Już od soboty 25 czerwca br. w Sali Skłodowskiej w Pałacu Kultury i Nauki będzie można podziwiać retrospektywną wystawę „Grzegorz Rosiński w ilustracjach”. Ta wyjątkowa ekspozycja, przygotowana przez Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego, prezentuje dorobek jednego z największych artystów europejskiego komiksu – Grzegorza Rosińskiego. Rosiński, znany na całym świecie jako twórca Thorgala, zmienił oblicze europejskiego komiksu.
Droga do sławy
Grzegorz Rosiński urodził się 3 sierpnia 1941 r. w Stalowej Woli. W 1961 r. rozpoczął studia na wydziale grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie uzyskał dyplom w pracowni ilustracji Jana Marcina Szancera. Jego twórcza kariera rozpoczęła się od ilustrowania książek, okładek płyt i kartek pocztowych. W 1968 r. opublikował swój pierwszy komiks – „Diadem Tamary” w serii o kapitanie Żbiku. Prawdziwą sławę przyniósł mu jednak cykl komiksowy „Thorgal”, który zadebiutował w 1977 r. Była to francuskojęzyczna seria komiksowa stworzona wspólnie z belgijskim scenarzystą Jeanem Van Hamme’em, publikowana w odcinkach na łamach belgijskiego czasopisma „Le Journal de Tintin”.
Rosiński został wielokrotnie nagrodzony za swoją twórczość komiksową, w tym dwukrotnie nagrodą Prix Saint-Michel oraz dwukrotnie nagrodą publiczności na Festiwalu w Angoulême. Jest również laureatem Prix Albert-Uderzo.
Nie tylko komiksy
Na wystawie „Grzegorz Rosiński w ilustracjach” zaprezentowane zostaną oryginalne plansze komiksowe z jego wieloletniej kariery, a także twórczość malarska. Wśród eksponatów znajdą się ilustracje książkowe, plansze z serii „Kapitan Żbik”, rysunki z komiksów historycznych oraz graficzne opowieści „Thorgal”, „Szninkiel”, „Yans”, „Western” i „Zemsta Hrabiego Skarbka”.
Autorką scenariusza wystawy jest Maria Lengren, a kuratorem – Piotr Rosiński. Wystawie towarzyszyć będzie katalog z tekstem Wojciecha Birka, wieloletniego tłumacza komiksów Grzegorza Rosińskiego.
Przedsięwzięcie zostało zainicjowane w Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 w Łodzi, a warszawską prezentację przygotowuje Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego. Wystawa będzie dostępna od 15 czerwca do 8 września 2024 r. w Pałacu Kultury i Nauki, w Sali Skłodowskiej, codziennie od 10:00 do 18:00.
Więcej informacji można znaleźć na stronie Muzeum Karykatury.