Rekordowa frekwencja wyborcza w Warszawie

Rekordowa frekwencja wyborcza w Warszawie

W ogólnej klasyfikacji dzielnic, prym wiedzie Wilanów z wynikiem 90,88 proc. Tuż za nim Ursynów 88,91 proc. oraz Białołęka 88,46 proc. Mieszkańcy Pragi-Północ z frekwencją 78,69 proc. zamykają ranking.

Głosy zostały oddane w 805 komisjach wyborczych. Najdłużej, bo aż do 0:30 oddawano głosy w komisjach na Woli.

Warszawskie rekordy

Stolica miała najwyższą frekwencję wyborczą wśród miast powyżej 250 tys. mieszkańców. Dla porównania w Lublinie zagłosowało 75,79 proc. uprawnionych.

Do rekordów należy zaliczyć wyjątkowo niskie zainteresowanie warszawiaków udziałem w referendum. Do odpowiedzi na pytania przystąpiło 40,91 proc. uprawnionych. Dla porównania frekwencja w referendum unijnym w 2003 r. wyniosła ponad 65 proc.

Na terenie okręgu 19 odnotowano również najwyższy w historii wolnej Polski wynik głosowania na kandydata. Donald Tusk otrzymał 538 634 głosów.

Reprezentanci Warszawy w Sejmie

Warszawiacy wybrali 20 posłów. Podział mandatów ukształtował się następująco:

Koalicja Obywatelska (10 mandatów):Donald Tusk, Aleksandra Gajewska, Urszula Zielińska, Katarzyna Piekarska, Klaudia Jachira, Michał Szczerba, Dorota Łoboda, Katarzyna Lubnauer, Andrzej Domański

PiS (4 mandaty):Piotr Gliński, Marek Jakubiak, Małgorzata Gosiewska, Sebastian Kaleta

Nowa Lewica (3 mandaty):Adrian Zandberg, Dorota Olko, Anna Maria Żukowska

Trzecia Droga (3 mandaty):Michał Kobosko, Władysław Teofil Bartoszewski, Ryszard Petru

Konfederacja (1 mandat):Sławomir Mentzen

Inne wyborcze statystyki i incydenty

Odnotowano 69 przestępstw i wykroczeń wyborczych. Wśród nich kilka fałszywych informacji o podłożeniu bomby m.in. na Pradze-Południe, który wyłączył pracę trzech komisji na około godzinę. Wskutek pozostawionego tam pakunku na miejsce została wezwana policja.Alarm nie był fałszywy. W plecaku znajdowało się małe działo, typu moździerz, które realnie zagrażało eksplozją. Służby pirotechniczne Komendy Stołecznej Policji usunęły zagrożenie przywracając ciągłość głosowania. 

Strażnicy miejscy na pomoc wyborcom

80 osób mających problemy z poruszaniem się skorzystało z transportu na wybory organizowanego przez straż miejską. Strażnicy tradycyjnie oczekiwali na zgłoszenia pod specjalnie przygotowanym numerem telefonu. Funkcjonariusze pomagali przede wszystkim osobom starszym oraz mającym problemy z poruszaniem się, ale – mimo braku specjalistycznego pojazdu – w jednym przypadku udało się też umożliwić głosowanie osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim.

4 lata temu z pomocy w dotarciu do urn skorzystało 68 osób. Najwięcej jak dotąd zgłoszeń zrealizowanych zostało przy okazji II tury ostatnich wyborów prezydenckich.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.