Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Wenecja Mazowsza – Spacer po rynku w Pułtusku

Dodano: 2022-11-29 11:44:46
fot. artykuł sponsorowany
fot. artykuł sponsorowany

Pułtusk, ciekawe miasteczko położone na skraju Puszczy Białej nad rzeką Narew w północnej części Mazowsza. Poza zamkiem i efektownymi nadrzeczami słynie też z wyjątkowego rynku. Dlaczego wyjątkowego? O tym piszemy dalej.


Pułtusk uznawany jest za jedno z najstarszych miast w województwie mazowieckim. Jest niezwykle urokliwym miastem, o ciekawej historii i wspaniałych zabytkach. Odwiedzają go często wycieczki jednodniowe z Warszawy, ale także turyści z innych regionów. Oferuje odwiedzającym wiele atrakcji. Jedną z nich jest słynny brukowany rynek.  

Rynek w Pułtusku - zabytki i atrakcje

Rynek w Pułtusku uznawany jest za najdłuższy rynek w Europie. Jego wyjątkowość opiera się na rozmiarach, ma on bowiem aż 400 metrów długości i 50 metrów szerokości. Położony jest w starej części miasta.

Czterystumetrowy, prostokątny plac wybrukowany jest tzw. „kocimi łbami”. Od strony północnej zamyka go Bazylika Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Od strony południowej natomiast plac kończy okrągła kaplica św. Marii Magdaleny. Za kaplicą znajduje się Zamek Pułtuski, posiadający niezwykłą historię.

Z pozostałych stron rynek otaczają klasycystyczne kamienice z pierwszej połowy XIX wieku. W jednej z nich mieszkał kiedyś poeta – Wiktor Gomulicki. W innej wypoczywał Napoleon Bonaparte.

W centralnej części rynku znajduje się ratusz miejski, będący siedzibą władz miasta. Tuż obok wznosi się wieża ratuszowa, wybudowana w XV wieku. Dawniej była częścią starego gotyckiego ratusza. Obecnie mieści się w niej Muzeum Regionalne w Pułtusku. Wysokość wierzy sięga 30 metrów.

Rynek w Pułtusku - obecnie

Obecnie rynek w Pułtusku stanowi miejsce spotkań mieszkańców miasta. Odbywają się tutaj liczne imprezy, np. dni świętego Mateusza, który jest patronem miasta czy też Wielki Jarmark Średniowieczny. W soboty otwarte jest tutaj targowisko. Na straganach można zakupić przeróżne artykuły spożywcze, warzywa, owoce a także odzież, obuwie i wiele innych. Handel odbywa się wzdłuż dwóch ciągów komunikacyjnych znajdujących się po wewnętrznej stronie straganów.

Jednak Pułtusk to nie tylko rynek… To niewielkich rozmiarów miasto kryje w sobie wiele możliwości. Warto choć raz wybrać się do Pułtuska aby na własne oczy obejrzeć to piękne miasto, poznać jego historię oraz zabytki.

Miasto nazywane Wenecją Mazowsza

Pułtusk określany jest mianem „Wenecji Mazowsza”. Przepływa tutaj wymarzona dla kajakarzy malownicza Narew, która tworzy liczne starorzecza. Pisał o tym wspomniany powyżej poeta, Wiktor Gomulicki:

Gdyby mieszkańcowi Pułtuska powiedział kto, że są miasta pozbawione rzek, leżące nad wąskimi, błotnistymi strugami lub nawet zmuszone czerpać wodę wyłącznie ze studzien – nie uwierzyłby; uwierzywszy zaś - przeraziłby się.
Czy można żyć bez sąsiedztwa rzeki? Nie widzieć wspaniałych zachodów słońca, odbijających się w wodzie; nie słyszeć rytmicznego plusku fal; nie czuć tchnień świeżych, idących od chłodnej toni; nie móc pływać łodzią, kąpać się o każdej porze dnia, rzucać na fale wianków i gonić wzrokiem za odpływającymi, aż w dali błękitnej przepadną - ach! to okropne!
Mieszkańcom Pułtuska nie braknie wody. Narew dwiema odnogami, niby dwojgiem ramion do uścisku wyciągniętych, opasuje i oplata miasteczko. Rzeka obmywa mury starego zamku i miejskie ogrody; wrzyna się w cichą, do przechadzek służącą ulicę, aby utworzyć przystań spokojną dla berlinek; przepływa środkiem miasta przegradzając falą, a łącząc mostami dwie jego dzielnice; obraca koła młyńskie, dźwiga prom, unosi rybackie łodzie i czółenka. Obecność rzeki czuje się nieustannie, nawet gdy się jej nie widzi. Któż to, jeśli nie ona, w chłodne ranki i wieczory nawiewa na miasteczko mlecznobiałe i opalowe mgły; gdzież, jeśli nie w płytkich jej zatoczkach, nocami wiosennymi rechoczą żaby tak głośno, że spracowanym mieszczuchom spać nie dają; skądże, jeśli nie z jej nurtów, pochodzi to mnóstwo ryb, którymi w dnie piątkowe zasypane są wszystkie targi!

Nie brakuje tu kładek, mostków i łódek. Przy zamku znajduje się przystań, w której możemy wypożyczyć gondolę. Podczas rejsu podziwiamy urokliwy rejon oraz panoramę miasta z zupełnie innej perspektywy. 

Co powiesz na wycieczkę do Pułtuska?

Pułtusk to miasteczko położone około 60km od Warszawy. Wystarczy godzina spędzona w drodze aby odwiedzić to urokliwe miejsce. Najdłuższy w Europie rynek, średniowieczny zamek, rejsy gondolami czy legendarne wśród turystów zapiekanki to tylko niektóre z uroków tego miasteczka. Większe grupy mogą wybrać się na jednodniową wycieczkę z Warszawy do Pułtuska z biurem podróży SUERTE. Jednak warto przyjechać tu nawet samemu lub z rodziną na weekendowy wypad poza miasto. Czeka tu na Państwa mnóstwo atrakcji i zabawy, a konne przejażdżki, ławeczka Klenczona, zwiedzanie zamku z kasztelanem czy lekcje savoir-vivre to tylko niektóre z nich.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Podziel się:

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTPS [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => polecamy/r// [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => recommend [controller] => recommend [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^polecamy/r/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTPS ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => recommend [_controller:protected] => recommend [_action:protected] => show [_uri:protected] => polecamy/r/896/wenecja-mazowsza-spacer-po-rynku-w-pultusku [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [id] => 896 [title] => wenecja-mazowsza-spacer-po-rynku-w-pultusku [uri] => polecamy/r/896/wenecja-mazowsza-spacer-po-rynku-w-pultusku [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => polecamy/r/<id>/<title> [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => recommend [controller] => recommend [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^polecamy/r/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1674959669 ) ) </div> </body> </html>