„Bartoszewski. Komiks dokumentalny” to historia o dorastaniu w czasach niepewności i wojny, o wyborach życiowych, postawie moralnej, o losie, wielkiej historii i naszym w niej udziale oraz o mądrym patriotyzmie. Jak pisze miasto, obecnie biografia Bartoszewskiego jest szczególnie warta przypomnienia ze względu na wojnę na Ukrainie.
Życiorys Bartoszewskiego stał się kanwą komiksu edukacyjnego dla młodzieży i dorosłych, który ukazał się właśnie nakładem Domu Spotkań z Historią. Autorką scenariusza jest pisarka Monika Powalisz. Ilustracje wykonały: Karolina „Karochy” Chyżewska, Katarzyna „Ka Mochi” Mochocka, Maria Słabek i Zofia Dzierżawska. O realia historyczne zadbali: Marcin Barcz, sekretarz Władysława Bartoszewskiego oraz historyk Dariusz Krajewski z DSH.
Historia zaczyna się wraz z wybuchem II wojny światowej, gdy Władysław Bartoszewski, wówczas maturzysta, wchodzi w dorosłość. Jej domknięciem jest fragment słynnego przemówienia Władysława Bartoszewskiego, które wygłosił 28 kwietnia 1995 roku na sesji specjalnej niemieckiego Bundestagu i Bundesratu z okazji 50. rocznicy zakończenia II wojny światowej.
Premierze książki będzie towarzyszyć rozmowa z jej twórcami. Odbędzie się one 18 lutego. Rozmowę poprowadzi Sebastian Frąckiewicz – dziennikarz kulturalny, krytyk i kurator wystaw komiksowych.
Również na sobotę, na godz. 18:00, zaplanowano premierę animacji „Mosty Władysława Bartoszewskiego”, autorstwa artystki multimedialnej Karoliny fender Noińskiej. Animacja powstała w ramach warszawskich obchodów Roku Władysława Bartoszewskiego.
Z kolei po południu, 19 lutego, odbędą się warsztaty komiksowe „Pamiętam, jak…” z ilustratorką Zofią Dzierżawską, przeznaczone dla młodzieży w wieku 11–15 lat. Zgłoszenie zawierające imię, nazwisko i liczbę osób można przesłać na adres: recepcja@dsh.waw.pl. Więcej szczegółów na ten temat tutaj.