Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Co warto zobaczyć podczas podróży na koniec świata?

Dodano: 2022-10-26 08:50:08
fot. artykuł sponsorowany
fot. artykuł sponsorowany

Planując podróż, dla jednych końcem świata będzie inny kontynent, a dla innych dalekie obszary tropikalne. Bez wątpienia jednak dla osób mieszkających w Europie, takim końcem świata może być Australia i Nowa Zelandia. Ten kierunek podróży z pewnością zapewni niezapomnianych doznań i zaciekawi każdego, kto chce przeżyć przygodę życia i zapewni niezapomnianych doznań.


Australia

Australia łączy w sobie trzy cechy — jest najmniejszym kontynentem, będącym równocześnie ogromnym krajem a przy tym największą wyspą ziemską. Podzielona jest na autonomiczne stany, które wywodzą się z dawnych kolonii brytyjskich. Kraj ten jest niezwykle ciekawy nie tylko z geograficznego punktu widzenia, ale również ze skrajności, które łączy — z jednej strony obfituje w dziką naturę, nieskalaną działalnością człowieka, piękne plaże, niezwykłe rafy koralowe oraz zwierzęta, których nie można spotkać nigdzie indziej, a z drugiej jedne z najbardziej unowocześnionych metropolii, takie jak Sydney. Kraj ten jest z pewnością warty odwiedzenia i poznania zarówno naturalnego piękna przyrody, jak i obejrzenia nowoczesnych budowli. Australia obfituje w Parki Narodowe, jednym z najpiękniejszych jest Park Narodowy Kalbarri. Dzieli się on na dwie części — Costal Cliff, w którym można podziwiać Ocean, oraz znany cud natury Nature Window i druga część parku bogata w kaniony, urwiska i wąwozy. Z pozostałych znanych parków nie sposób nie wymienić  Parku Narodowego Purnululu, którego największą atrakcją jest Masyw Bungle Bungie i grupy skał w kształcie uli, oraz Parku Narodowego Nambung, w którym piaszczysta plaża wraz ze skałami tworzą niemal księżycowy krajobraz. Innymi wartymi odwiedzenia są Park Narodowy Watarrka lub Kakadu. Oprócz parków Australia słynie z przepięknych raf koralowych. To właśnie na tym kontynencie znajduje się największa znana na całym świecie, używana za jeden z siedmiu cudów świata Wielka Rafa Koralowa, która jest domem dla ponad 1500 gatunków ryb i 600 rodzajów koralowców.

Odwiedzając Australię, warto również poznać nieco historii tego regionu i odwiedzić Uluru, czyli święte miejsce Aborygenów, czyli rdzennych mieszkańców kraju. Jest to największa skała świata, powstała z czerwonego piaskowca, ma w obwodzie ponad 8 km. W trakcie wycieczki po Australii warto poświęcić chwilę także na kąpiel w różowym jeziorze Hillier oraz na wspinaczkę po Górach Błękitnych.

Sydney

Największym miastem Australii jest Sydney. To właśnie tu można poznać to nowoczesne oblicze tego kontynentu. Niemal każdy zna symboliczny budynek Opery w Sydney oraz Harbour Bridge. To właśnie te obiekty są niemal obowiązkowym punktem zwiedzania. Opera jest budowlą rozpoznawalną na całym świecie, umiejscowiona została w porcie i charakteryzuje się ciekawym stylem architektonicznym. Dodatkowo w Operze znajduje się także kino, balet i teatr. Drugą najbardziej znaną budowlą Sydney jest most Harbour Bridge. Który łączy południową i północną część miasta, a swoim wyglądem przypomina wieszak na ubrania. Z jego szczytu rozpościera się widok na całe miasto. Oprócz tych zabytków warta uwagi będzie z pewnością również wieża widokowa — Sydney Tower. Jej taras, na który prowadzi 1504 schody lub 3 windy, może pomieścić około 1000 osób, a widok, który z niego się rozciąga, ukazuje całe miasto. Innymi ciekawymi miejscami w Sydney, które warto zobaczyć są słynny port Darling Harbour, plaża Bondi, układająca się w półksiężyc, oraz wiele niezwykłych uliczek, którymi warto pospacerować.

Tasmania

Australia to zderzenie cywilizacji z dziką naturą. Miejscem, gdzie możemy spotkać, tę część niezmienioną przez człowieka jest Tasmania. Niewielkich rozmiarów dzika wyspa, będąca miejscem zamieszkania diabłów tasmańskich, czyli mięsożernych ssaków torbaczowatych, które słyną z niezwykłej agresywności. Wyspa ta jest niezwykle urokliwa, słynie z dzikich plaż, z najpopularniejszą Wineglass Bay oraz Wildlife Park, które określa się jako sanatorium dla zwierząt australijskich. Dodatkowo nad stolicą Tasmanii unosi się góra Mount Wellington, na którą z pewnością warto wejść, ponieważ widoki rozpościerające się z niej zapierają dech w piersiach. Oprócz tego będą w Tasmanii koniecznie trzeba się wybrać do Cradle Mountain-Lake St. Clair National Park.

Nowa Zelandia

Nowa Zelandia jest także krajem wartym odwiedzenia, mimo że znajduje się niemal na końcu świata. Wśród miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć, będąc na wyspie, jest z pewnością Mount Eden, po wejściu na ten stożek wulkanu, ukazuje się niezwykle piękna panorama Auckland. Oprócz tego, zwiedzając, warto zrobić sobie chwilę przerwy i odpocząć biorąc odprężającą kąpiel w gorącej rzece Kerosene Creek, do której wstęp jest zupełnie darmowy. Kiedy już zregenerujemy siły, koniecznie trzeba zobaczyć wodospad Huka Falls, którego intensywny błękitny kolor z pewnością zadziwi niejednego zwiedzającego. A dla fanów gotowania, polecane są Pancake Rocks, czyli skały ułożone w taki sposób, że wyglądem przypominają naleśniki. Wyspa ta jest niezwykle fascynującym krajem, a ciekawostki o Nowej Zelandii można niemal mnożyć. Spośród najbardziej interesujących warto wspomnieć, że owocem narodowym na wyspie jest kiwi, a zwierzęciem ptak kiwi. Dodatkowo to w Nowej Zelandii po raz pierwszy na świecie wprowadzono ośmiogodzinny dzień pracy. Warto także wspomnieć, że głową państwa na wyspie była dotychczas królowa Elżbieta II, a obecnie funkcję tą przejął syn Jej Wysokości Karol III.

Atrakcje Australii  i okolic można wymieniać wiele godzin, jest to miejsce niezwykle interesujące i zadziwiające dlatego z pewnością sprawdzi się jako pomysł na podróż na koniec świata.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Podziel się:

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTPS [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => polecamy/r// [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => recommend [controller] => recommend [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^polecamy/r/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTPS ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => recommend [_controller:protected] => recommend [_action:protected] => show [_uri:protected] => polecamy/r/861/co-warto-zobaczyc-podczas-podrozy-na-koniec-swiata [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [id] => 861 [title] => co-warto-zobaczyc-podczas-podrozy-na-koniec-swiata [uri] => polecamy/r/861/co-warto-zobaczyc-podczas-podrozy-na-koniec-swiata [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => polecamy/r/<id>/<title> [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => recommend [controller] => recommend [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^polecamy/r/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1675910690 ) ) </div> </body> </html>