Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Rozliczenie PIT online w 2023. O czym należy pamiętać rozliczając się przez Internet?

Dodano: 2023-01-18 14:04:31
fot. artykuł sponsorowany
fot. artykuł sponsorowany

Czasy, gdy trzeba było stać w długich kolejkach po to, aby złożyć zeznanie podatkowe, na szczęście przeszły do historii. Cyfryzacja wkroczyła także do spraw urzędowych i kwestii finansowych. Zastanawiasz się gdzie rozliczyć PIT? Masz na to kilka sposobów. W naszym artykule dowiesz się, jakie masz możliwości oraz jakie dane potrzebne będą Ci do złożenia zeznania podatkowego. 


Jak rozliczyć PIT przez Internet? 

Żeby przesłać zeznanie podatkowe w formie cyfrowej, należy najpierw przygotować pewne dane, które trzeba będzie wpisać do deklaracji. Pierwszy z nich jest numer pozwalający na identyfikację podatnika. Może to być PESEL lub NIP. Konieczne będą też dane osobowe takie jak imię i nazwisko, data urodzenia. Niezbędna będzie też kwota przychodu. Można ją sprawdzić sięgając po rozliczenie PIT 11. Ten dokument jest przygotowywany przez pracodawcę. Nie musi on jednak wysyłać go do swojego pracownika. Podgląd druku PIT-11 można znaleźć w rządowej usłudze Twój e-PIT.

Masz już wszystkie niezbędne dane. Zatem jak samemu rozliczyć PIT? Teraz czas na wybór miejsca, w którym wypełnisz swoje zeznania podatkowe. Masz do wyboru:

  • programy do rozliczeń rocznych;
  • system e-deklaracji przygotowanej przez Ministerstwo Finansów, szczegóły na ten temat możesz sprawdzić na stronie GOV;
  • za pomocą usługi Twój e-PIT dostępnej na portalu podatkowym.

Za pomocą danych z PIT 11 rozliczenie nie powinno zająć Ci zbyt wiele czasu. Będzie to jeszcze prostsze, gdy skorzystasz z jednego z udostępnionych na stronach programów. Zawarte w nich kreatory przeprowadzą Cię krok po kroku po tym, jak masz rozliczyć swój PIT. Do tego pytania są tak skonstruowane, że pozwalają na szybkie wychwycenie ewentualnych błędów i nieścisłości. Dzięki temu masz pewność, że zeznanie podatkowe będzie zawierało prawdziwe informacje, a Urząd Skarbowy nie zgłosi się do Ciebie z prośbą o wyjaśnienie różnych kwestii. 

Przy rozliczeniu zeznania ważny jest także podpis online. Są to dane autoryzacyjne potwierdzające Twoją tożsamość. Daje to pewność, że przekazywane dane są przesyłane przez uprawnioną do tego osobę i zgodne z rzeczywistością. 

Rozliczenie PIT 2022 - do kiedy trzeba złożyć zeznanie? 

Szukając informacji na temat rozliczenia podatków i wpisując w wyszukiwarkę "rozliczenie PIT do kiedy" można znaleźć sporo sprzecznych informacji na temat obowiązujących terminów. Jednak kwestia rozliczenie PIT w 2023 jest dosyć jednoznaczna. Terminy przedstawiają się następująco:

  • PIT-11 (dla pracodawców) – powinien zostać przekazany do końca stycznia 2023 roku;
  • PITy określane numeracją: 28, 28S, 36, 36L, 37, 38, 39 – trzeba złożyć do końca kwietnia 2023 roku, za 2022 rok do 2 maja 2023 roku.

Od kiedy można rozliczyć PIT 2022? Jest to możliwe, gdy masz już dane o dochodach za ubiegły rok. Czyli zaraz, gdy możesz sprawdzić PIT 11 możesz rozpocząć przygotowanie deklaracji. Zatem dylemat wielu podatników rozliczenie PIT 2022 - od kiedy można rozwiązać w dosyć prosty sposób. Rozliczasz się, gdy masz już komplet niezbędnych dokumentów.

Warto też upewnić się, czy nie masz jakichś zaległości i wykorzystać czas składania deklaracji do uregulowania wszelkich należności. Pomoże Ci w tym kalkulator odsetek podatkowych.

Kiedy otrzymasz zwrot podatku? 

Składając zeznanie podatkowe wiele osób zastanawia się, kiedy otrzyma zwrot nadpłaconego podatku. W zależności od tego jakie obowiązują Cię progi podatkowe z jakich ulg możesz skorzystać taką wysokość zwrotu możesz otrzymać. Urząd Skarbowy powinien dokonać wypłaty w ciągu trzech miesięcy kalendarzowych od momentu złożenia deklaracji. W praktyce wygląda to tak, że im szybciej uda Ci się przekazać deklarację, tym wcześniej otrzymasz przelew. Wynika to z tego, że w początkowych tygodniach dużo mniej podatników decyduje się na przekazanie swoich deklaracji. Pod koniec wymaganego okresu Urzędy Skarbowe mają już dużo pracy, co znacznie wydłuża czas rozpatrywania konkretnych spraw. 

Warto pamiętać, że wszelkie informacje o obowiązujących zapisach prawnych oraz wiele przydatnych informacji znajdziesz na stronie Ministerstwa Finansów w zakładce GOV podatki. To także dobre miejsce, aby upewnić się do kiedy rozliczyć PIT.

Zalety rozliczania PIT w formie cyfrowej? 

Największą zaletą składania deklaracji przez Internet jest to, że można to zrobić o dowolnej porze, w każdy dzień tygodnia. Nie trzeba więc organizować specjalnego dnia, aby udać się do Urzędu Skarbowego i rezerwować czasu na stanie w długich kolejkach. To z kolei wiąże się z tym, że można zrobić to dużo szybciej, a tym samym liczyć na krótszy termin zwrotu podatku. Korzystanie z programów do rozliczeń pozwalają na uniknięcie błędów. Jest to zatem doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie czują się biegłe w sprawach podatkowych. 

Korzystanie z formy cyfrowej jest też bezpieczne. Podawane są prywatne dane, ale z uwagi na wysokiej jakości szyfrowanie są one dobrze chronione. Jest to dużo bezpieczniejsze niż przekazywanie ich osobiste, gdzie mamy kontakt z różnymi osobami. Ryzyko wypłynięcia danych jest wtedy dużo większe. 

Za pomocą deklaracji PIT online można rozliczyć się samemu lub ze współmałżonkiem, a którym jesteśmy we wspólnocie. Do rozliczenia wystarczy dokument podpisać danymi jednego małżonka. PIT będzie ważny dla obojga małżonków. Rozliczając się wspólnie małżonkowie nie muszą udzielać sobie pełnomocnictw do wysyłania deklaracji elektronicznej. To kolejna zaleta tej formy rozliczeń, bo znacznie usprawnia proces przekazywania dokumentu do Urzędu Skarbowego. Możesz też orientować się ile mniej więcej zapłacisz w przyszłym roku używając kalkulator wynagrodzeń 2023 roka. Poznasz wtedy podstawę wymiaru składek i zrobisz realną symulację. 

Warto zatem przekonać się składania PIT-ów elektronicznie i już w 2023 złożyć w ten sposób swoje zeznanie. 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Podziel się:

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTPS [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => polecamy/r// [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => recommend [controller] => recommend [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^polecamy/r/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTPS ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => recommend [_controller:protected] => recommend [_action:protected] => show [_uri:protected] => polecamy/r/927/rozliczenie-pit-online-w-2023-o-czym-nalezy-pamietac-rozliczajac-sie-przez-internet [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [id] => 927 [title] => rozliczenie-pit-online-w-2023-o-czym-nalezy-pamietac-rozliczajac-sie-przez-internet [uri] => polecamy/r/927/rozliczenie-pit-online-w-2023-o-czym-nalezy-pamietac-rozliczajac-sie-przez-internet [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => polecamy/r/<id>/<title> [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => recommend [controller] => recommend [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^polecamy/r/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1675688122 ) ) </div> </body> </html>