Od dziś do 10 grudnia potrwa Warszawski Tydzień Praw Człowieka, w związku z którym zaplanowano wydarzenia promujące równość, różnorodność i prawa człowieka. Tegoroczna edycja skupiona jest wokół praw dziecka, podkreślając ich kluczową rolę w budowaniu świadomego i wspierającego społeczeństwa.
Zgodnie z Powszechną Deklaracją Praw Człowieka, wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi w swoich prawach, co czyni ją jednym z najważniejszych międzynarodowych dokumentów.
Warszawski Tydzień Praw Człowieka to dobra okazja, żeby zastanowić się, jak te prawa są rozumiane i respektowane w dzisiejszym świecie.
Zajęcia i kursy
Program Warszawskiego Tygodnia Praw Człowiek w tym roku wypełnią warsztaty, debaty, wykłady, projekcje filmowe i wydarzenia artystyczne.
Prawa człowieka to również prawa dzieci i prawa uczniów. W szkołach i bibliotekach zaangażowanych w Warszawski Tydzień Praw Człowieka odbędą się tematyczne spotkania i warsztaty plastyczne.
W nowym Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaplanowano warsztaty edukacyjne dla grup szkolnych, rodzin i nauczycieli oraz konferencję „Warszawa Młodych”, a w Akademii Sztuk Pięknych odbędzie się wystawa i debata na temat praw człowieka w sztuce.
Jeden z partnerów tegorocznego WTPC – Amnesty International Polska – udostępnia mieszkankom i mieszkańcom stolicy darmowe kursy e-learningowe na platformie Akademii Praw Człowieka.
Zmienione nazwy placów i ulic
Na czas Tygodnia Praw Człowieka wybrane warszawskie miejsca otrzymają symboliczne nazwy:
• most pieszo-rowerowy na Pragę zmieni się w bulwar Praw Dziecka,
• plac Pięciu Rogów zmieni się w skwer Prawa do Zabawy,
• plac Wilsona zmieni się w plac Równości Dzieci,
• ul. Szczęśliwicka na Ochocie zmieni się w ul. Szczęśliwego Dzieciństwa,
• ul. Koryncka w Wawrze zmieni się w ul. Wspierających Rodziców.
![](https://radiokolor.pl/wp-content/uploads/2024/12/fot.-Rafal-Motyl_UM-Warszawa-1024x682.jpg)
Zakończenie
Podsumowanie Warszawskiego Tygodnia Praw Człowieka odbędzie się w Pawilonie Architektury ZODIAK przy Pasażu „Wiecha”. W ramach otwartego spotkania odbędą się debaty, warsztaty i panele dyskusyjne. Rozmowy i zajęcia poprowadzą osoby eksperckie, m.in. z Fundacji Atypika, Stowarzyszenia Lambda – Warszawa, Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, Fundacji na Rzecz Praw Uczniów.
Więcej informacji i pełny program znajduje się na stronie Warszawskiego Tygodnia Praw Człowieka.
Rzecznik Praw Dziecka objął WTCP patronatem honorowym.