Posadzono kolejne drzewa ku czci Sprawiedliwych

fot. um.warszawa.pl

W Warszawie posadzono kolejne drzewa ku czci osób uhonorowanych tytułem sprawiedliwych, odsłonięto też kamienie na ich cześć. W tym roku uhonorowują one: Mosze Bejskiego — izraelskiego prawnika, sędziego i przewodniczącego Komisji Sprawiedliwych izraelskiego Instytutu Yad Vashem, współtwórcę definicji „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”; Bronisława Geremka — historyka, Ministra Spraw Zagranicznych RP, kawalera Orderu Orła Białego, współtwórcę pokojowej transformacji Polski dążącej do demokracji; Wilhelma Hosenfelda — żołnierza Wehrmachtu odznaczonego tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za pomoc Polakom i polskim Żydom w czasie okupacji oraz Antoninę i Jana Żabińskich – małżeństwo, które w czasie okupacji działało na wielu polach konspiracji, a ze swojego domu na terenie zniszczonego zoo uczynili azyl.

Tegoroczna lista Sprawiedliwych została ogłoszona w marcu, jednak to co się wydarzyło przez te pół roku za naszą wschodnią granicą jasno pokazuje, jak duża jest wciąż potrzeba mówienia o godności człowieka, oraz że świat i historia są wciąż niesprawiedliwe. Nawet jeśli wydawało nam się, że pewne totalitaryzmy, historyczne zawirowania są za nami, to teraźniejszość pokazuje, że to wciąż się dzieje tu i teraz – powiedziała Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy, podczas uroczystości w Ogrodzie Sprawiedliwych.

W przeszłości ten sam tytuł otrzymało wiele wybitnych osób w tym m.in. Jan Karski, Karol Modzelewski, Marek Edelman, Tadeusz Mazowiecki, Anna Politkowska, Władysław Bartoszewski, Witold Pilecki, ksiądz Jan Zieja, Emanuel Ringelblum czy Raoul Wallenberg. Tytuł ten jest przyznawany za konkretny czyn i jedynie osobom nieżyjącym, które wystąpiły w obronie godności człowieka w czasach wojen i zbrodni w XX i XXI wieku. 

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.