki wynalazca w tym samym roku zbudował maszynę elektrostatyczną, która wytwarza i gromadzi ładunki elektryczne. Jednak Guericke daleko do określenia „pierwszy elektryk świata”, bowiem wykorzystywanie prądu na skalę masową miało miejsce ponad 200 lat później. W 1878 roku w USA rozpoczęła się przemysłowa produkcja żarówek, zaś w następnym roku wynalazek ten został opatentowany przez Thomasa Edisona.

Elektryk w Warszawie – czym się zajmuje?

Co ciekawe, na ziemie polskie żarówka dotarła niezwykle szybko. Już w 1883 roku na Mazowszu (w tym czasie był to obszar zaboru rosyjskiego) po raz pierwszy zastosowane zostało oświetlenie elektryczne. Miało to miejsce w Markach pod Warszawą. Elektryk jest więc zawodem, o którym można powiedzieć, że narodził się, przynajmniej w naszym kraju, w Warszawie.

Nie jest tajemnicą, że współcześnie praca elektryka jest zupełnie inna niż w XIX wieku. Przede wszystkim z uwagi na fakt, że nastąpił rozwój techniki. Obecnie stosuje się zupełnie inne rozwiązania niż przed ponad stu laty. Aczkolwiek nie zmieniło się jedno – działanie prądu. Prąd nadal jest wytwarzany w elektrowniach (m.in. węglowych, wiatrowych czy atomowych) i „płynie” poprzez sieć elektryczną do gniazdek. Elektryk zaś czuwa nad tym, by prąd nie stanowił zagrożenia dla jego użytkowników.

Elektryk zajmuje się przede wszystkim montażem, instalacją i naprawą sieci elektrycznej oraz urządzeń elektrycznych. Stanowisko elektryka znajduje się w wielu firmach z branży przemysłowej, warsztatach naprawczych, serwisach, na budowach lub w pogotowiu energetycznym. I to właśnie w tym ostatnim jego praca jest najbardziej widoczna i doceniania przez społeczeństwo.

Pogotowie elektryczne – kiedy wzywać?

W XXI wieku nie wyobrażamy sobie życia bez prądu. Gdyby go nagle zabrakło, całe nasze życie wywróciłoby się do góry nogami. Niestety, awarie domowe czasem się zdarzają i w takim wypadku należy wezwać pogotowie elektryczne. W Warszawie usterki instalacji elektrycznej, przepalenie bezpieczników czy przepalenie kabli w domofonie zdarzają się równie często, co w innych miastach. Pół biedy, gdy ma to miejsce w roboczy dzień tygodnia, gdy sklepy są otwarte, zaś elektrycy czekają w serwisach na telefon od potrzebujących klientów. Gorzej, gdy awaria ma miejsce w jakikolwiek dzień wolny od pracy lub zdarzy się w środku nocy. Czekanie do rana lub najbliższego dnia roboczego rzadko kiedy wchodzi w grę. W takim wypadku najrozsądniej jest skontaktować się z pogotowiem elektrycznym. Pełni ono dyżur 24/7 i w krótkim czasie od wystąpienia awarii wykwalifikowany elektryk przyjedzie do naszego domu, by sprawnie usunąć usterkę.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Podziel się:

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTP [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => polecamy/r// [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => recommend [controller] => recommend [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^polecamy/r/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTP ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => recommend [_controller:protected] => recommend [_action:protected] => show [_uri:protected] => polecamy/r/760/kiedy-potrzebne-bedzie-pogotowie-elektryczne [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [id] => 760 [title] => kiedy-potrzebne-bedzie-pogotowie-elektryczne [uri] => polecamy/r/760/kiedy-potrzebne-bedzie-pogotowie-elektryczne [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => polecamy/r/<id>/<title> [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => recommend [controller] => recommend [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^polecamy/r/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1701236383 ) ) </div> </body> </html>