W przyszłym roku miasto zaplanowało dochody w wysokości 20 mld 200 mln złotych. To mniej o 826 mln niż w 2022 roku oraz o 1,4 mld złotych mniej, niż 2 lata temu. Z kolei przyszłoroczne wydatki zostały ustalone na 24 mld i 400 mln, oznacza to, że deficyt budżetowy Warszawy wyniesie ponad 4 mld złotych. To najwięcej od 15 lat.
Według władz Warszawy główną przyczyną tak niekorzystnego bilansu są zmiany w PIT wprowadzone w ramach Polskiego Ładu. To z powodu tych reform prawnych miasto zarobi o 285 mln mniej niż w poprzednim roku, jeśli chodzi o przychody z PIT-u. Rządowa rekompensata pokrywa jedynie 33% tych strat. Za kolejne przyczyny takiego stanu rzeczy miasto podaje Janosikowe, przez którego wzrost, miasto musi wpłacać do państwowego budżetu o 116 mln więcej niż dotychczas. Wydatki potęguje także rosnąca inflacja oraz koszty energii. Więcej informacji tutaj.
W głosowaniu w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej „za” było 39 radnych, 13 było „przeciw”, 3 wstrzymało się od głosowania. W czasie głosowanie projekt budżetu uzyskał poparcie 38 radnych, 14 było „przeciw”, a 4 osoby się wstrzymały.