Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ 2023. Aż 4 warszawskie szkoły w czołówce

fot. Radio Kolor

Za nami piątą edycja Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ „Bezpieczna Szkoła”, to inicjatywa, która ma ułatwić uczniom wybór odpowiedniej szkoły. Ankietowani odpowiadali na pytanie, czy dana placówka jest otwarta na różnorodność i akceptuje osoby LGBTQ.

W tym roku ponad 2100 placówek wzięło udział w rankingu, a głos oddało niemal 20 tys. osób z całego kraju, które oceniały swoje szkoły pod kątem bezpieczeństwa i akceptacji młodzieży LGBTQ+ – mówił koordynator projektu Dominik Kuc z  fundacji GrowSpace. 

Przy okazji tworzenia rankingu jego twórcy doszli także do wniosku, że w polskich szkołach brakuje inicjatyw uświadamiających o problemach społeczności LGBTQ, a uczniowie muszą się w tym zakresie edukować na własną rękę. 

Dowiedzieliśmy się, że 35% młodych ludzi, czyli jedna na trzy osoby uczniowskie dostrzega brak akceptacji na terenie swojej szkoły, pomimo tego 81% młodych osób wspiera aktywnie społeczność LGBTQ+, również w swojej szkole. Niestety po edukację i narzędzia muszą często sięgać do internetu i do organizacji pozarządowych, dlatego że w warsztatach antydyskryminacyjnych w całej Polsce udział bierze 18% młodych osób – mówił koordynator projektu Dominik Kuc z  fundacji GrowSpace. 

Ponadto, jak twierdzą autorzy rankingu, dla wielu uczniów, którzy wybierają szkołę, wyniki w nauce stoją na równi z dobrą atmosferą, bezpieczeństwem i troską o zdrowie psychiczne. Obie te opcje wskazało 25% ankietowanych. Z badań wyszło także, że jeśli szkoła akceptuje LGBTQ, to akceptuje także całą różnorodność.

Dobrymi wynikami mogą pochwalić się stołeczne szkoły, podczas konferencji warszawska radna zaznaczyła, jak ważna dla stolicy jest akceptacja. Stołeczny ratusz objął Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ swoim patronatem. Całą mapę równości można sprawdzić tutaj. 

Warszawa po raz czwarty patronuje Rankingowi Szkół Przyjaznych LGBTQ i to nie jest przypadek, bo bardzo nam zależy, żeby stolica była tym miejscem, gdzie w szkołach docenia się różnorodność, gdzie docenia się wartości z niej płynące, gdzie nie zostawia się nikogo w tyle i dba się o grupy mniejszościowe – mówi warszawska radna i przewodnicząca komisji edukacji Dorota Łoboda.

Najlepiej ze stołecznych szkół w zestawieniu wypadło I Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie, które zajęło drugie miejsce, tuż za nią uplasowało się XXX Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego. Z kolei czwarte miejsce zajęło 2 Społeczne Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Międzynarodowymi im. Pawła Jasienicy STO. Pierwszą dziesiątkę zamyka warszawskie Wielokulturowe Liceum Humanistyczne im. Jacka Kuronia.

Wyniki tegorocznego rankingu przedstawiono przed budynkiem Ministerstwa Edukacji i Nauki w Warszawie. Po prezentacji aktywiści odsłonili instalację pokazującą wartości, którymi powinny kierować się przyjazne szkoły. Wśród nich znalazła się m.in. otwartość, akceptacja, troska, sprawczość i empatia. 

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.