Ruszyła petycja w obronie Muzeum Ziemi, które PAN chce sprzedać. Pracownicy martwią się o zbiory

fot. Muzeum Ziemi PAN w Warszawie

Po tym jak Radio Kolor ujawniło plany Polskiej Akademii Nauk dotyczące sprzedaży Muzeum Ziemi w Warszawie, w internecie powstała petycja w obronie instytucji. Podpisany pod nią dr Adam Przywara zwraca się do prezesa PAN o docenienie potencjału tej instytucji. Wyraża również sprzeciw wobec sprzedaży działki i przeniesienia zbiorów muzeum w inne miejsce. Protestuje również przeciwko pozbawieniu mieszkańców stolicy dostępu do białego pałacyku Branickich i willi Pniewskiego, czyli budynków będących siedzibą Muzeum Ziemi, a jednocześnie ważnymi punktami na architektonicznej mapie stolicy. 

Nieakceptowalną społecznie jest próba likwidacji Muzeum Ziemi, przybierająca formułę wywozu tysięcy okazów muzealnych i zamknięcia ich w magazynach. To działania sprzeczne z nowoczesnym rozumieniem muzealnictwa i zarządzania instytucjami muzealnymi. To również działania niweczące działania Muzeum Ziemi na rzecz budowania edukacji geologicznej w polskim systemie kształcenia – pisze w petycji dr Adam Przywara.

Petycja „Ocalmy Muzeum Ziemi PAN w Warszawie!” została podpisana już przez ponad 1000 osób. Można znaleźć ją tutaj

PAN chce sprzedać Muzeum Ziemi w Warszawie

Jak ujawniło Radio Kolor, Polska Akademia Nauka chce sprzedać działkę, na której znajduje się Muzeum Ziemi, czyli kompleks przy alei na Skarpie na tyłach Sejmu. Podczas rozmowy z reporterem Radia Kolor prezes PAN, prof. Marek Konarzewski stwierdził, że pałacyk Branickich i willa warszawskiego architekta Bohdana Pniewskiego wymagają bardzo poważnego remontu, którego koszty są na tyle wysokie, że PAN nie jest w stanie ich pokryć, przez co musi sprzedać nieruchomości. Według prezesa prace miałyby pochłonąć nawet 80 milionów złotych. 

Szukamy tych pieniędzy, bo budżet Akademii na pewno tego nie udźwignie i jedną z opcji, które rozważamy – jeśli się okaże, że nie będziemy mogli tego udźwignąć finansowo – jest zbycie tego terenu, łącznie z zabytkami, ale tylko pod warunkiem, że ewentualny nabywca będzie instytucją, która zagwarantuje utrzymanie tego miejsca w najlepszym możliwie stanie. Być może będzie to Sejm albo Senat RP – mówił Radiu Kolor prezes PAN, prof. Marek Konarzewski.

Jak nieoficjalnie dowiedziało się Radio Kolor, instytucja miałaby przenieść się do Narodowego Muzeum Techniki i Muzeum Historii Naturalnej, którego budowę na błoniach Stadionu Narodowego zapowiadał minister kultury Piotr Gliński.

„Do końca roku mamy spakować walizki i wynieść się w diabły”

Narrację prezesa PAN zakwestionował jednak dr Gwidon Jakubowski, który w warszawskim Muzeum Ziemi pracuje od 61 lat. W rozmowie z reporterem Radia Kolor stwierdził on, że argumenty profesora Konarzewskiego są jedynie pretekstem do sprzedania działki. Według niego budynki nie wymagają generalnego remontu, a jedynie kilku napraw. 

No tutaj remont jedynie, by polegał na elewacji i na dachu, bo dach miejscami przecieka. Koszty naprawy dachu, jak tutaj w zeszłym roku się przymierzaliśmy, były około 2 milionów złotych, więc jak się to ma do tych 80 milionów? – mówił Radiu Kolor dr Gwidon Jakubowski.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.