Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Drenaż - na czym polega i kiedy stosować?

Dodano: 2022-11-18 16:34:07
fot. artykuł sponsorowany
fot. artykuł sponsorowany

Na terenach o wysokim poziomie wód gruntowych należy zwrócić szczególną uwagę na sposób odprowadzania wilgoci. Niezbędne może się okazać zastosowanie geowłókniny do drenażu. Na czym to polega i kiedy geowłókninę należy zastosować?


Co to jest drenaż?

Drenaż, jeśli będzie poprawnie zaplanowany i wykonany, skutecznie zabezpieczy piwnice domów przed zalaniem. Ponadto, jeśli pod domem podłoże jest piaszczyste, drenaż spowoduje obniżenie poziomu wód gruntowych. W jaki sposób? Zbiera wodę, która gromadzi się w otoczeniu i odprowadza ją w miejsce, które nie stanowi już zagrożenia. Drenaż stosuje się również w celu odprowadzenia wody opadowej, która przesącza się do podłoża, bez przemieszczania się cząsteczek gruntu. Geowłóknina świetnie sobie poradzi w wodą na chodniku lub podjeździe, ale nie przepuści kamieni czy też piasku.

Rodzaje drenażu

Drenaż, wraz z odpowiednio dobraną membraną, stanowi niezawodny system, który chroni przed szkodliwym działaniem wody. Jeśli chcemy stworzyć system odprowadzający nadmiar wody z pasa gruntu otaczającego fundamenty, stosuje się najczęściej drenaż opaskowy. Składa się on z kilku elementów, m.in. ze studzienek i rur drenarskich. Może się zdarzyć sytuacja, w której nie da się otoczyć fundamentów rurami. W tym przypadku zaleca się wykonanie drenażu powierzchniowego, czyli zamontowanie rur wewnątrz budynku. W ostatnim czasie natomiast coraz częściej stosuje się drenaż francuski. W tym przypadku możemy zrezygnować z układania rur i studzienek. W zamian stosuje się mineralne kruszywo przepuszczalne (piasek, żwir lub tłuczeń o możliwie jednorodnej frakcji) oraz geowłókninę.

Kiedy należy wykonać drenaż?

Drenaż wykonuje się przede wszystkim w przypadku gruntów, gdzie występuje okresowe podwyższanie poziomu wód lub tam, gdzie wsiąkanie wody opadowej jest utrudnione. Dotyczy to głównie domów podpiwniczonych. W przypadku domów bez piwnic, wykonywanie drenażu nie zawsze jest uzasadnione. Inaczej jest w przypadku wykonywania drenażu odwadniającego na terenie samej działki. Wówczas może być on ułożony na całym obszarze, niezależnie od rodzaju postawionego tam budynku.

Czy warto korzystać z geowłókniny do drenażu?

Geowłóknina drenarska posiada igłową strukturę, która pozwala pełnić jej rolę filtra. Skutecznie odprowadza nadmiar wody a jednocześnie nie dopuszcza do mieszania się podłoża z kruszywem drenażowym. Przewagą tego rozwiązania jest pozostanie wody drenażowej czystą i niezamuloną. Specjalistą od geowłókniny do drenażu jest firma AG Geosynthetics. Warto się z nimi skontaktować i poznać pełną ofertę geosyntetyków.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Podziel się:

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTPS [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => polecamy/r// [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => recommend [controller] => recommend [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^polecamy/r/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTPS ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => recommend [_controller:protected] => recommend [_action:protected] => show [_uri:protected] => polecamy/r/888/drenaz-na-czym-polega-i-kiedy-stosowac [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [id] => 888 [title] => drenaz-na-czym-polega-i-kiedy-stosowac [uri] => polecamy/r/888/drenaz-na-czym-polega-i-kiedy-stosowac [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => polecamy/r/<id>/<title> [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => recommend [controller] => recommend [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^polecamy/r/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1669699295 ) ) </div> </body> </html>