Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Lohra a laweta - czym różnią się i jaką spełniają rolę w transporcie samochodów?

Dodano: 2022-12-07 09:30:45
fot. artykuł sponsorowany
fot. artykuł sponsorowany

Możliwość przewożenia wielu samochodów jednym pojazdem jest bardzo opłacalna pod względem ekonomicznym. Całym transportem kierować może jedna osoba. To również znaczne udogodnienie logistyczne. Od kilku do nawet kilkunastu aut dociera w tym samym czasie pod ten sam adres jednym transportem. Wyjaśniamy, jak wygląda przewóz aut lorą i jakie wymagania spełnić musi kierowca takiego pojazdu.


Systematyzacja pojęć – laweta, autolaweta, lora

Mianem lawety określa się przyczepę, która służy do przewozu samochodów. Autolaweta to pojazd o takim samym zastosowaniu, ale specjalistyczna platforma jest w nim częścią integralną pojazdu. Lora (lohra) to potoczna nazwa autotransportera, czyli lawety, która jednorazowo przewozić może dużą liczbę pojazdów (nawet do 12 aut). 

Lora – transport krajowy i międzynarodowy

Autotransporterów używa się zarówno w transporcie drogowym międzynarodowym, jak i krajowym. Służą między innymi do przewozu nowych samochodów z miejsca ich produkcji do punktów sprzedaży. Ponadto, z krajów Europy Zachodniej  (m.in. z Niemiec, Holandii oraz Francji) lory przywożą do Polski samochody używane. Z kolei z Polski autotransporterami przewożone są samochody używane, które sprzedaje się między innymi na rynek afrykański. Zadaniem przewoźników jest dostarczenie ich do portów morskich, na przykład w niemieckim Hamburgu i belgijskiej Antwerpii. Z Polski samochody używane trafiają też na niektóre rynki azjatyckie. 

Załadunek i rozładunek lory

Autotransportery wyposażone są w nowoczesne zaawansowane rozwiązania, które maksymalnie ułatwiają przeprowadzenie załadunku oraz rozładunku przewożonych samochodów. Zazwyczaj pokładami sterują siłowniki hydrauliczne. Kierowca zabezpiecza auta z poziomu parteru, a pokłady górne są wznoszone po dokonaniu czynności zabezpieczających. Szacuje się, że w przypadku dziesięciu samochodów załadunek nie powinien przekroczyć godziny.  

Kierowca autotransportera – wymagania

W przypadku kierowcy lory wymagane jest legitymowanie się prawem jazdy kategorii C+E. Uprawnia ono do kierowania pojazdami ciężarowymi z naczepą albo przyczepą o łącznej dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) powyżej 3,5 tony. Kierowca musi posiadać również kartę kierowcy do tachografu cyfrowego oraz ukończyć kurs, który daje świadectwo kwalifikacji zawodowej. W przypadku, gdy od ukończenia kursu minęło 5 lat, kierowca ma obowiązek odbyć szkolenie okresowe. Wymagane jest posiadanie aktualnych badań lekarskich i psychologicznych. W przypadku lawety lub autolawety o DMC do 3,5 tony wystarczające jest posiadanie podstawowego prawa jazdy kategorii B.

Prowadzenie lory – predyspozycje

Spełnienie wymagań formalnych do prowadzenia lory nie jest warunkiem wystarczającym. To bardzo odpowiedzialna praca, która wymaga określonych predyspozycji i umiejętności. Pracodawcy na stanowisko kierowcy autotransportera chcą zazwyczaj zatrudniać jedynie osoby z doświadczeniem w pracy kierowcy zawodowego. Transport samochodów lorą wymaga dużej odporności na stres i dobrej kondycji fizycznej organizmu. Kierowca powinien być opanowany, cierpliwy i mieć nienaganną zdolność koncentracji. Powinien też cechować się dobrym refleksem i rozwagą w ocenie warunków panujących na drodze. Musi potrafić odpowiednio zabezpieczyć ładunek i umieć szybko wychwycić ewentualne nieprawidłowości w zakresie prowadzenia się pojazdu.

Ile zarabia kierowca lory?

Najlepiej wynagradzani są kierowcy, którzy pracują w ruchu międzynarodowym. Zgodnie z informacjami podawanymi przez pracodawców, którzy poszukują kierowców autotransportera na najpopularniejszych w Polsce serwisach ogłoszeniowych, oferowane zarobki sytuują się w widełkach około 9.000 – 20.000 zł brutto. Kierowca lory do transportu samochodów może też w większości przypadków liczyć na stabilne zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę. W zależności od pracodawcy i indywidualnie ustalonych warunków różne są kwoty, które kierowcy zarabiają w ramach umowy o pracę oraz w ramach umów dodatkowych, bo wynagrodzenie jest często dwuskładnikowe.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Podziel się:

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTP [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => polecamy/r// [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => recommend [controller] => recommend [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^polecamy/r/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTP ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => recommend [_controller:protected] => recommend [_action:protected] => show [_uri:protected] => polecamy/r/905/lohra-a-laweta-czym-roznia-sie-i-jaka-spelniaja-role-w-transporcie-samochodow [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [id] => 905 [title] => lohra-a-laweta-czym-roznia-sie-i-jaka-spelniaja-role-w-transporcie-samochodow [uri] => polecamy/r/905/lohra-a-laweta-czym-roznia-sie-i-jaka-spelniaja-role-w-transporcie-samochodow [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => polecamy/r/<id>/<title> [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => recommend [controller] => recommend [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^polecamy/r/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1696354354 ) ) </div> </body> </html>