Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Nakładkowe wybielanie zębów – przebieg, skutki uboczne i cena

Dodano: 2022-11-09 15:09:50
fot. artykuł sponsorowany
fot. artykuł sponsorowany

Lśniące i białe zęby to marzenie wielu osób. Wybielające pasty do zębów i płyny do płukania jamy ustnej często nie działają tak, jakbyśmy tego oczekiwali. Dlatego też popularne staje się wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym, wykorzystując do tego metodę nakładkową. Jak przebiega nakładkowe wybielanie zębów? Jakie są skutki uboczne? Ile kosztuje wybielanie zębów tym sposobem?


Szkliwo zębów ciemnieje wraz z upływem czasu. Najczęściej występujące przyczyny utraty naturalnej barwy zębów to:

 • uwarunkowania genetyczne
 • palenie wyrobów tytoniowych
 • złe nawyki pielęgnacyjno-profilaktyczne
 • niewłaściwa dieta, bogata w silnie barwiące produkty spożywcze, np. kawę, herbatę, czerwone wino, kolorowe napoje słodzone, buraki, jagody i słodycze

Przygotowanie do wybielania zębów

Czy należy się odpowiednio przygotować do zabiegu wybielania zębów? Tak. Wszystkie zęby pacjenta powinny być zdrowe. Zabiegi przygotowujące szkliwo to skaling, piaskowanie oraz fluoryzacja. Pierwszy polega na usuwaniu kamienia nazębnego i kosztuje około 150 złotych. Z kolei piaskowanie to metoda polegająca na usunięciu osadów nazębnych, a cena wynosi wówczas w granicach 120 złotych. Fluoryzacja to koszt 50 złotych przy zastosowaniu pianki oraz 100 złotych przy aplikacji lakieru.

Ważne jest także zaplanowanie jadłospisu i przestrzeganie tzw. białej diety, która polega na spożywaniu jasnych produktów, np. nabiału, ryżu, białych warzyw, ryb itd. Najlepiej jest wtedy unikać czerwonego mięsa, czekolady, owoców czy silnie barwiących przypraw, np. curry, kurkumy czy papryki czerwonej.

Ceny gabinetowego wybielania zębów

Zabiegi wybielające wykonywane w gabinecie stomatologicznym są skuteczniejsze niż domowe sposoby. Ich ceny uzależnione są od standardów placówki, w której przeprowadza się wybielanie, a także od miasta, w którym się ona znajduje. Przykładowe widełki cenowe prezentują się w następujący sposób:

 • wybielanie zębów metodą LED – 170-500 zł
 • wybielanie zębów lampą Beyond – 500-1500 zł
 • Power Bleaching lub Walking Bleaching (metody wybielania zębów martwych) –
  60-300 zł za jeden ząb
 • laserowe wybielanie zębów laserem diodowym – 150 zł za jeden ząb lub 700-2000 zł za oba łuki zębowe
 • wybielanie regeneracyjne, czyli rozjaśnienie szkliwa połączone z jego naprawą – od 1200 do 2000 zł
 • korony służące do odbudowy zęba (także martwego) – cena za jedną waha się od 700 do 2000 zł w zależności od zastosowanego materiału
 • wybielanie nakładkowe – od 400 do 800 zł, w cenę wliczony jest również wycisk zębów, przygotowanie indywidualnie dopasowanych nakładek na zęby oraz żel wybielający
 • licówki jako sposób na uzyskanie efektu białych zębów oraz korektę defektów w postaci ukruszonych fragmentów szkliwa, a także poprawę wyglądu zębów martwych – koszt w wysokości 800-3000 zł za jeden ząb.

Nakładkowe wybielanie zębów odbywa się zarówno w gabinecie specjalisty, jak i w domu. Na pierwszej wizycie stomatolog wykona odlew naszych łuków zębowych, a następnie w oparciu o nie przygotuje dedykowane nam nakładki wybielające. Kolejny etap to zakładanie ich w domu według zaleceń oraz codzienne noszenie przez określony czas.

Zanim podejmiesz decyzję o wyborze takiego sposobu wybielania zębów, musisz wiedzieć, że do wspomnianego zabiegu kwalifikują się tylko osoby ze zdrowym uzębieniem. Ubytki zębowe czy próchnica uniemożliwiają wykonanie nakładkowego wybielania. Substancja wybielająca, której używa się podczas całego procesu, może dotrzeć do zębiny i poważnie ją uszkodzić. Przeciwwskazania do nakładkowego wybielania zębów dotyczą także kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.

Przed nakładkowym wybielaniem warto także pozbyć się kamienia nazębnego z powierzchni zębów. Dzięki temu odlew będzie dokładnie pokrywał ich powierzchnię. Warto też sprawdzić pasty wybielające, a dokładne informacje na temat ich działania znajdziesz na stronie https://denthelp.pl/blog/ranking-najlepszych-past-wybielajacych.

Jak przebiega nakładkowe wybielanie zębów?

Pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym to dokładna ocena naszych zębów i dziąseł oraz sprawdzenie ich stanu. Jeśli specjalista da zielone światło do przeprowadzenia zabiegu, najpierw pobierze odciski naszych łuków zębowych, na podstawie których następnie przygotuje pasujące do naszego uzębienia nakładki. Kolejna wizyta to przymierzanie nakładek oraz przekazanie przez stomatologa instrukcji dotyczących ich prawidłowego noszenia. Do naszych obowiązków będzie należeć aplikowanie na wewnętrzną stronę nakładek specjalnego żelu oraz umieszczanie ich na zębach przez okres od dwóch do czterech tygodni, zazwyczaj na cztery godziny, osiem godzin lub na całą noc.

Metoda nakładkowego wybielania zębów wymaga samodyscypliny i samozaparcia. Jeśli nie będziemy stosować się do przekazanych wskazówek, nie osiągniemy upragnionego celu. Jeśli jednak będziemy przykładać się do naszej roli, możemy wybielić zęby nawet o sześć odcieni, a efekt utrzyma się do trzech lat!

Zalecenia po nakładkowym wybielaniu zębów

Efekt nakładkowego wybielania zębów będzie utrzymywał się dłużej, jeśli zastosujemy się do kilku zaleceń. Należy pamiętać o stosowaniu tzw. białej diety przez okres trwania terapii oraz nawet do czterech tygodni od ostatniego zabiegu. Więcej informacji znajdziesz na blogu https://denthelp.pl/blog Najlepiej unikać w tym czasie spożywania soków owocowych, czerwonego wina, kawy, herbaty, wiśni, buraków i jagód. Nie powinniśmy również palić papierosów, gdyż na naszych zębach mogą pojawić się zażółcenia. Warto za to stosować żel do remineralizacji, który nakłada się na zęby dwa razy dziennie po ich szczotkowaniu.

Nakładkowe wybielanie zębów – skutki uboczne

Stosowanie nakładek do wybielania zębów w domu wymaga od nas samodyscypliny, więc jeśli nie podejrzewamy siebie o tę cechę, warto jeszcze raz przemyśleć, czy ta metoda sprawdzi się w naszym przypadku. Przy wybielaniu nakładkowym stosuje się żele o niskim stężeniu substancji wybielających, co oznacza, że skutki uboczne pojawiają się bardzo rzadko. Niektórzy mogą borykać się z nadwrażliwością zębów na ciepło i zimno. Warto wtedy zaopatrzyć się w pastę, która przeznaczona jest do oczyszczania zębów wrażliwych. Jeśli jednak problem zaczyna nam bardzo przeszkadzać, należy skonsultować się ze stomatologiem.

Nakładkowe wybielanie zębów – cena

Cena nakładkowego wybielania zębów zależy od gabinetu stomatologicznego, który wybierzemy, a także od miasta, w którym zdecydujemy się na ten zabieg. Kształtuje się między 400 a 800 złotych i zazwyczaj obejmuje nakładki na dwa łuki zębowe. Podana kwota to koszt dwutygodniowej terapii.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Podziel się:

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTP [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => polecamy/r// [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => recommend [controller] => recommend [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^polecamy/r/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTP ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => recommend [_controller:protected] => recommend [_action:protected] => show [_uri:protected] => polecamy/r/880/nakladkowe-wybielanie-zebow-przebieg-skutki-uboczne-i-cena [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [id] => 880 [title] => nakladkowe-wybielanie-zebow-przebieg-skutki-uboczne-i-cena [uri] => polecamy/r/880/nakladkowe-wybielanie-zebow-przebieg-skutki-uboczne-i-cena [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => polecamy/r/<id>/<title> [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => recommend [controller] => recommend [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^polecamy/r/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1701285276 ) ) </div> </body> </html>