Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Jak sfinansować wydatki świąteczne 2022?

Dodano: 2022-12-08 10:01:33
fot. artykuł sponsorowany
fot. artykuł sponsorowany

Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej. Choć z reguły jest to czas kojarzony z rodzinną atmosferą, spotkaniami w gronie przyjaciół i prezentami to dla wielu osób może być również momentem licznych rozterek - przede wszystkich związanych z tym, jak sfinansować wydatki świąteczne. Szalejąca inflacja i wzrost cen zarówno produktów spożywczych, jak i zabawek czy tekstyliów może być bardzo problematyczne dla wielu polskich rodzin. Warto więc wcześniej zastanowić się skąd wziąć pieniądze na prezenty, tak aby grudzień nie kojarzył się wyłącznie z trudnościami finansowymi.


Wydatki świąteczne przy nadchodzących świętach Bożego Narodzenia

Zorganizowanie świąt wymaga sporych nakładów gotówki. Przygotowanie wieczerzy wigilijnej, zakup prezentów czy ozdób świątecznych to nie lada wyzwanie dla domowego budżetu. Warto więc wcześniej pomyśleć nad tym, jak stworzyć poduszkę finansową na wydatki świąteczne. Najlepszym sposobem byłoby oczywiście skorzystanie z zaoszczędzonych wcześniej pieniędzy - żeby to osiągnąć należałoby jednak przez kilka miesięcy przed grudniem zacząć już odkładać pieniądze do skarbonki czy przelewać część swoich dochodów na osobne konto oszczędnościowe. Realia wielu polskich rodzin są jednak takie, że z pewnością nie wszyscy mogą sobie pozwolić na nawet niewielkie oszczędności, gdyż podwyżki czynszu, rachunków za prąd i gaz, a także podstawowych zakupów ciągle rosną. W okresie świątecznych wydatków warto jednak zastanowić się nad tym, w jaki sposób można zaoszczędzić - na przykład korzystając z regularnych promocji i rabatów oferowanych przez liczne sklepy czy dokonując zakupu prezentu nieco wcześniej niż w grudniu. Dobrym momentem na zakup chociażby ozdób świątecznych jest koniec roku, kiedy to można dostać piękne rzeczy w cenach mocno konkurencyjnych. Schowanie ich na przyszły rok jest świetnym rozwiązaniem, ponieważ pozwala nie przepłacać za akcesoria i ozdoby w kolejnym roku kalendarzowym.

Sposoby na dodatkowe pieniądze na święta

Świąteczne wydatki można zrealizować również korzystając z opcji, jaką jest kredyt gotówkowy. Warto jednak dokładnie przemyśleć tę opcję - kredyt w końcu będzie należało spłacić w określonym terminie. Jest to jednak jedna z możliwości, która pozwoli odciążyć domowy budżet w grudniu, a spłatę wykonać z nadwyżki dochodów w kolejnych miesiącach, kiedy to z reguły wydatków jest zdecydowanie mniej niż w okresie świątecznym. Decydując się na pożyczkę warto sprawdzić kalkulator kredytowy, który pokaże, w jaki sposób rozłoży się oprocentowanie kredytu, a także wyliczy raty spłat i ich terminy. Dzięki temu w prosty sposób nie straci się kontroli nad swoimi zobowiązaniami.

Innym sposobem na pozyskanie dodatków środków jest pożyczenie gotówki od osoby bliskiej (rodziny bądź przyjaciół). Z pewnością nie jest to jednak opcja, która jest dostępna dla każdego. W okresie świątecznym warto jest także rozważyć pracę dodatkową. Wiele osób w tym czasie szuka opieki nad dzieckiem czy nad osobą starszą, a także pomocy w sprzątaniu, myciu okien czy porządkowaniu ogrodu. Jeśli tylko czas na to pozwala, dodatkowa praca to świetne rozwiązanie, gdyż pozwala zdobyć dodatkowe środki finansowe i nie wiąże się z większymi zobowiązaniami. Nie zawsze jest jednak możliwość dodatkowego zatrudnienia - rodzinne zobowiązania, praca zawodowa czy brak ofert w mniejszych miejscowościach stanowi z pewnością bardzo duże ograniczenie.

Skromniejsze święta Bożego Narodzenia niż do tej pory

Wiele osób w roku 2022 zdecyduje się z pewnością na nieco skromniejsze święta, a także na ograniczenie ewentualnych wydatków. Należy jednak pamiętać, że święta są przede wszystkim momentem do radości i wspólnego czasu z najbliższymi. Warto zatem rozsądnie zaplanować grudniowy budżet i rozważyć dodatkowe sposoby na sfinansowanie świąt. Bez względu na to, czy będzie to kredyt czy dodatkowa praca - uśmiech dzieci, rodziny i przyjaciół płynący z zastawionego stołu i nawet drobnych prezentów jest naprawdę bezcenny. Warto dążyć zatem do tego, aby mimo wszystko nadchodzące święta Bożego Narodzenia były niezapomniane i wyjątkowe.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Podziel się:

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTPS [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => polecamy/r// [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => recommend [controller] => recommend [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^polecamy/r/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTPS ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => recommend [_controller:protected] => recommend [_action:protected] => show [_uri:protected] => polecamy/r/906/jak-sfinansowac-wydatki-swiateczne-2022 [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [id] => 906 [title] => jak-sfinansowac-wydatki-swiateczne-2022 [uri] => polecamy/r/906/jak-sfinansowac-wydatki-swiateczne-2022 [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => polecamy/r/<id>/<title> [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => recommend [controller] => recommend [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^polecamy/r/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1675914134 ) ) </div> </body> </html>