Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Ogrzewanie za pomocą pomp ciepła

Dodano: 2022-11-21 09:54:18
fot. artykuł sponsorowany
fot. artykuł sponsorowany

Swego czasu kraj oszalał na punkcie tak zwanych pomp ciepła, czyli urządzeń pozwalających pobrać ciepło z zewnątrz budynku do wewnątrz i na odwrót. Na czym dokładnie polega specyfika działania pomp ciepła? Przekonajmy się.


Co to pompa ciepła?

Jak już zostało wspomniane, pompa ciepła jest urządzeniem pozwalającym na pobranie ciepła z jednego z trzech źródeł: powietrza, gruntu lub wody. Tu też kłania nam się podział pomp ciepła ze względu na źródło dolne, czyli źródło, z którego system pobierze energię cieplną. Pompa z pomocą mocy elektrycznej zmusza ciepło do przetransportowania się ze swego źródła do pomieszczeń budynku, do którego została zamontowana. W ten sposób możliwe jest ogrzanie pomieszczeń, wody użytkowej czy basenów, od jesieni do wiosny. Latem natomiast ciepło z budynku zostaje zassane i wydalone na zewnątrz. Jak zatem widzimy pompa ciepła znajdzie zastosowanie przez cały rok. Z pomocą niewielkiej części energii umożliwia przepływ ciepła pozyskiwanego naturalnie, ze środowiska i bez szkody na środowisku.

Jakie są rodzaje źródła dolnego?

Źródło dolne ma niebagatelne znaczenie w wyborze pompy ciepła. To właśnie ono determinuje specyfikę ogrzania pomieszczeń i wody. Jak już wiemy, istnieją trzy główne rodzaje pomp ciepła: powietrze, gruntowe oraz najmniej popularne, czyli wodne. Żeby jednak oddać sprawiedliwość pompom z ostatniej kategorii, trzeba zaznaczyć, że to właśnie one są najbardziej wydajne – do działania potrzebują wody gruntowej lub płynącej, niestety nie każda działka znajdzie takie źródło. Pompa powietrza z pompyciepla.pl wykorzystuje do działania ciepłe powietrze na zewnątrz budynku, z kolei gruntowa korzysta  energii geotermalnej obecnej w ziemi.

Zalety inwestowania w pompy ciepła

Plusem montażu pompy ciepła jest oszczędność. Musimy pamiętać, że wybierając pompę ciepła, nie tylko nie musimy kupować instalacji cieplnej w domu (jeśli zamierzamy zbudować dom od podstaw), ale też możemy zredukować koszty wynikające z utrzymania tradycyjnego systemu grzewczego. Koszt związany z montażem pompy ciepła zwróci się w ciągu kilku lat, a samo urządzenie, dobrze zainstalowane i regularnie przeglądane, będzie nam służyło kilkadziesiąt lat. Z pewnością dla wielu osób motywacją do zamontowania pompy będzie energooszczędność oraz chęć ograniczenia emisji szkodliwych substancji wiążących się na przykład ze spalaniem węgla. Pragnienie dbania o planetę i środowisko idzie w parze z nowoczesnym budownictwem i szukaniem alternatywnych rozwiązań.

Jak wybrać pompę ciepła?

Montaż pompy ciepła najlepiej przeprowadzić z pomocą odpowiedniej firmy, której pracownicy przeszkoleni są w montowaniu urządzeń cieplnych. Jeśli chcemy mieć gwarancję, że wszystko poprawnie zadziała, powierzamy specjaliście zarówno montaż, jak i dobór pompy, tak aby przystosować ją do parametrów naszego domu. Nie jest to proste zadanie, szczególnie jeśli sami nie wiemy nic o mocy pomp ani jak powinna się rozkładać, biorąc pod uwagę ilość pomieszczeń i ich łączny metraż. Taka firma powinna zarówno doradzić nam pod względem warunków technicznych, jak i pomóc w doborze urządzenia, a nawet pomóc przy możliwości ubiegania się o dofinansowanie pompy ciepła.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Podziel się:

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTP [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => polecamy/r// [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => recommend [controller] => recommend [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^polecamy/r/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTP ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => recommend [_controller:protected] => recommend [_action:protected] => show [_uri:protected] => polecamy/r/889/ogrzewanie-za-pomoca-pomp-ciepla [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [id] => 889 [title] => ogrzewanie-za-pomoca-pomp-ciepla [uri] => polecamy/r/889/ogrzewanie-za-pomoca-pomp-ciepla [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => polecamy/r/<id>/<title> [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => recommend [controller] => recommend [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^polecamy/r/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1695852268 ) ) </div> </body> </html>