Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Kiedy przestaniemy płacić gotówką?

Dodano: 2022-09-15 20:16:17
fot. artykuł sponsorowany
fot. artykuł sponsorowany

Płatności bezgotówkowe są wygodne, szybkie, a przy tym bezpieczne, nic więc dziwnego, że wiele osób woli skorzystać z karty lub urządzenia mobilnego płacąc za zakupy lub usługi. Czy to oznacza, że niebawem całkowicie zrezygnujemy z gotówki?


Płatności bezgotówkowe coraz bardziej popularne

Badanie „Płatności bezgotówkowe oczami Polaków 2021” zaprezentowanie przez Warszawski Instytut Bankowości wykazało, że 64% mieszkańców naszego kraju najczęściej wybiera kartę płatniczą jako formę płatności.[1] Warto przy tym wspomnieć, że według 49% ankietowanych płatności bezgotówkowe w Polsce powinny pozostać na aktualnym poziomie (w poprzedniej edycji badania taką odpowiedź wskazało 62%). W porównaniu do wcześniejszej edycji badania o 10% wzrosła liczba respondentów uważających, że proces ograniczania gotówki powinien przyspieszyć. Jednocześnie zauważa się wzrost liczby punktów handlowo-usługowych przyjmujących płatności bezgotówkowe na obszarach wiejskich. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania „Białe plamy w akceptacji kart płatniczych a wykluczenie finansowe” opublikowanego w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej „Warto Bezgotówkowo”. W 2021 roku 46,30% ankietowanych deklarowało, że ma możliwość dokonania płatności bezgotówkowych (w 2020 roku było to 44,20%).[2] Na podstawie wyników wspominanych badań można więc stwierdzić, że płatności bezgotówkowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem nie tylko w miastach, ale też w gminach wiejskich i niewielkich miejscowościach.

 

Czy Polacy chcą zrezygnować z gotówki?

Chociaż różnego rodzaju badania wskazują, że płatności bezgotówkowe cieszą się niemałą popularnością w naszym kraju, raczej nie ma się co spodziewać, że Polacy zechcą całkowicie zrezygnować z gotówki. Badania ankietowe przeprowadzone przez Narodowy Bank Polski pokazały, że pozostaje ona ciągle popularnym środkiem płatniczym – w ciągu 2020 roku skorzystało z niej 97,8% respondentów, przy czym kwota transakcji w większości przypadków nie przekraczała sumy 50 zł.[3] Niektórzy preferują płatności gotówką, inni zaś korzystają z tej formy, kiedy w danym punkcie nie ma terminala pozwalającego na dokonanie transakcji bezgotówkowej. Dotyczy to najczęściej stoisk na targowiskach i bazarach.[4] Co ciekawe, spada liczba bankomatów. Na koniec marca 2022 r. w Polsce było 21 210 bankomatów. W porównaniu do poprzedniego kwartału liczba bankomatów zmniejszyła się o 186 urządzeń, co stanowi spadek o 0,9%.[5] Osoby potrzebujące wypłacić gotówkę mogą jednak skorzystać z usługi cashback, robiąc zakupy w punkcie, który taką możliwość oferuje. Warunkiem w tym przypadku jest dokonanie transakcji za pomocą karty na niewielką nawet kwotę. Jeśli prowadzisz własny biznes, udostępnienie wypłat sklepowych – bo tak inaczej nazywa się usługa cashback – może sprawić, że klienci chętniej będą odwiedzali Twój punkt.

 

Program Polski Ład zachęca do rezygnowania z gotówki

Płatności bezgotówkowe są często wybierane ze względu na wygodę czy szybkość transakcji. Warto jednak wspomnieć, że do rezygnacji z gotówki zachęcić mają także zmiany wprowadzane w ramach programu Polski Ład. Zgodnie z jego założeniami transakcje pomiędzy przedsiębiorcami dokonywane w ramach prowadzonej działalności powinny odbywać się za pośrednictwem rachunku płatniczego w sytuacji, kiedy ich kwota wynosi 15 000 zł lub więcej. W przyszłym roku planowane jest obniżenie tego limitu do 8 000 zł oraz wprowadzenie limitu transakcji gotówkowych w sytuacji, gdy transakcja odbywa się pomiędzy konsumentem a przedsiębiorcą i dotyczy kwot o wartości 20 000 zł i większych. Rozwiązania te mają na celu uszczelnić podatki, ale też zachęcają do rezygnacji z gotówki na rzecz płatności bezgotówkowych.

[1] https://www.wib.org.pl/wp-content/uploads/2021/10/211021-badanie-Platnosci-bezgotowkowe-oczami-Polakow-2021.pdf

[2] https://polskabezgotowkowa.pl/aktualnosci/rosnacy-trend-platnosci-bezgotowkowych-w-polskich-wsiach

[3] https://www.nbp.pl/publikacje/gotowkowy/raport-o-obrocie-gotowkowym-w-Polsce-2020.pdf

[4] https://www.wib.org.pl/wp-content/uploads/2021/10/211021-badanie-Platnosci-bezgotowkowe-oczami-Polakow-2021.pdf

[5] https://www.nbp.pl/systemplatniczy/karty/q_01_2022.pdf

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Podziel się:

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTPS [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => polecamy/r// [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => recommend [controller] => recommend [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^polecamy/r/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTPS ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => recommend [_controller:protected] => recommend [_action:protected] => show [_uri:protected] => polecamy/r/829/kiedy-przestaniemy-placic-gotowka [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [id] => 829 [title] => kiedy-przestaniemy-placic-gotowka [uri] => polecamy/r/829/kiedy-przestaniemy-placic-gotowka [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => polecamy/r/<id>/<title> [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => recommend [controller] => recommend [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^polecamy/r/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1664738265 ) ) </div> </body> </html>