W Warszawie w wyborach parlamentarnych oddano 1 mln 144 tys głosów na siedem komitetów. Nasze polityczne wybory pozwoliły na wybranie 9 posłów z Koalicji Obywatelskiej, 4 posłów Prawa i Sprawiedliwości, 3 posłów Trzeciej Drogi i Lewicy oraz jednego posła Konfederacji. Siły opozycji wprowadziły także czterech senatorów.
SEJM
Koalicja Obywatelska
- Donald Tusk – przewodniczący Platformy Obywatelskiej i dwukrotny Prezes Rady Ministrów. Dzisiaj jest głównym kandydatem do objęcia teki premiera w tworzącym się rządzie opozycji. Zdobył rekordowe 538 634 głosów.
- Aleksandra Gajewska – startując z 3. miejsca na listach KO zdobyła 49 428 głosów, co dało jej drugą pozycję pod względem wyników. Była radna Warszawy, obecnie do Sejmu uda się po raz drugi. Wiele mówi się o jej ambicjach w sprawie warszawskiej prezydentury.
- Michał Szczerba – parlamentarzysta znany z pracy w duecie z posłem Jońskim, z którym przez ostatnie 8 lat wykonali ogromną pracę pod względem kontroli działań Rady Ministrów i spółek skarbu państwa. Zagłosowało na niego 28 653 wyborców i wyborczyń.
- Katarzyna Lubnauer – pochodząca z Łodzi liderka Nowoczesnej zdobyła w Warszawie 22 529 głosy. W Sejmie znajdzie się po raz trzeci.
- Urszula Zielińska – reprezentantka i współprzewodnicząca Zielonych, której proekologiczne działania poparło 16 470 wyborców.
- Dorota Łoboda – jedno z największych zaskoczeń tych wyborów w Warszawie. Radna Warszawy, znana ze swojej działalności społecznej w dziedzinie edukacji i praw osób LGBT+, wybiera się do Sejmu po raz pierwszy z imponującym wynikiem 10 510 głosów.
- Klaudia Jachira – kontrowersyjna posłanka po raz drugi wchodzi do Sejmu z wynikiem 9 172 głosów.
- Katarzyna Piekarska – reprezentantka Inicjatywy Polskiej, czyli lewego skrzydła Koalicji Obywatelskiej, która zdobyła 8 748 głosów. Niegdyś wielka gwiazda Sojuszu Lewicy Demokratycznej, w Sejmie obecna od II kadencji z przerwami.
- Andrzej Domański – zdobywca ostatniego mandatu KO w Warszawie z wynikiem 6 848 głosów. Z wykształcenia ekonomista, którego niektórzy przymierzają do Ministerstwa Finansów.
Prawo i Sprawiedliwość
- Piotr Gliński – minister kultury i dziedzictwa narodowego w rządzie Mateusza Morawieckiego, były kandydat na premiera technicznego z 2013 roku. Zdobył 135 339 głosów.
- Marek Jakubiak – największe wyborcze zaskoczenie na listach Zjednoczonej Prawicy. Kontrowersyjny biznesmen, reprezentując Kukiz’15, zdobył drugie miejsce na listach PiS z 39 151 głosami.
- Małgorzata Gosiewska – numer dwa na warszawskiej liście PiS oraz wicemarszałkini dwóch kadencji Sejmu. W ostatnią niedzielę zdobyła 36 523 głosy.
- Sebastian Kaleta – ostatni mandat dla Zjednoczonej Prawicy zdobył przedstawiciel Suwerennej Polski Zbigniewa Ziobry. Wyprzedzając Jarosława Krajewskiego uzyskał 31 369 głosów.
Nowa Lewica
- Adrian Zandberg – niekwestionowany lider warszawskiej listy Lewicy zdobył 64 435 głosów.
- Dorota Olko – największe zaskoczenie tych wyborów, czyli szerzej nieznana działaczka Lewicy Razem, startując z czwartej pozycji, zdobywa aż 44 188 głosów i wybiera się po raz pierwszy do Sejmu
- Anna Maria Żukowska – reprezentantka starego Sojuszu Lewicy Demokratycznej wygrała bój o mandat i z poparciem 38 426 głosów pozostaje na kolejną kadencję z Parlamencie RP.
Trzecia Droga
- Michał Kobosko – słabo rozpoznawalny lider Trzeciej Drogi i wiceprzewodniczący Polski 2050 Szymona Hołowni w Warszawie zdobywa 61 452 głosy.
- Władysław Teofil Bartoszewski – pierwszy poseł PSL-u od 1993 roku zdobywa reelekcję z 34 563 głosami.
- Ryszard Petru – założyciel i były lider Nowoczesnej wraca do Sejmu po krótkiej nieobecności. Mandat uzyskał z poparciem 24 192 wyborców po zaciętym boju z Bożenną Hołownią.
Konfederacja
- Sławomir Mentzen – kontrowersyjny przedsiębiorca z Torunia i lider Konfederacji zdobywa 101 269 głosów i jako jedyny kandydat z Warszawy będzie reprezentował swój komitet w Sejmie.
SENAT
Wszystkie cztery senackie mandaty z Warszawy trafiły do przedstawicieli opozycyjnego Paktu Senackiego, którzy pewnie pokonali reprezentantów Prawa i Sprawiedliwości oraz innych komitetów.
- Adam Bodnar – 628 442 głosy – Śródmieście, Żoliborz, Bielany, Białołęka, zagranica oraz statki – były Rzecznik Praw Obywatelskich wchodzi do polityki z rekordową liczbą głosów.
- Magdalena Biejat – 204 934 głosów – Wola, Bemowo, Ursus, Ochota, Włochy – przedstawicielka i współprzewodnicząca Lewicy Razem zadebiutuje w Senacie w wieku zaledwie 41 lat.
- Marek Borowski – 178 104 głosy – Praga-Północ, Praga-Południe, Targówek, Rembertów, Wesoła – doświadczony parlamentarzysta o socjaldemokratycznej przeszłości po raz czwarty z rzędu zasiądzie w Senacie RP
- Małgorzata Kidawa-Błońska – 231 122 głosów – Mokotów, Ursynów, Wawer, Wilanów – była kandydatka w wyborach prezydenckich w 2020 roku i marszałkini Sejmu tym razem udaje się do Senatu, gdzie według mediów ma objąć stanowisko marszałkini.