Radio Kolor solidarne z TVN i TVN24

fot. TVN24

W TVN24 w materiale „Siła kłamstwa” podaliśmy w wątpliwość rzetelność prac tak zwanej podkomisji Macierewicza. Ujawniliśmy przemilczane fakty z amerykańskiego raportu NIAR oraz relacje osób, które uczestniczyły w pracach podkomisji smoleńskiej.

Na wniosek Antoniego Macierewicza Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, zamiast stać na straży wolności słowa, chce nas za to ukarać. Celem takiej kary jest wyłącznie próba ograniczenia krytyki dziennikarskiej związanej z działalnością podkomisji. Jest to niedopuszczalne w świetle konstytucyjnych zadań prasy, która jest zobowiązana do kontroli instytucji publicznych. W TVN będziemy publikować fakty niezależnie od tego, dla kogo są one niewygodne. Nasi widzowie mają prawo wiedzieć, czego władza nie chce ujawniać. Na tym polega wolność słowa” – to treść oświadczenia TVN, jakie pojawiło się po poniedziałkowym wydaniu „Faktów TVN”.

I rzeczywiście, KRRiT zajmuje się tematem. Jak wskazano w jej komunikacie: 

„Postępowanie dotyczyć będzie w szczególności ustalenia, czy audycja pt. „Czarno na białym: siła kłamstwa” wyemitowana w programie TVN24 i TVN zawiera treści naruszające art. 18 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 roku o radiofonii i telewizji, poprzez propagowanie nieprawdziwych informacji oraz działań sprzecznych z polską racją stanu i zagrażających bezpieczeństwu publicznemu. Przewodniczący KRRiT będzie również badać w jakim stopniu ewentualne rozpowszechnianie nieprawdziwych i nierzetelnych informacji narusza warunki koncesji udzielonej TVN S.A. na nadawanie programu pod nazwą TVN”. 

Redakcja Radia Kolor w pełni solidaryzuje się z dziennikarzami TVN i TVN24. Pragniemy wyrazić swoje zaniepokojenie działaniem władz, które ponownie próbują cenzurować pracę dziennikarzy i ukrywać niewygodne dla siebie fakty. Materiał Piotra Świerczka nie opiera się na domysłach, materiał faktograficzny jest dobrze udokumentowany. Niezrozumiałe dla nas jest zachowanie instytucji, które powinny stać na straży wolności słowa. 

Sama podkomisja smoleńska wystosowała swoje oświadczenie, w którym próbuje zdyskredytować reportaż oraz… instruuje media. Oświadczenie podkomisji kończy się zdaniem: „Obowiązkiem mediów jest informowanie opinii publicznej o prawdziwych przyczynach katastrofy oraz odpowiedzialności rosyjskiej za tę katastrofę”. Całość oświadczenia dostępna jest tutaj.

Pragniemy zauważyć, że prawdziwym obowiązkiem mediów jest opisywanie rzeczywistości. Przedstawianie prawdy. Rolą mediów nie jest prezentowanie wizji polityków. Tak jak rolą polityków nie jest suflowanie treści mediom. 

Zobacz materiał Piotra Świerczka „Siła kłamstwa”:

Poniżej oświadczenie redakcji TVN24:

W TVN24 w materiale „Siła kłamstwa” podaliśmy w wątpliwość rzetelność prac tak zwanej podkomisji Macierewicza. Ujawniliśmy przemilczane fakty z amerykańskiego raportu NIAR oraz relacje osób, które uczestniczyły w pracach podkomisji smoleńskiej. Na wniosek Antoniego Macierewicza Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zamiast stać na straży wolności słowa, chce nas za to ukarać. Celem takiej kary jest wyłącznie próba ograniczenia krytyki dziennikarskiej związanej z działalnością podkomisji. Jest to niedopuszczalne w świetle konstytucyjnych zadań prasy, która jest zobowiązana do kontroli instytucji publicznych. W TVN będziemy publikować fakty niezależnie od tego, dla kogo są one niewygodne. Nasi widzowie mają prawo wiedzieć, co władza nie chce ujawniać. Na tym polega wolność słowa. „Siła kłamstwa” to materiał nagrodzony wieloma nagrodami, jego autor jest zdobywcą m.in. Grand Press. Reportaż ten jest dostępny na portalu tvn24.pl.

Reportaż „Siła kłamstwa”, wyemitowany premierowo 12 września 2022 w TVN24, to efekt wielomiesięcznej pracy dziennikarza „Czarno na białym” TVN24, Piotra Świerczka. Autor dotarł do nagrań, zdjęć i międzynarodowych ekspertyz, dotyczących katastrofy w Smoleńsku w 2010 r., które – choć zostały zlecone przez tzw. podkomisję smoleńską Antoniego Macierewicza – nigdy nie znalazły się w jej raportach, także w tym ostatnim, który miał być raportem końcowym. Materiały te albo wprost wykluczają zamach, albo wskazują na katastrofę jako przyczynę tragedii. Świerczek rozmawiał także z ludźmi, którzy pracowali dla podkomisji, ale nie zgadzają się z jej wnioskami, że w Smoleńsku doszło do zamachu. Co więcej, rozmówcy dziennikarza wprost mówią, że ich badania zostały zmanipulowane lub wybiórczo wykorzystane pod tezy z góry założone przez podkomisję tezy.

Reportaż nagrodzony w 2022 r. Grand Press w kategorii „dziennikarstwo śledcze”. Piotr Świerczek jest także autorem reportaży „Siła faktów” i „Siła dźwięku”.

Mateusz Sosnowski

Zastępca Redaktora Naczelnego TVN 24

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.