Kamienica jest jedną z ikon dawnej Warszawy. Budynek został wzniesiony w latach 1897–1898 jako dom trzypiętrowy z mieszkalnym poddaszem. W 1913 roku został podniesiony o jedną kondygnację. Kamienica przetrwała II wojnę światową bez większych zniszczeń. Niestety po wojnie rozebrano okazałe wystawki zdobiące szczyty elewacji.
Czyszczenie i usuwanie glonów
Dominującym elementem dekoracyjnym elewacji są kafelki ceramiczne, które podczas prac konserwatorskich zostaną oczyszczone i poddane zabiegom niszczącym glony i drobnoustroje. Fasada ma także bogaty detal architektoniczny wykonany w całości z odlewów gipsowych. Pierwotnie był on w kolorze jasnoszarym, ponieważ miał imitować kamień. Obecnie kolor ten jest ukryty pod warstwą patyny i brudu, a detale są w niektórych miejscach uszkodzone lub całkowicie zniszczone i wymagają kompleksowych zabiegów konserwatorskich. Kompleksowej konserwacji poddane zostaną także balkony oraz ich bogato zdobione balustrady.
Prace pod nadzorem ornitologa
Obecnie prace prowadzone są na niewielkim fragmencie elewacji z uwagi na ochronę ptaków, które mają tam swoje siedliska. Cały remont przebiega pod ścisłym nadzorem ornitologicznym. Tegoroczny koszt prac od strony ul. Nowogrodzkiej wynosi ponad 1 mln zł, a wsparcie udzielone w formie dotacji przez m.st. Warszawę to 186 670 zł. W następnych latach zaplanowano remonty kolejnych fasad, także od ul. Pankiewicza.