Posiłki w walce z chorobą

Choroba jako stan wyjątkowy dla organizmu, rządzi się też własnymi prawami w sferze odżywiania. Dotychczasowy jadłospis może już nie zdawać egzaminu. Przede wszystkim zwykle w chorobie potrzebujemy więcej białka ze względu na wzmożoną pracę różnych układów w naszym organizmie, z immunologicznym włącznie. W przypadku znacznego wzrostu zapotrzebowania na białko, a może ono się nawet podwoić, trudno sobie wyobrazić, aby chory był w stanie spożyć tę ilość stosując tradycyjną dietę. Jednocześnie organizm domaga się więcej energii, co wiąże się z koniecznością spożywania dodatkowych kalorii. Dlatego też wielu pacjentów narażonych jest na niedożywienie – problem ten dotyczy aż 80-85% pacjentów z rakiem trzustki, do 62% osób po przebytym udarze mózgu, tyle samo u chorych na Alzheimera oraz aż 80% osób cierpiących na chorobę Parkinsona. 

Niedożywienie może negatywnie wpływać na leczenie, opóźniać proces rekonwalescencji, czy też zwiększać ryzyko pojawienia się powikłań. Wsparciem w przypadku osób chorych mogą być wysokokaloryczne i wysokobiałkowe doustne preparaty odżywcze. Eksperci coraz częściej podkreślają, że żywienie medyczne powinno stanowić integralny element opieki zdrowotnej. 

Od poniedziałku 11 czerwca do piątku 15 czerwca po godzinie 13:00 w Radiu Kolor neurolog, dr Aleksandra Karbowniczek z Fundacji „Żyć z chorobą Parkinsona” i Polskiej Akademii Nauk oraz psychoonkolog Adrianna Sobol z Fundacji OnkoCafe – Razem lepiej opowiadają o potrzebach żywieniowych pacjentów onkologicznych i neurologicznych oraz roli opiekuna w walce z chorobą.

Więcej na temat żywienia medycznego można dowiedzieć się na stronie internetowej kampanii edukacyjnej „Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą” – www.posilkiwchorobie.pl.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.