Oprócz najbardziej eksponowanych sektorów, które nie mogą w ogóle funkcjonować w związku z wprowadzanymi przepisami, generalnemu pogorszeniu uległa również koniunktura. Warto przyjrzeć się kondycji przedsiębiorstw po roku od ogłoszenia pierwszego lockdownu. Dzięki temu możliwe stanie się określenie, w jakiej sytuacji znajduje się rodzimy biznes i jak prezentują się jego szanse na przyszłość.
COVID-19 a kondycja firm
Globalna pandemia wpłynęła nie tylko na funkcjonowanie sektora ochrony zdrowia, ale również na całe życie społeczne i gospodarcze. Szybko po stwierdzeniu pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem z Wuhan w Polsce zdecydowano również o wprowadzeniu istotnych ograniczeń w funkcjonowaniu firm, których celem było spowolnienie rozprzestrzeniania się choroby. Od tego momentu mija właśnie rok, jednak – wbrew pierwotnym oczekiwaniom – po stosunkowo krótkiej fazie luzowania obostrzeń wiele podmiotów nadal nie może pracować. Portal ALEO.com zebrał dane na temat zamknięć, likwidacji oraz wznowień działalności w tym okresie. Dzięki temu można w łatwy sposób ustalić najważniejsze informacje na temat kondycji polskiego biznesu. Pełny raport jest dostępny tutaj: https://aleo.com/pl/infografiki/aktualna-sytuacja-przedsiebiorstw-w-dobie-pandemii-covid-19
Ile firm zlikwidowano lub zawieszono w okresie pandemii?
Pierwsze zakażenie koronawirusem w Polsce miało miejsce 4 marca 2020 roku. Zdecydowanie wcześniej zaczęły jednak pojawiać się w mediach informacje na temat potencjalnych zagrożeń, co znalazło również przełożenie na nastroje w gospodarce. Łącznie w okresie pomiędzy lutym 2020 roku a kwietniem 2021 roku zawieszono lub zamknięto 417.399 podmiotów. Z drugiej strony obserwowano również wyraźną falowość, która odpowiadała falom wzrostu zachorowań i powiązanymi z nią restrykcjami. W bardziej stabilnych okresach złożono mniej wniosków o zawieszenia i likwidacje, natomiast stwierdzono zdecydowanie większe zainteresowanie wznowieniami działalności. Łącznie w analogicznym okresie złożono 131.663 takich wniosków. Oczywiście znaczny wpływ na decyzje miały również wyłączenia konkretnych sektorów, które w szczególny sposób dotknęły m.in. branży fitness czy gastronomii.
Firmy w pierwszej fali pandemii
Pierwszy wzrost w liczbie zamknięć lub zawieszeń zaobserwowano już w lutym: na taki krok zdecydowało się wówczas 33.074 przedsiębiorców. Podczas pierwszej fali zdecydowanie najgorsze informacje napłynęły w marcu, kiedy złożono kolejne 42.998 wniosków tego typu. Następnie, zgodnie z przewidywaniami ekspertów, sytuacja zaczęła się stabilizować. Co prawda jeszcze w kwietniu doszło do likwidacji kolejnych 32.442 firm, jednak w maju i w czerwcu było ich zdecydowanie mniej (odpowiednio 11.487 i 11.107 decyzji). Najbardziej stabilnie prezentowały się oczywiście miesiące wakacyjne, kiedy znacznie poluzowano obostrzenia i wielu – zarówno przedsiębiorców, jak i konsumentów – na dobrą sprawę zapomniało o utrudnieniach. W czerwcu zawieszono lub zamknięto 11.107 firm, w lipcu liczba ta wyniosła 7.159 podmiotów, a w sierpniu 18.508. Jeszcze w maju i czerwcu miało przy tym miejsce najwięcej wznowień działalności (odpowiednio 20.193 i 16.818 firm).
Druga fala pandemii a kondycja firm
Wbrew oczekiwaniom znacznej części przedsiębiorców druga fala pandemii koronawirusa okazała się zdecydowanie bardziej wymagająca od pierwszej. Pogarszającą się sytuację można było zauważyć już w sierpniu, szczególnie wysoką liczbę zawieszeń lub likwidacji zaobserwowano we wrześniu (39.646 firm), a wysoki wynik utrzymał się również w październiku (39.560). Nieco mniej właścicieli firm zdecydowało się na ten krok w listopadzie (33.772), jednak zdecydowanie najgorszym miesiącem dla polskich przedsiębiorców był grudzień 2020 roku. Doszło wówczas do zamknięcia lub zawieszenia 47.252 przedsiębiorstw. Wyjątkowo trudny był również początek nowego roku, kiedy doszło do zawieszenia lub likwidacji 45.947 podmiotów. Mniejsza liczba wniosków tego typu spłynęła przy tym w lutym (29.779) oraz marcu (24.668).
Dla drugiej fali pandemii charakterystyczne jest również zdecydowanie mniejsze zainteresowanie we wznowieniach działalności. Do największej liczby doszło we wrześniu (8.950), stosunkowo wysoki poziom utrzymał się również w październiku (8.242). W następnych miesiącach miało miejsce mniej wznowień. Nieco lepsze nastroje zaczęły natomiast panować w lutym (7.889 wznowień) oraz marcu 2021 roku (8.209).
ARTYKUŁ SPONSOROWANY